|   |   | 

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Ev sahibi olmak için birçok aşamanın tek tek geçilmesi gerekiyor. Özellikle beklentilerinizi karşılayan evi bulmak ve gerekli paraya toplamak büyük bir emek ve zaman istiyor.

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Tüm bu süreçler geçilirken bir sorun çıkmaması için de doğru adımları atmak gerekiyor. Ancak özellikle tapu işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi büyük önem taşıyor. Çünkü alım satım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi tapu dairesindeki işlemlerin düzgün yapılması ile mümkün oluyor. Önceden doğru belgeleri hazırlamak ve doğru adımları atmak alım satım işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu sürecin doğru yönetilememesi durumunda işlemler uzuyor ve büyük sıkıntılara neden oluyor.  Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken noktaları sıralayarak bu süreci kolaylaştırdık. Aşağıda yer alan noktaları dikkate alarak tapu işlemlerini sorun yaşamadan halletmeniz ve evinizin tapusu kısa sürede elinize almanız mümkün olacak. 

İşte ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta: 

1-Önceden küçük bir araştırma yapın!

Tapu işlemlerini başlatmadan önce alıcının küçük bir araştırma yapmasında fayda var. Gayrimenkulün tapu örneği ile birlikte belediyeye gitmeli ve bazı noktalara açıklık getirmeli. Tapu ile satın alınmak istenen taşınmazın aynı olup olmadığı ve tapunun gerçekten satıcıya mı ait olduğu öğrenilmeli. Ayrıca tapunun üzerinde ipotek veya şerh olup olmadığı da araştırılmalı. Bu konular açıklığa kavuştuktan sonra tapu işlemlerine başlamak daha doğru olur. 

2- Belediye Rayiç Bedeli Belgesi’ne dikkat!

Taşınmazın emlak beyan değerini gösteren belgenin Tapu Müdürlüğü’ne verilmesi gerekir. Yani taşınmaz mala ait rayiç bedeli belgesi tapu işlemleri için gerekiyor. Rayiç bedel alım satım bedeli olarak tanımlanıyor. Bu bedeli gösteren belge de gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınıyor. Bu belge tapu masraflarınızın ne kadar olacağını da gösteriyor. Burada özellikle tapudaki satış bedelinin, taşınmazın Belediyede kayıtlı emlak beyan değerinden düşük olmamasına dikkat edin. 

3-Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası yani DASK’ın yapılması zorunludur. Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılanıyor. DASK olmadan alım satım işlemi yapılamıyor. Bu nedenle gayrimenkulün deprem sigortası yapılmalıdır. DASK poliçesini tapu işlemleri için yanınızda getirmeyi de unutmayın. 

4-Belgeler eksiksiz olmalı!

Tapu işlemleri için bazı belgeler gerekiyor. Örneğin, alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı ve fotoğraflar gibi. Gerekli tüm belgelerini neler olduğu Tapu Müdürlüğü’nden öğrenilebiliyor. Belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Tapu Dairesi’ne belgelerle gidip ön başvuru yapılıyor. 

5-Randevu almayı unutmayın!

Tapu işlemlerinin yapılabilmesi için Tapu Müdürlüklerindeki sıramatik cihazlarından TC kimlik numarası ile sıra numarası alınıyor. Ancak Alo 181 Çağrı merkezi aranarak veya http://randevu.tkgm.gov.tr web sitesinden de sıra alınabiliyor. Tapu randevu sistemi; Tapu Müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden başvuru sırası almak amacıyla oluşturulmuş bir uygulama. Sistem başvuru sırası için randevu veriyor. Bu uygulama ile vatandaş belirlediği tarih ve saatte Tapu müdürlüğüne giderek işlemini başlatıp, zamandan tasarruf etmiş oluyor. Her iki başvuru şeklinde sıra numarası alındıktan sonra ön başvuru yapılarak işlemlere başlanıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Nostaljik sobalarla içiniz ısınsın!
  Nostaljik sobalarla içiniz ısınsın!

  Kış aylarında evlerimizi ısıtmanın en eski ve cazip yöntemlerinden birisi de sobalardır. Yapı marketler, eski çarşılar ya da internet sitelerinden satın alacağınız sobaların sıcağıyla hem evinizi hem ruhunuzu ısıtın.

 • İnşaat temizliğinin incelikleri nelerdir?
  İnşaat temizliğinin incelikleri nelerdir?

  Evinizde daha önce yaşayan olmadıysa ve sıfır eve taşınmak üzereyseniz, inşaat temizliği yapmanız gerekiyor. Normal temizlikten farklı olan inşaat temizliğinin inceliklerini öğrenmek istiyor musunuz?

 • Eski evini getirene yeni evine hemen taşınma kolaylığı
  Eski evini getirene yeni evine hemen taşınma kolaylığı

  Dünyanın ilk 250 uluslararası inşaat ve taahhüt şirketleri arasında yer alan Makyol’un 50 yılı aşkın deneyimiyle geliştirdiği ‘Makyol Yaşam Beylikdüzü’ projesi, başlattığı kampanya kapsamında “eski evini getirene, yeni evine hemen taşınma” kolaylığı sağlıyor.

 • Kartal Yuvasında Yaşamak: Falcon's Nest
  Kartal Yuvasında Yaşamak: Falcon's Nest

  Dünyanın en yüksek evi olarak bilinen "Falcon's Nest", gökdelenler ya da yüksek apartmanlardaki gibi kalabalık bir yaşam sunmuyor. Bu eşsiz eve sahip olanlar, dünyanın tepesinde olmanın keyfini çıkarıyor.

 • Hırsızlara Karşı Teknolojik Önlemler
  Hırsızlara Karşı Teknolojik Önlemler

  Hırsızlık olaylarının büyük bölümü, ev sahiplerinin içeride olmadığı zamanlarda meydana geliyor. Bu nedenle, evinizden uzun süreler için ayrıldığınızda, hırsızlara karşı önlemleri artırmanız gerekir.

 • Torbadan Lojman Satışı Çıktı
  Torbadan Lojman Satışı Çıktı

  Meclis Genel Kurulu’nda Torba Kanun’un görüşmeleri devam ediyor. Kabul edilen maddelerden biri de kamu lojmanlarına ilişkin oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer