|   |   | 

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Ev sahibi olmak için birçok aşamanın tek tek geçilmesi gerekiyor. Özellikle beklentilerinizi karşılayan evi bulmak ve gerekli paraya toplamak büyük bir emek ve zaman istiyor.

Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta

Tüm bu süreçler geçilirken bir sorun çıkmaması için de doğru adımları atmak gerekiyor. Ancak özellikle tapu işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesi büyük önem taşıyor. Çünkü alım satım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi tapu dairesindeki işlemlerin düzgün yapılması ile mümkün oluyor. Önceden doğru belgeleri hazırlamak ve doğru adımları atmak alım satım işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu sürecin doğru yönetilememesi durumunda işlemler uzuyor ve büyük sıkıntılara neden oluyor.  Ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken noktaları sıralayarak bu süreci kolaylaştırdık. Aşağıda yer alan noktaları dikkate alarak tapu işlemlerini sorun yaşamadan halletmeniz ve evinizin tapusu kısa sürede elinize almanız mümkün olacak. 

İşte ev alacakların tapuda dikkat etmesi gereken 5 nokta: 

1-Önceden küçük bir araştırma yapın!

Tapu işlemlerini başlatmadan önce alıcının küçük bir araştırma yapmasında fayda var. Gayrimenkulün tapu örneği ile birlikte belediyeye gitmeli ve bazı noktalara açıklık getirmeli. Tapu ile satın alınmak istenen taşınmazın aynı olup olmadığı ve tapunun gerçekten satıcıya mı ait olduğu öğrenilmeli. Ayrıca tapunun üzerinde ipotek veya şerh olup olmadığı da araştırılmalı. Bu konular açıklığa kavuştuktan sonra tapu işlemlerine başlamak daha doğru olur. 

2- Belediye Rayiç Bedeli Belgesi’ne dikkat!

Taşınmazın emlak beyan değerini gösteren belgenin Tapu Müdürlüğü’ne verilmesi gerekir. Yani taşınmaz mala ait rayiç bedeli belgesi tapu işlemleri için gerekiyor. Rayiç bedel alım satım bedeli olarak tanımlanıyor. Bu bedeli gösteren belge de gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınıyor. Bu belge tapu masraflarınızın ne kadar olacağını da gösteriyor. Burada özellikle tapudaki satış bedelinin, taşınmazın Belediyede kayıtlı emlak beyan değerinden düşük olmamasına dikkat edin. 

3-Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası yani DASK’ın yapılması zorunludur. Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılanıyor. DASK olmadan alım satım işlemi yapılamıyor. Bu nedenle gayrimenkulün deprem sigortası yapılmalıdır. DASK poliçesini tapu işlemleri için yanınızda getirmeyi de unutmayın. 

4-Belgeler eksiksiz olmalı!

Tapu işlemleri için bazı belgeler gerekiyor. Örneğin, alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı ve fotoğraflar gibi. Gerekli tüm belgelerini neler olduğu Tapu Müdürlüğü’nden öğrenilebiliyor. Belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Tapu Dairesi’ne belgelerle gidip ön başvuru yapılıyor. 

5-Randevu almayı unutmayın!

Tapu işlemlerinin yapılabilmesi için Tapu Müdürlüklerindeki sıramatik cihazlarından TC kimlik numarası ile sıra numarası alınıyor. Ancak Alo 181 Çağrı merkezi aranarak veya http://randevu.tkgm.gov.tr web sitesinden de sıra alınabiliyor. Tapu randevu sistemi; Tapu Müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden başvuru sırası almak amacıyla oluşturulmuş bir uygulama. Sistem başvuru sırası için randevu veriyor. Bu uygulama ile vatandaş belirlediği tarih ve saatte Tapu müdürlüğüne giderek işlemini başlatıp, zamandan tasarruf etmiş oluyor. Her iki başvuru şeklinde sıra numarası alındıktan sonra ön başvuru yapılarak işlemlere başlanıyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer