|   |   | 

Erdoğan: Diyarbakır İle İlgili Atılan Adımın Bayrak Olayıyla Alakası Yok

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV'nin ortak yayınında Adaylar Konuşuyor programına konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan: Diyarbakır İle İlgili Atılan Adımın Bayrak Olayıyla Alakası Yok

YAŞ kararlarına ilişkin Başbakan Erdoğan, "YAŞ'ta iki günde onama da dahil olmak üzere kararlar açıklandı. Ağustos toplantıları terfi ve atama odaklıdır. Asli bir şura toplantısı olmuş oldu. Bu bakımdan çok çok isabetliydi. Diyarbakır konusuyla ilgili çok spekülasyonlar yapılıyor. Diyarbakır ile ilgili atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok. Tamamıyla Hava Kuvvetleri'nin kendisini güçlendirmesiyle ilgili böyle bir adım. Eskişehir'de de benzer bir adım yine atılıyor. Diyarbakır'ın hassasiyetleri belli. Böyle bir vilayetimizde bu adımın atılması gerekliydi. Hayırlı olsun demekten başka bir şey denmez. Bizi içeriden vurmak isteyenlerin medyanın yalan yanlış haberleriyle, TSK'nın attığı adımları bayrak meselesi ile ilişkilendirmek hiç şık değil. Bölgede hassasiyetler var. Altında kimse başka bir şey aramasın" diye konuştu.

Balyoz ve Ergenekon davalarına ilişkin Başbakan Erdoğan, "Genel Kurmay Başkanımızın da ricaları ile bu iş ertelendi. Mahkumiyet kararları geldi. Gerek Balyoz gerek Ergenekon gibi davalarda kim olursa olsun bunların emekliye ayrılması gerekir dedik. Bunların içinde emekli olmayan kalmadı, hepsi emekli edildi. Bir ayrım söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

"HSYK ADINA BAŞKANDAN BAŞKA KİMSENİN KONUŞMA HAKKI YOK"
HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşma hakkının olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşma hakkı yok. O da Bekir Beydir. Burada yeni bir adet oluşturdular. 'Ben şahsım adıma konuşuyorum' sen şahsın adına konuşarak siyasetçiye yön veremezsin. Siz eğer şova girerseniz HSYK'nın varlığına gölge düşürmüş olursunuz. Bu arkadaşımızın yaptığı açıklama bulunduğu makama hiç yakışmıyor. HSYK'nın yargının tehdit altında olduğu gibi bir ifadenin kullanılması çok çirkin. Telefonu dinlenen Başbakan ve bakanlar. Bunlar olacak ve bunlarla ilgili yapılan suç duyurularını görmezden geleceksiniz. Siyaset baskı yapıyor diyeceksiniz. Bolu'daki savcı başbakanı tehdit ediyor. Adama sorarlar ya sen nasıl yargıçsın. Senden beklentiler var" ifadelerine yer verdi.

"BU ŞANTAJLARDAN MONTAJLARDAN BIKTIK"
"Şantajlardan, montajlardan bıktık" diyerek konuşmasına devam eden Başbakan Erdoğan, "Bu şantajlardan, montajlardan bıktık. Bunların arkasında bu tür açıklamaları yapan kişiler oldukça bu sıkıntılar olur. Hakim kararıyla konuşacak, söylemlerle değil. Yargı da aynı şekilde. Siyasetçinin işi söylemdir zaten. Bunların olduğu bir ülkede siyaset olarak sessiz mi kalacağız. Çağlayan'da yaşanan olayları gördünüz. Savcı çıkıyor, adalet sarayının önünde basın açıklaması yapıyor. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey oldu mu? Kim destek veriyor?  Bu tür adımlarla kimin nerede durduğunu millet çok daha iyi görüyor. Biz boşuna paralel yapı demedik. Boşuna inlerine girilecek demedik. Bugün 30 küsür kişi daha alındı. İfade verdikçe yeni şeyler çıkıyor. Ben şuna inanıyorum, hak kesinlikle yerini bulacak. Biz de bu işin takipçisi olacağız, bu işin şakaya alınacak tarafı yok. Ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Devlete karşı hukuksuzluklar yapanlar var. Bunun bedelini ödeyecekler. Yatırımlarımızı yapacağız, yürütmeyi durdurma kararı veriyorlar. Yargının içinde olanlar bu kararı veriyor" açıklamasında bulundu.

"BU İŞİ GECİKTİRSEYDİK ALLAH MUHAFAZA KİM BİLİR BAŞIMIZA NELER GELECEKTİ?"
Başbakan Erdoğan, "Bunları gördükçe biz iyi yoldayız, süreci kararlı bir şekilde yürütmemiz lazım. Bu işi geciktirseydik Allah muhafaza kim bilir başımıza neler gelecekti? Bakın Adana'daki TIR olayı. Bunların görüntülerini seyrettim, bunları seyrettikçe insanın beynine kan sıçrıyor. Irak'taki Türkmenlere bizden başka sahip çıkan var mı? Kılıçdaroğlu konuşsana" dedi.  

"IŞİD'E MUHALEFETİN DEDİĞİ GİBİ BİR SİLAH YARDIMIMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"
Başbakan Erdoğan, "IŞİD o bölgede değil ki. Çok büyük terbiyesizlik. Bizim IŞİD'e muhalefetin dediği gibi bir silah yardımımız söz konusu değil. İftira at tutmazsa iz bırakır. Bu Kılıçdaroğlu değil mi Kürecik'teki NATO üssüne dinleme üssü diyen. Burası NATO üssü, İsrail de NATO üyesi bir ülke değil. Açıkça İsral'in böyle bir şeye ihtiyacı yok. Türkmenlere nasıl destek verdiğimizi Sayın Şandır gayet iyi bilir" diye konuştu.
 

"BU NASIL BİR BABA-EVLAT Kİ BÖYLE BİR İHANETİ YAPIYORSUNUZ"
Emniyetteki operasyonların anormal olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Kendilerine yönelik yapılan anormal bir muamele söz konusu değil. Ağır olan şeyleri daha önceki operasyonda gözaltına aldıklarına yaptılar. Benzer şeyleri daha önceki operasyonda yaptılar. Bir tanesi çıktı ölmüş annem için Hatimi Serif indiriyordum…senin orada vaktin bol. İçeride bir çok Hatimi orada indirme şansın olabilir. Mağduriyete oynamak. Her şey hukuk içerisinde yürüyor. Kendileri oraları yönetiyordu. Dün akşam bir tanesi  bir TV'ye çıkmış 'Başbakan ile üslerimizle de siyaset baba-evlat gibiydik' diye konuşuyor. Bu nasıl bir baba-evlat ki böyle bir ihaneti yapıyorsunuz. Bunların babaları, imamları başka" diye konuştu.

"TESLİM ETTİĞİMİZ EMANETE İHANET ETTİLER"
Başbakan Erdoğan, "Bunlar haramın tam içindeler. Tehdit ediyorlar. Bu güç nereden geliyor. Okullar, holdingler bunlar durup dururken oluşmadı. Biz öncelikle paralel paralel değil diye bir hassasiyetimiz yoktu. Ama şimdi öncelikli hassasiyetimiz bu konuda oluşmaya başladı. Bu olaylardan sonra birinci sıraya bunu çıkardık. Böyle bir oluşumla alakaları varsa bunlara emanet teslim edemeyiz. Teslim ettiğimiz emanete ihanet ettiler" açıklamasında bulundu.

"BAŞBAKANA SADAKATİ OLMAYANIN MİLLETE SADAKATİ OLUR MU?"
İdarede sadakatin önemli olduğuna vurgu yapan Başbakan Erdoğan, "Bir başbakanı dinleyen, odasına böcek koyan insanla yola gidilir mi? İdarede sadakat çok önemli. Başbakana sadakati olmayanın millete sadakati olur mu? Biz ona imza yetkisi veriyoruz. Bu yetkileri gayrimeşru emelleri için kullanırsa nasıl birlikte yürürüz? Bizim emirlerimiz yerine Pensilvanya'nın emirlerini veya imamlarından ona soracağım  ona göre yerine getireceğim diyor. Bu anlayışta olanlarla ulusal güvenliğinizi teminat altına alabilir misiniz? Alamazsınız" ifadelerine yer verdi.

"KILIÇDAROĞLU SÜREKLİ TAHRİK PEŞİNDE ONA YAZIKLAR OLSUN"
IŞID'in rehin tuttuğu vatandaşlara ilişkin Başbakan Erdoğan, "Şu anda işi hassasiyetle takip ediyoruz. Bir yanlış adım atılır da 49 kardeşimize bir şey olur mu? Son edindiğimiz bilgilere göre yaşam koşullarında bir olumsuzluk yok. Ufak tefek sıkıntılar söz konusu. Başlarına bir şey gelirse bizi çok üzer. Burada Kılıçdaroğlu sürekli tahrik peşinde, ona yazıklar olsun. Bahçeli de aynı şekilde sürekli tahrik ediyor. Adaylar da aynı şekilde konuşmaya başladı" dedi.

"SUUDİ KRALI BUNU GÖREVDEN ALIN BAŞKASINI VERİN DEMİŞTİ"
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu da eleştiren Başbakan Erdoğan, "İhsanoğlu’nun maalesef uydurduğu şey; Hamas ile El Fetih'i ben barıştırdım diyor. Yalan söyleme. İlk defa Kâbe anlaşmasıdır. Kendisi bunu siyasi bir ranta, menfaate dönüştürmek istiyor. Suudi Kralı bunu görevden alın başkasını verin demişti. Biz seçimle geldiğini söyleyerek cevap verdik. Seçimle geldi bir defa dedik. Hep bize dertlenmiştir. Zorla olmuyor bu işler. Bunlar he koltuğu korumanın gayreti. Bir insan istenmediği yerde durmaz. Demek ki başarılı olamadın ki istenmiyorsun. Yaptığımız kulislerin haddi hesabı yok. Teşekkür etmesi gerekirken sürekli 'ben, ben' diyor. Zaten en büyük zaafı o. 3 dil bildiği söyleniyor, biz tercüman değil ülkeyi yönetecek adam arıyoruz. Milletimizin desteği ile 8 seçimi arka arkaya aldık" diye konuştu.

"BEN ŞAŞIRDIM ÇOK ENTERESAN"
YSK'nın kampanya reklamını yasaklamasına ilişkin Başbakan Erdoğan, "Ben şaşırdım çok enteresan. Neymiş ezan okunuyormuş…MHP bu itirazı yapıyor. Çok enteresan. İtirazları reklamdan çıkarmak kaydıyla yayın devam ediyor" diyerek tepki gösterdi.

"AFFEDERSİN ÇOK DAHA ÇİRKİN ŞEYLERLE ERMENİ DİYEN OLDU"
Sünni-Alevi- Zaza polemiğine ilişkin Başbakan Erdoğan, "Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol. Benim için neler söylediler. Çıktılar bir tanesi aynı zihniyet. Gürcüdür diyen oldu. Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. Ben dedemden, babamdan öğrendiğim Türküm. Herkes istediği yöne çekiyor" ifadelerine yer verdi. 
milliyet.com.tr

 

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • BÜYAP proCE Yarışması 2017
    BÜYAP proCE Yarışması 2017

    Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü, bu sene proje geliştirme yarışması "ProCe" nin ikincisini düzenliyor. Yarışmaya başvurmak için son tarihin 2 Kasım olduğu açıklandı.

  • Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli
    Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli

    Dünyada yaygın olarak kullanılan barter sistemini, Türkiye ticaretine yeni bir soluk getirmek amacıyla 2004 yılında kurulan Garanti Barter, faaliyetlerini uluslararası ticarete taşımak için harekete geçti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer