|   |   |  Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Günümüzde gayrimenkul firmaları daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için farklı seçenekli konut projeleri üretmeye başladılar. Bu seçeneklerden bir tanesi de engellilerin ihtiyaçlarının da dahil edildiği konut çözümlerini hayata geçirmek.

Engelliler için erişilebilir ev kriterleri

Erişilebilir konut projesi, konutların dış mekanlarından başlayarak, iç mekanlarda tuvalet ve banyoya kadar bütün projenin engelliler için elverişli hale getirilmesini içeriyor. Görme ve duyma engelli bireylerin hem yaşamlarını kendi başlarına idame ettirmeleri hem de bir tehlike anında kolayca binayı tahliye edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler bütün konut projelerinde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Görme Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Görme engellilerin erişilebilirliği, bina dış mekanlarından itibaren başlıyor. Binaya en yakın toplu taşıma duraklarından binanın girişine kadar hissedilebilir yürüme yüzeyleri zemine monte edilmeli.

Görme engelli birey, beyaz bastonu ile hissedilebilir yüzeyleri takip ederek binaya ulaştırılmalı. Binaya girişte ve asansörlerde tuş takımları ve zil butonlarında mutlaka Braille kabartmalı tuşlar kullanılmalı. Asansörlerde ise sesli uyarı sistemleri kullanılmalı.

Acil durumlarda ise görme engelli bireylerin acil çıkış noktalarına yönlendirilebilmeleri için sesli acil çıkış yönlendirme sistemleri kurulması gerekiyor.

Duyma Engelliler için Binalarda Erişilebilirlik

Duyma engellilerin birçoğu işitme cihazları kullanmaktadırlar. Bu cihazlar, dış mekandaki bütün sesleri alarak, kullanıcısının sesleri duyabilmesini sağlamaktadırlar. Ancak, seslerin hepsini bir arada algılayan ve kullanıcısına elemeden sunan bu işitme cihazları kimi zaman duyma engellilere yarardan çok zarar getirmekte, hiç duymamaktan her şeyi bir gürültü olarak duymalarına neden olmaktadır.

Bu noktada, indüksiyon döngü sistemi adı verilen cihazlar sayesinde ortamdaki gürültüler süzülebilmekte ve duyma engelli kişinin çevresiyle rahat iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır. Binalarda indüksiyon döngü sistemi, daha çok binanın sosyal tesislerinde kullanılabilir.

Konutların içerisinde ise odalara kurulabilecek indüksiyon döngü sistemleri sayesinde kullanıcının rahatça iletişim kurabilmesi sağlanabilir. Diğer taraftan asansörlerde mutlaka görüntülü yönlendirmeler bulunmalı, acil çıkışlar sistemleri ise görsel olarak da dizayn edilmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
    Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

    Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

  • Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün
    Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün

    Evinizin her zaman derli toplu olması ve hiç bitmeyen ev işleri arasında kendinize daha fazla zaman ayırmak için basit çözümler var. Hayatınıza sokacağınız bazı alışkanlıklar ile evinizin hem dağılmasını hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.