|   |   | 

Erzurum Şehitler Mahallesi'nde 128 konutun yapımı tamamlandı!

Şehitler Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm Toplantısı'na katılan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, yapımı tamamlanan 128 konutun yörede evleri istimlâk edilecek hak sahiplerine verileceğini açıkladı

Erzurum Şehitler Mahallesi'nde 128 konutun yapımı tamamlandı!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehitler Mahallesi'nde yapılan kentsel dönüşüm toplantısında hak sahipleri ve belediye yetkilileri bir araya geldi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'in de iştirak ettiği toplantıda yapılacak istimlâk ve tamamlanan konutların satış usulleri hakkında bilgi verildi.

Başkan Küçükler, yaptığı konuşmada, Erzurum'daki kentsel dönüşümde kurumun çığır açtığını vurguladı. Küçükler, "Şehitler Mahallesi'nde yıllardan beri beklenen kentsel dönüşüm çalışmasına başlamak bize nasip oldu. Binalarımız bitti. 128 konutu tamamladık. Yapmış olduğumuz daireleri mahalle sakinlerine vereceğiz" dedi.

BAŞKAN DAN ŞEHİTLER SAKİNLERİNE JEST 
Toplantıda görüş belirten Şehitler Mahallesi sakinleri Başkan Küçükler ile sıkı pazarlık yaptı. Erzurumluları ev sahibi yapmak için bütün imkânları halka sunan Başkan, tapulu olan arsalar ve tapu tahsisli arsaların metrekare birim fiyatına toplantı esnasında zam yaptı. Buna göre tapulu olan arsaların metrekaresi 90'dan 100 liraya, tapu tahsisli arsaların metrekaresi de 80 liradan 90 TL'ye yükseltildi. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların hayır duasına mazhar olan Şehrül Emin, bununla da yetinmeyerek Şehitler Mahallesi sakinlerinin kolay şekilde ev sahibi olabilmeleri için tamamlanan konutlardan satın alacak olanlara maliyet bedelleri üzerinden yüzde 5 indirim yaptı. Bununla birlikte 103 Bin Lira değerinde olan 3 +1 daire 98 Bin TL'ye düştü. Başkan Küçükler'in jestine uzun alkışlarla karşılık veren yöre sakinleri adına Şehitler Mahallesi Muhtarı Halil Çakmaz teşekkür konuşması yaptı.

Toplantıda kamulaştırmaya öncelikle giren sokaklarla ilgili de duyuru yapıldı. Buna göre belediyenin ürettiği konutlardan öncelikle aşağıdaki mahalle sakinleri faydalanacak: Alt kısmından itibaren Bağdat Sokak, Cami Sokak, Yeni Sokak, Levent Sokak, 12 Mart Caddesi, Demiryolu Üstü Sokak ve Cihangir Sokak ve caminin üst kısmı.

HALKIN BAŞKANI, HALKI EV SAHİBİ YAPTI 
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Şehitler Mahallesi Sosyal Konutları'nı örnek vererek, şehirdeki planlamadan bahsetti. Başkan Küçükler, şöyle dedi:"l Eylül itibariyle Şehitler Mahallesi Sosyal Konutları'nı vatandaşlarımıza vermeye başlayacağız.

Biz dairelerimizi maliyeti noktasında vermeyi düşünürken şimdi biraz daha indirim yaptık. Yüzde 5 indirim yaptık. Bu daireler halkın bütçesine uygun olarak yapıldı. Evlerin reel değeri dışarıya göre çok uygun.

3 +1 dairemizin dışarıdaki bedeli en az 150 Milyon TL. Evler mantolama sistemiyle yapıldı ve konutlarda yük asansörleri bile var. Bu bölgenin zemini sağlam. Biz, birinci sınıf işçilikle buraları yaptık. Arsa fiyatlarında yüzde 11 artış yaptık. Dolayısıyla bir taraftan dairelerin maliyetini düşürdük bir taraftan da arsa bedelini yüz 11 arürdık. Nihai hedefimiz hiçbir vatandaşımızı evsiz bırakmamak. Doğrudan bizim ürettiğimiz konutların yanı sıra TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve müteahhitler vasıtasıyla kentsel dönüşüm çalışmasını eski Erzurum'un her mahallesinde yapmaya kararlıyız." 

İMAR ÇALIŞMALARINDA ŞEHİR MERKEZİNE YÖNELDİK 
Başkan Ahmet Küçükler, gazetecilere yaptığı açıklamada, imar faaliyetlerinde şehir merkezine yöneldiklerini bildirdi. Başkan Küçükler, şöyle devam etti: "İmar çalışmalarında şehir merkezine yöneldik. Yeni uydu kentler yapmıyoruz. Şehrin dışını imara kapattık. Harabe görüntüsü olan şehir merkezini güzelleştirmeye çalışıyoruz. İsteğimiz şehrin her bir tarafı güzel ve modem olsun.

Her kesin başını sokacağı kaliteli bir evi olsun. Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm bizim birinci işimizdir. Vatandaşımıza ev yapıyoruz, onların duası bizim için çok önemlidir. Boşalttığımız eski evleri yıkıp yeni yerleşim yerleri yapmaya devam edeceğiz. Şehitlerdeki sosyal konutlara kendi öz kaynaklarımızla 10 Milyon TL. aktardık. Halkımızı maliyetin altında ev sahibi yapıyoruz. Yeter ki vatandaşım mutlu olsun, kimse evsiz kalmasın." 

GAZETECİLER EV SAHİBİ OLACAK 
Küçükler, evsiz gazetecileri ev sahibi yapacaklarını da kaydetti. Küçükler, "Evi olmayan gazetecileri de ev sahibi yapacağız. Basın mensupları, apartman görevlileri ve berber esnafına verilmiş bir sözümüz var. Yakın bir zamanda bu sözümüzün gereğini de yapacağız." diye konuştu.

PROJE HAKKINDA BİLGİ 
Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarıyla yaptığı Şehitler Mahallesi'nde yaptığı kentsel dönüşüm çalışması kapsamında 128 kişi ev sahibi olacak. Şehitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları 1 +1, 2+1 ve 3 +1 olmak üzere 2 blok ve 128 daireden oluştu. Bir yılda tamamlanan evler yönetmelik gereği mantolama sistemiyle inşa edildi. Bölge, 230 bin metrekarelik kentsel dönüşüm alanını kapsıyor.
Arsa, enkaz ve kamulaştırması 69 Milyon 459 bin 730 lira olan kentsel dönüşümde Başkan Küçükler'in jestiyle vatandaşlar, 37 ve 98 bin lira arasında değişen oranlarda ev sahibi olacaklar. Maliyet bedelleri üzerinde yapılan yüzde 5'lik indirimle 39 bin lira olan 1 + 1 daire 37 bin liraya indi. Bölgede yaşayan Şehitler Mahallesindeki hak sahipleri anahtar teslimi olarak satılacak nitelikli sosyal konutların yapımına hızla devam edilecek.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer