|   |   | 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kullanımı her geçen gün artıyor. Çünkü hayatımıza giren yeni cihazlar ve yeni çözümler enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç da enerji kullanımının artmasına neden oluyor. Enerji kullanımının artması enerjiyi verimli kullanmaya yönelik tedbirlerin alınmasını da gerekli kılıyor. Özellikle binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de toplam enerjinin yüzde 25’i konutlarda kullanılıyor. Binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması için birçok önlem alınıyor ve yasal bazı düzenlemeler hayata geçiriliyor. Bu yasal düzenlemelere göre binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunluluğu bulunuyor. Peki Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, EKB nasıl alınır?

EKB nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye Enerji Kimlik Belgesi deniyor. Yani basit bir ifade ile beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli oluyor.  Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB deniliyor.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanması ve inşaa edilmesi gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamıyor. Mevcut binalar ise kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda.

·        Enerji Kimlik Belgesi; asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgeleri içeren belgedir.

·        Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin binanı tamamı için hazırlanması şarttır.

·        Enerji Kimlik Belgesi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır.

-Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinin sorumluluğundadır.

-01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan yeni binalarda ise, yapı kullanım izin belgesi aşamasında EKB uzmanı olan proje müelliflerince düzenlenerek ilgili belediyesine verilir.

·        Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.

Kaç binanın EKB’si var?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2015 yılı sonu itibariyle 329 bin 62 adet yeni bina EKB aldı. Ancak mevcut binalarda sürecin hala çok yavaş ilerlediği ifade ediliyor. Türkiye’deki milyonlarca binanın yalnız 21 bin 950 adedinde enerji kimlik belgesi olduğu belirtiliyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kuveytli Bakandan Türk Müteahhitlere Açık Çek
    Kuveytli Bakandan Türk Müteahhitlere Açık Çek

    Kuveyt, ülkesindeki Türk yatırımlarını arttırmak istiyor. İhalelerde Türk şirketlere pozitif ayrımcılık yapmak için harekete geçen Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah er-Rudan, müteahhitlere açık çek verdi. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, “Hedefimiz 2020’de 3 milyar dolara ulaşmak. Yani mevcut hacmi 6 katına çıkarmak” dedi.

  • Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?
    Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?

    Bahçeli ya da müstakil bir evin en büyük cazibe kaynaklarından birisi yüzme havuzlarıdır. Sıcaklığın iyice bunaltıcı olduğu yaz aylarında çok da uzağa gitmeden yüzme keyfi yaşayabileceğiniz havuzların ömrünü uzatacak bakım inceliklerini biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer