|   |   | 

Erzurum`da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Erzurum`da 'Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor' adlı toplantı düzenledi.

Erzurum`da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, önümüzdeki yıllarda artık manşetlerde olacak projenin, ülkenin yeni vizyonunun kentsel dönüşüm olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Erzurum`da 'Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor' adlı toplantı düzenledi. Polat Renaissance Otel`de gerçekleştirilen toplantıya Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Genel Müdür Yardımcıları Suna Kotan, Hikmet Haspolatlı, Erzurum Vali Vekili Abdurrahman İçyer, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Coşkun, Genel Sekreter Vekili Halil İbrahim Gökçan, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, belediye başkanları ve diğer yetkililer katıldı.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Gürgen, Erzurum'da düzenlenen "Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor" konulu toplantıda yaptığı konuşmada "Bugün itibarıyla görüyorsunuz 4 şiddetinde deprem olduğunda gazetelere haber oluyor. 4 şiddetindeki depremin gazetelere haber olacak bir tarafı yok. Ama neden oluyor, çünkü biz binalarımıza güvenemiyoruz. Sayın bakanımızın bize ilk gösterdiği alanlardaki binaları görünce, hepimiz korkmuştuk. Üfleseniz yıkılacak haldeydi" dedi.

Gürgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, dönüşüm projelerinin Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, önümüzdeki yıllarda artık manşetlerde olacak projenin, ülkenin yeni vizyonunun kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Geçen yıl, belediye başkanlarının, bürokratların katılımıyla toplantı düzenleyerek, riskli alanların ilan edildiğini anlatan Gürgen, "O projeler müşavirlik aşamalarında devam ediyor. Bizim buradaki amacımız bakanlık olarak, Erzurumluyla temas kurabilmek. Bizim asıl problemimiz bu. Herhangi bir kanun çıkartıp, yönetmelik çıkartıp Ankara'da oturup, 'yönetmelik yazdım, genelge yazdım, duyuru yaptım, hadi bunu uygulayın demek, artık bunlar çok geçerli şeyler değil. Geçerliliğini yitirmiş durumda" diye konuştu. Yeni kamu yönetimi anlayışı içerisinde vatandaşın ayağına kadar hizmet götürülmesi gerektiğinin altını çizen Gürgen, şunları kaydetti:

"Kendinizi, yapacağınız işi tanıtmak zorundasınız. İşte biz bakanlık teşkilatı olarak böyle bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Maksadımız bir ilişki kurabilmektir. İlişkileri kurabilelim ki iki gün sona sizden bir şey istemeye yüzümüz olsun. Biz sizden, Erzurum'un kısa sürede dönüşmesini isteriz. Siz bizden destek istersiniz. Biz bakanlık olarak geçen yıldan itibaren bu taahhüdü bütün illerimize verdik. Bütün dönüşüm projelerini destekleme konusunda, gerek vatandaşımızın dönüşüm projelerini destekleme konusunda gerekse yerel yönetimlerin dönüşümlerini destekleme konusunda sınırsız bir desteğimiz var. Açık çek. Buyurun hep beraber dönüştürelim."

Dönüşümün sonunda nitelikli şehirlerde yaşanacağını ifade eden Gürgen, "Afetlerden korkmayan insanların, afetlerden korkmayan şehirlerde yaşayalım. Bugün itibarıyla görüyorsunuz 4 şiddetinde deprem olduğunda gazetelere haber oluyor. 4 şiddetindeki depremin gazetelere haber olacak bir tarafı yok. Ama neden oluyor, çünkü biz binalarımıza güvenemiyoruz. Sayın bakanımızın bize ilk gösterdiği alanlardaki binaları görünce, hepimiz korkmuştuk. Üfleseniz yıkılacak haldeydi. İnşallah onlar peyderpey dönüştürülecek" şeklinde konuştu.

"Kentsel dönüşüm, Türkiye'de gerçekten bir devrimdir"

Erzurum'da riskli bina konusunda biraz ağır gidildiğini dile getiren Gürgen, şöyle devam etti:

"Rakamlar, istatistikler yalan söylemiyor. Bu konuda da bizim herhalde tanıtım ve teşvik konusunda biraz eksikliğimiz var. Bu algıları da ortadan kaldırıp, kendimizi tanıtıp, kanunu tanıtıp, vatandaşımızı, idaremizi biraz daha teşvik edeceğiz. Çünkü artık afetler illaki olacak ama bunlar afete dönüşmemesi için mevzuat hazırlanmış, kanunlar hazırlanmış. Bundan sonra asıl sorumlu olan öncelikle bizleriz. Bu kamunun içerisinde yönetici olarak görev alanlar. Belediyeler bu işlerin içerisinde sorumlu, afet olduğunda hiç kimseye yapacak bir şeyimiz yoktu diyemeyiz, mukadderat diyemeyiz. 'Önlemlerimizi niye almadık' diye sorarlar. 6306 sayılı kanun gerçekten güçlü bir kanun. Yaptırımları açısından güçlü bir kanun, Teşvikleri açısından güçlü bir kanun, Bu kanundan hepimiz yararlanmalıyız ki yararlanmak da zorundayız." diyerek konuşmalarını tamamladı.

Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer de mekânları ne kadar güzelleştirilirse bunun mutluluğa olumlu yansıyacağını belirterek, "Kentsel dönüşüm Türkiye'de gerçekten bir devrimdir. Daha rahat daha mutlu daha ferah yaşamak için bir devrimdir. Tabii ülkemizin kentleri kurulurken, rahat kurulmamış. Düşünülmeden, fakirlikle, garibanlıkla, bir planlama yapmadan gerçekte çok riskli yaşanamaz mekânlar oluşturmuşuz. Yanlış şeyleri yapma, yıkma, baştan yapmaktan daha zor bir iş, iddialı bir iştir" dedi.

Programda katılımcılara sunum yapan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlâk Daire Başkanı Burhan Salın ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Şennur Arınç Akkuş, Başkan Ahmet Küçükler tarafından yürütülen kentsel dönüşümü anlattı. Şehrin dört bir tarafında yer alan kentsel dönüşümü bütün detaylarıyla ele alan daire başkanları Akkuş ve Salın`ın sunumu, toplantıda ilgiyle izlendi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlâk Daire Başkanı Burhan Salın, yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm atağının şehrin çehresini değiştirdiğini ifade etti. İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Şennur Arınç Akkuş da kentsel dönüşümle ilgili sunumda Kale çevresinde gerçekleştirilecek Kültür Yolu Projesi hakkında bilgi verdi. Projeyle birlikte kent merkezindeki tarihi dokunun gün yüzüne çıkacağını anlatan Akkuş, şöyle konuştu: "Kültür Yolu Projesi`nde kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Üç etaplı projenin birinci etabında toplam kamulaştırılacak alan 77 bin metrekaredir. Toplam yapı sayısı 202 olan projede birinci etap kamulaştırma bedeli 36 milyon 981 bin 564 liradır. Birinci etapta 11 bin 778 metrekarelik alan kamulaştırıldı. Şimdiye kadar 12 milyon 897 bin lira kamulaştırma bedeli olarak hak sahiplerine ödendi. Burada belediyemize ait 23 bin 740 metrekare yüz ölçüme sahip 20 milyon TL değerindeki taşınmazlar hak sahipleriyle takas işleminde kullanılacak." Akkuş ayrıca, Kültür Yolu Projesi`nin birinci etabının mali büyüklüğünün 96 milyon 689 bin 578 lira olduğunu belirterek, projenin toplam mali büyüklüğünün de 276 milyon 744 bin 548 liraya tekabül ettiğini sözlerine ekledi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

 • Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli
  Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli

  İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer