|   |  Mihalıççık Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Mihalıççık İlçesini Favorilerime Ekle

Mihalıççık Güncel Konut Projeleri

Mihalıççık Konut Projeleri

Mihalıççık, Eskişehir ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezi, Eskişehir'e yaklaşık 90 km. uzaklıkta, 3000 kişinin yaşadığı bir kasabadır. 1915'e kadar Ankara'nın ilçesiydi ve Kurtuluş Savaşı'nda çok kısa bir süre Yunan işgaline uğramıştır.
 
Kasaba halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan kazanmaktadır. İlçe toprakları genellikle dağlık ve ormanlıktır. Arazi yapısı ve ulaşım yollarına uzak olması gelişimine engel olmuş göç vermiştir. Özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında, öğretmenler Mihalıççık köylerinden Türkiye'nin dörtbir yanına dağılmış, eğitimin gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Sanayisi olmayan ilçe merkezi, doğallığın kaybetmemiş tipik bir Anadolu kasabasıdır. Kuzeyinde Sündiken dağları uzanır. Sakarya Nehri ilçenin kuzeyinden akar. Bu nehir üzerinde bulunan Sarıyar ve Gökçekaya barajları ve elektrik santrallarıda Mihalıççık ilçesindedir.
 
Yunus Emre'ye ait türbe ve mezar da ilçeye bağlı Yunusemre beldesinde bulunur. Bu beldede ayrıca TCDD tren istasyonu mevcuttur. Anadolu Selçuklularından kalan Çalçı Cami, Türk-İslam mimarısının güzel örneklerinden biri olup, Çalçı Köyü'nde bulunmaktadır. Ayrıcı yine Selçuklular zamanından kalan Çalçı Çeşmesi görülmeye değer güzelliktedir. İlçede Yarıkçı köyünde de şifalı sularıyla ünlü kaplıcalar vardır. Koyunağılı köyünde linyit kömürü, Kavak köyünde de krom ve manyezit madenleri çıkarılır. Mihalıççık yakınlarında kaolin madeni de çıkarılır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.