|   |   |  Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Günümüzde gayrimenkul firmaları daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için farklı seçenekli konut projeleri üretmeye başladılar. Bu seçeneklerden bir tanesi de engellilerin ihtiyaçlarının da dahil edildiği konut çözümlerini hayata geçirmek.

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

 

Erişilebilir konut projesi, konutların dış mekanlarından başlayarak, iç mekanlarda tuvalet ve banyoya kadar bütün projenin engelliler için elverişli hale getirilmesini içeriyor. Görme ve duyma engelli bireylerin hem yaşamlarını kendi başlarına idame ettirmeleri hem de bir tehlike anında kolayca binayı tahliye edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler bütün konut projelerinde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Görme Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Görme engellilerin erişilebilirliği, bina dış mekanlarından itibaren başlıyor. Binaya en yakın toplu taşıma duraklarından binanın girişine kadar hissedilebilir yürüme yüzeyleri zemine monte edilmeli.

Görme engelli birey, beyaz bastonu ile hissedilebilir yüzeyleri takip ederek binaya ulaştırılmalı. Binaya girişte ve asansörlerde tuş takımları ve zil butonlarında mutlaka Braille kabartmalı tuşlar kullanılmalı. Asansörlerde ise sesli uyarı sistemleri kullanılmalı.

Acil durumlarda ise görme engelli bireylerin acil çıkış noktalarına yönlendirilebilmeleri için sesli acil çıkış yönlendirme sistemleri kurulması gerekiyor.

Duyma Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Duyma engellilerin birçoğu işitme cihazları kullanmaktadırlar. Bu cihazlar, dış mekandaki bütün sesleri alarak, kullanıcısının sesleri duyabilmesini sağlamaktadırlar. Ancak, seslerin hepsini bir arada algılayan ve kullanıcısına elemeden sunan bu işitme cihazları kimi zaman duyma engellilere yarardan çok zarar getirmekte, hiç duymamaktan her şeyi bir gürültü olarak duymalarına neden olmaktadır.

Bu noktada, indüksiyon döngü sistemi adı verilen cihazlar sayesinde ortamdaki gürültüler süzülebilmekte ve duyma engelli kişinin çevresiyle rahat iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır. Binalarda indüksiyon döngü sistemi, daha çok binanın sosyal tesislerinde kullanılabilir.

Konutların içerisinde ise odalara kurulabilecek indüksiyon döngü sistemleri sayesinde kullanıcının rahatça iletişim kurabilmesi sağlanabilir. Diğer taraftan asansörlerde mutlaka görüntülü yönlendirmeler bulunmalı, acil çıkışlar sistemleri ise görsel olarak da dizayn edilmelidir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı
  Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı

  Bodrum Kervansaray otel satıldı. Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı’ya aldı. 30 milyon Euro’ya satılan otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Bir yıldır kapalı olan otelin önümüzdeki sezon yeni bir isimle hizmete alınacağı öğrenildi.

 • Yunuskent’te yaşam başladı
  Yunuskent’te yaşam başladı

  Yunusemre Belediyesi’nin, Manisa’daki konut sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirdiği 5 bin 500 Konutluk Yunuskent Toplu Konut Projesinin 1. Etap anahtar teslimleriyle birlikte Akgedik’te yaşam başladı.

 • Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki
  Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde emlakçılık yapan Yakup Yıldırım, dövizdeki yükselişe tepki amacıyla emlak yatırım yapanlardan alınacak komisyon ücretini yarıya indireceğini açıkladı.

 • Siltaş Marina’da bayram fırsatı
  Siltaş Marina’da bayram fırsatı

  İstanbul’un hızla değerlenen ilçesi Pendik’te “adalara karşı, bulutlara komşu” Siltaş Marina projesini hayata geçiren Siltaş Yapı, Kurban Bayramı’nda peşinde yüzde 10 indirim ve 48 ay sıfır faiz fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.