|   |  Narman Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Narman İlçesini Favorilerime Ekle

Narman Güncel Konut Projeleri

Narman Konut Projeleri

Narman yöresi sırasıyla (MÖ. 680-655 yıllarında) Sakalan daha sonra   Arapların ve Bizanslıların hakim- iyetine girmiştir. Selçuklu Hanı Alparslan´ın   Malazgirt Zaferiyle Tortum, Oltu, Şenkaya, Olur ilçeleri ile birlikte Narman´da   Türk hakimiyetine girmiştir. Selçuklulardan sonra Osmanlılar’ın hakimiyetine   giren Narman, 1877-1878 Osmanlı Rus Harbinde Ruslar’ın işgaline uğramış,   1914-1918 yıllarında 1. Dünya Savaşında Ruslar’ın eline geçmiştir. 1917 yılında   başlayan Bolşevik ihtilali sebebiyle Ruslar Narman’ı terk etmişlerdir.

     Ruslar’ın bölgeye yerleştirdikleri Ermeniler’in Türkler’e   saldırarak katliam yapmaya başlamaları nedeniyle Narman halkı, kendilerini   müdafaaya karar vermişlerdir.Yapılan çarpışmalar sonucunda 18 Mart 1919 günü   İlçe düşman işgalinden kendi halkı tarafından kurtarılmıştır. Tarihi seyri   içerisinde Narman Bizans hakimiyetinde iken NAMURVAN olarak adlandırılmış,   Arapların bir bayram günü ele geçirmeleri nedeniyle "ID" olarak adlandırılan   Narman Türk hakimiyetine geçtikten sonra NARMAN olarak adlandırılmıştır. 

                                      NÜFUS DURUMU

 İlçe merkezinde nüfusu 5.064 olup, (Camiikebir-Camiisağır ve Tuzla mahalleleri olmak üzere) üç mahalleden oluşmaktadır. Narmanın köylerinde yaşayan nüfus sayısı ise yaklaşık 16.750 dir. Toplam nüfus 21.814 tür.

    Nüfus yapısını yaş gruplarına göre incelediğimizde 0-18 yaş grubu toplam nüfusun %40ı, 18-50 yaş grubu %40ı, 50 yaş ve yukarısı ise %20yi ihtiva etmektedir. Bu verilere göre Narman ilçemizin genç bir nüfusa sahip olduğu söylenebilir. 

                                      COĞRAFİ YAPI 

Narman ilçesi, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinin kesişim noktasında Erzurum ilinin kuzeydoğusunda yer alır. 1275 km² yüzölçüme ve 1650 m. rakıma sahip dağlık bir alanda yer almaktadır. Doğusunda Sarıkamış, batısında Tortum, kuzeyinde Oltu, güneyinde ise Horasan Köprüköy ve Pasinler ilçeleri yer almaktadır.Narman ilçesi Erzuruma 90 km uzaklıktadır.Tarihi seyri içerisinde Narman Bizans hakimiyetinde iken Namurvan - Namervan olarak adlandırılmıştır. 

                                             İKLİM 

İlçe yüksek dağların arasında kaldığından iklimi Erzurum'a göre oldukça ılık geçmektedir. Don olayları çok fazla görülmemektedir. Yazları ise sıcak ve Kurak geçmektedir. Yağışlar genellikle ilkbahar aylarında olmaktadır. İlçe Karadeniz yakınlarında karadeniz iklimine yakın bir iklim görülüyor denilebilir. Yeşilliktir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.