|   |  Çat Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Çat İlçesini Favorilerime Ekle

Çat Güncel Konut Projeleri

Çat Konut Projeleri

Çat İlçesi XVIII. Asrın başlarında Osmanlı Sipahileri Tarafından İlçemize 17 Km. uzaklıkta bulunan Yavi Beldemiz civarında kurulmuş XIX. Asrın başlarında Dersim tarafından gelen Türk Aşiretleri ile birleşmişlerdir. Birinci Dünya Savaşından sonra Kığı İlçesine bağlanmış, daha sonra coğrafi konumu sebebiyle Tercan İlçesine bağlanmıştır. Yavi Bucak Merkezi İken 1936 yılında Aşağıçat Köyü İlçe Merkezi olmuş, 1939 yılında idari bağlılığı değiştirilerek Aşkale İlçesine bağlanmıştır. 1946 yılında Oyuklu Köyü adı altında Erzurum İline bağlanmıştır. 1954 yılında ise Oyuklu Köyü Çat adı altında İlçe Merkezi haline dönüştürülmüştür.
 
İlçemizin bulunduğu topraklar yüzyıllar önce çeşitli akınlara maruz kakmıştır. Anadolu’ya yönelik Türk akınları özellikle Doğu Anadolu da yurt edinmek isteyen başta Selçuklular olmak üzere birçok Türk boyları Erzurum’a yaptıkları akınlarda İlçemiz topraklarına da akınlar düzenlemişlerdir.
 
Yıllarca Rus işgalinde kalan İlçemiz Rusların çekilmesiyle birlikte Ermeni mezalimlerine maruz kalmış çok sayıda insanımız hunharca katledilmiş, köyler yakılmış yıkılmıştır.
 
COĞRAFİ YAPI
 
İlçemiz Erzurum İlinin güneyinde yer alan Palandöken dağların güney batısındaki 1960 rakıma sahip, volkanik ve kayalık, etrafı tepelerle çevrili bir arazi görünümü arz eden yüksek platoların geniş alanlara yayıldığı, fazlaca düzgün arazinin olmadığı kısmen çorak ve tuzlu topraklara sahip bir yapıda olan İlçemizin Doğusunda Tekman İlçesi, Batısında Tercan İlçesi, Kuzeyinde Erzurum İli ve Güneyde Bingöl İli, Karlıova ve Yedisu İlçeleri ile çevrilidir. 1986 yılında hizmete giren Erzurum - Bingöl Karayolu İlçemizden geçmektedir. Erzurum İline 52 Km. uzaklıkta olan İlçemiz Bingöl İlinin Karlıova İlçesine 61 Km. mesafededir. Yüzölçümü 1386 km2 olup, Palandöken dağları eteklerinden gelen Tuzluca ve Ağa köyü çayları İlçeyi iki taraftan çevirir.
 
İKLİM ÖZELLİKLERİ
 
Tipik karasal iklim özelliği taşıyan İlçemizde kış ayları şiddetli olup, yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Yağmur genelde bahar aylarında yağar. Kış aylarında ısı derecesi -10, -18 derece olup, zaman zaman -35, -40 dereceyi bulur. Yoğun kar yağışı ve tipi kış aylarında İlçemizin bazı Köylerimizle bağlantısını kesmekte ise de ilçemizde bulunan Köy Hizmetleri Bakımevi Ekiplerinin yoğun çalışmaları ile kısa zamanda köy yollarımız ulaşıma açılmaktadır.
 
EKONOMİK YAPI
 
İlçemiz ekonomik yönden fazla gelişme göstermeyen ve bölgesinde en geri kalmış yöreler arasında yer almaktadır. Genelde geçim hayvancılıkla sağlanmaktadır. Hayvancılık çoğunlukla verimi düşük yerli ırk sığırlardan oluşmaktadır. İlçe ekonomisi hayvancılığa bağlı tarım ve ağırlıklı olarak hayvancılığa dayalıdır. İlçe Yüzölçümü 1386 km2 ’dir. Bunun 550.000 dekarı çayır-mera, 335.000 dekarı tarla, 168.000 dekarı dağlık arazi, 56.000 dekarı akarsu ve sazlıktır. Tarla arazisinin 166.000 dekarı terk edilmiş, 169.000 dekarı ise halen kullanılmaktadır. Makineli ziraat tamamen yerleşmemiştir. Tarım aile ekonomisi görünümündedir. Az miktarda buğday, arpa ekimi yapılmakta ise de genel olarak tarlalarda hayvan yemi için çayır ve ot üretimi yapılmaktadır. Pazar ekonomisi gelişmemiştir. İlçede Genelde yerli ırk olmak üzere toplam olarak 27.419 Büyükbaş, 57.207 Küçükbaş hayvan sayımı yapılmıştır. İlçede yerli arılı kovan sayısı 3.254’tür.
 
EĞİTİM DURUMU
 
İlçe Merkezinde
 
2 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu
1 Çok Programlı Lise
1 Ana Okulu mevcuttur.
Köylerde
 
8 İkinci Kademeli İlköğretim okulu
 
39 Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu mevcuttur.
 
Okuma-Yazma Oranı % 84,5
 
2227 Kız - 2326 Erkek olmak üzere Toplam 4553 Öğrenci, 55 Okulda Toplam 220 Öğretmen bulunmaktadır.
 
İlçe Merkezindeki Okulların Öğrenci Sayısı:
 
Çat Çok Programlı Lisesi: 307
 
Çat Yatılı İlköğretim Bölge Okulu : 784
 
Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu : 604
 
KÜLTÜREL ÖZELLİKLER
 
İlçede eğitim kurumları ve alt yapı inşaatları İlçenin kuruluşu ile 1954 yılında başlamıştır. Halen İlçe merkezinde 3 okul bulunmaktadır. (ÇPL, YİBO, PİO), Köylerde (1 Yavi Beldesinde olmak üzere) 9 adet 2. kademesi bulunan ilköğretim okulu, yine köylerde 37 adet 1. kademeli ilköğretim okulu, mezralarda 5 adet ilköğretim okulu olmak üzere toplam 53 adet ilköğretim okulu, 1 adet ortaöğretim okulumuz bulunmaktadır. İlköğretim Okullarında 91 sınıf öğretmeni, 42 branş öğretmeni, 24 vekil öğretmen, 4 Ders ücreti karşılığı olmak üzere toplam 161 öğretmen, ortaöğretim okullarında toplam 15 branş öğretmeni olmak üzere ilçemiz genelinde toplam 176 öğretmen görev yapmaya devem etmektedir.
 
İlçemiz genelinde halen 44 sınıf öğretmeni, 69 branş öğretmeni olmak üzere toplam 113 öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır.
 
İlçede Halk Kütüphanesi mevcuttur. Kütüphanede genellikle öğrenciler yararlanmaktadır. İlçede yayınlanan gazete, basımevi, sinema ve tiyatro bulunmamaktadır

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.