|   |   |  Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Günümüzde gayrimenkul firmaları daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için farklı seçenekli konut projeleri üretmeye başladılar. Bu seçeneklerden bir tanesi de engellilerin ihtiyaçlarının da dahil edildiği konut çözümlerini hayata geçirmek.

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

 

Erişilebilir konut projesi, konutların dış mekanlarından başlayarak, iç mekanlarda tuvalet ve banyoya kadar bütün projenin engelliler için elverişli hale getirilmesini içeriyor. Görme ve duyma engelli bireylerin hem yaşamlarını kendi başlarına idame ettirmeleri hem de bir tehlike anında kolayca binayı tahliye edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler bütün konut projelerinde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Görme Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Görme engellilerin erişilebilirliği, bina dış mekanlarından itibaren başlıyor. Binaya en yakın toplu taşıma duraklarından binanın girişine kadar hissedilebilir yürüme yüzeyleri zemine monte edilmeli.

Görme engelli birey, beyaz bastonu ile hissedilebilir yüzeyleri takip ederek binaya ulaştırılmalı. Binaya girişte ve asansörlerde tuş takımları ve zil butonlarında mutlaka Braille kabartmalı tuşlar kullanılmalı. Asansörlerde ise sesli uyarı sistemleri kullanılmalı.

Acil durumlarda ise görme engelli bireylerin acil çıkış noktalarına yönlendirilebilmeleri için sesli acil çıkış yönlendirme sistemleri kurulması gerekiyor.

Duyma Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Duyma engellilerin birçoğu işitme cihazları kullanmaktadırlar. Bu cihazlar, dış mekandaki bütün sesleri alarak, kullanıcısının sesleri duyabilmesini sağlamaktadırlar. Ancak, seslerin hepsini bir arada algılayan ve kullanıcısına elemeden sunan bu işitme cihazları kimi zaman duyma engellilere yarardan çok zarar getirmekte, hiç duymamaktan her şeyi bir gürültü olarak duymalarına neden olmaktadır.

Bu noktada, indüksiyon döngü sistemi adı verilen cihazlar sayesinde ortamdaki gürültüler süzülebilmekte ve duyma engelli kişinin çevresiyle rahat iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır. Binalarda indüksiyon döngü sistemi, daha çok binanın sosyal tesislerinde kullanılabilir.

Konutların içerisinde ise odalara kurulabilecek indüksiyon döngü sistemleri sayesinde kullanıcının rahatça iletişim kurabilmesi sağlanabilir. Diğer taraftan asansörlerde mutlaka görüntülü yönlendirmeler bulunmalı, acil çıkışlar sistemleri ise görsel olarak da dizayn edilmelidir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.