|   |   |  Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Günümüzde gayrimenkul firmaları daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için farklı seçenekli konut projeleri üretmeye başladılar. Bu seçeneklerden bir tanesi de engellilerin ihtiyaçlarının da dahil edildiği konut çözümlerini hayata geçirmek.

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

 

Erişilebilir konut projesi, konutların dış mekanlarından başlayarak, iç mekanlarda tuvalet ve banyoya kadar bütün projenin engelliler için elverişli hale getirilmesini içeriyor. Görme ve duyma engelli bireylerin hem yaşamlarını kendi başlarına idame ettirmeleri hem de bir tehlike anında kolayca binayı tahliye edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler bütün konut projelerinde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Görme Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Görme engellilerin erişilebilirliği, bina dış mekanlarından itibaren başlıyor. Binaya en yakın toplu taşıma duraklarından binanın girişine kadar hissedilebilir yürüme yüzeyleri zemine monte edilmeli.

Görme engelli birey, beyaz bastonu ile hissedilebilir yüzeyleri takip ederek binaya ulaştırılmalı. Binaya girişte ve asansörlerde tuş takımları ve zil butonlarında mutlaka Braille kabartmalı tuşlar kullanılmalı. Asansörlerde ise sesli uyarı sistemleri kullanılmalı.

Acil durumlarda ise görme engelli bireylerin acil çıkış noktalarına yönlendirilebilmeleri için sesli acil çıkış yönlendirme sistemleri kurulması gerekiyor.

Duyma Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Duyma engellilerin birçoğu işitme cihazları kullanmaktadırlar. Bu cihazlar, dış mekandaki bütün sesleri alarak, kullanıcısının sesleri duyabilmesini sağlamaktadırlar. Ancak, seslerin hepsini bir arada algılayan ve kullanıcısına elemeden sunan bu işitme cihazları kimi zaman duyma engellilere yarardan çok zarar getirmekte, hiç duymamaktan her şeyi bir gürültü olarak duymalarına neden olmaktadır.

Bu noktada, indüksiyon döngü sistemi adı verilen cihazlar sayesinde ortamdaki gürültüler süzülebilmekte ve duyma engelli kişinin çevresiyle rahat iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır. Binalarda indüksiyon döngü sistemi, daha çok binanın sosyal tesislerinde kullanılabilir.

Konutların içerisinde ise odalara kurulabilecek indüksiyon döngü sistemleri sayesinde kullanıcının rahatça iletişim kurabilmesi sağlanabilir. Diğer taraftan asansörlerde mutlaka görüntülü yönlendirmeler bulunmalı, acil çıkışlar sistemleri ise görsel olarak da dizayn edilmelidir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

 • 2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı
  2018 Kasım Hedonik Konut Fiyat Endeksi açıklandı

  2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,34 oranında artan Hedonik Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6,60 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 12,35 oranında azalmıştır.

 • Kemerlife23'te yaşam başladı!
  Kemerlife23'te yaşam başladı!

  Kemerburgaz’ın en nitelikli projelerinden Kemerlife XXIII’te yaşam başladı. 1+0’dan 4+1 dublekse kadar daire seçeneklerinin yer aldığı projede satışlar devam ediyor.

 • Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!
  Son 1 yılda 105 milyon metrekare mağaza kapandı!

  Büyüyen küresel e-ticaret pazarı, fiziksel mağazalara yapılan yatırımları ve ödenen kiralama bedellerini sorgulatmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Amerika’da 105 milyon metrekarelik perakende alanının kapandığına dikkat çeken Wordapp.com CEO’su Cem Arel, ilgili yatırımların e-ticaret kanalına aktarıldığını belirtti.

 • İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli
  İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli

  İnşaat sektörünün 2018 yılında cazip kampanyalar ile canlılığını koruduğunu belirten MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, yeni yılda da sektörde büyümenin devam etmesi için ihtiyaca yönelik konut üretmek ve özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

 • Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı
  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı

  Aralık 2018 Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye genelinde 2018 yılında 1 375 398 konut satış sonucu el değiştirdi

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.