|   |   | 

Ev Alırken Bu Risklere Dikkat Edin!

Ev alma planı olan tüketicilerin karşı karşıya kalabileceği risklere karşı dikkatli olması gereken noktalar nelerdir?

Ev Alırken Bu Risklere Dikkat Edin!

Konut sektöründe hareketli günler başlıyor. Özellikle seçim sonrası alım isteğini erteleyen konut alıcısının kasım ve aralık ayında harekete geçmesi, konut satışlarında da artış yaşanması bekleniyor. Ayrıca bu dönemde konut kredisi faiz oranlarının aşağı yönlü bir seyir izlemesinin de satışları artırmada etkili olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu dönemde konut üreten bazı firmalar yeni projelerini peş peşe görücüye çıkarırken, bazı firmalar da inşası devam eden projelerinde yeni kampanyalar düzenleyerek satış sürecini hızlandırmaya çalışıyor. İşte bu dönemde fırsatları yakalamak ve av alma hayalini daha fazla geciktirmek istemeyen tüketicilerin bazı konularda dikkatli olması büyük önem taşıyor. Çünkü konut alırken bazı risklerle karşı karşıya kalınabiliyor. Yarım kalan inşaatlar, bir türlü teslim edilemeyen daireler ve örnek dairede gösterilip alınan evde bulunmayan özellikler gibi durumlar sıkça karşılaşılan riskler arasında yer alıyor. Yaşanan bu riskler de büyük emekler harcanarak gerçekleştirilen hayalin kabusa dönüşmesine neden oluyor. Bu nedenle bu önemli kararı verirken yaşanabilecek riskleri göz önünde bulundurmak ve bunlara karşı tedbirli olmak gerekiyor. Özellikle de bu risklerle kendi başına ev almaya karar verenlerin karşı karşıya kaldığı görülüyor. Gayrimenkul uzmanları da bu konuya dikkat çekiyor ve internetten ya da kendi başına alım yapacak tüketicilerin bu tür risklerle karşılaşmamaları için dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Uzmanlar, mağduriyet yaşanmaması için göz önünde bulundurulması gerekenleri sıralayarak,  ev, arsa, işyeri almak ya da kiralamak isteyenlere; bu tür risklerden korunmak için “kurumsal gayrimenkul firması aracılığı ve profesyonel danışman desteğinden” yararlanmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Biz de ev alma planı olan tüketicilerin karşı karşıya kalabileceği risklere karşı dikkatli olması gereken noktaları sıraladık:

Ev alırken bu risklere dikkat edin!

İşte mutlaka bilinmesi ve dikkatli olunması gereken o konular:

·        Ev almayı planlayanların ilk belirlemesi gereken konu lokasyondur. Alınmak istenen ev nerede olacak? Bu sorunun cevabı net olarak belirlenmelidir. Evin konumunu belirlerken de okula, işe, ulaşım ve alışveriş noktalarına yakın olmasına dikkat edilmelidir!

·        Lokasyonu belirlendikten sonra ev seçimi yaparken de dikkatli olunmalı. Bunun için kurumsal gayrimenkul danışmanlarıyla çalışmak doğru bir adım olabilir. Çünkü kendi başına ev almaya karar verenler birçok riskle  karşı karşıya kalabiliyor. Böyle bir destek almak ev alma sürecinde sıkıntı yaşanmamasına neden olur. Beklentilerin, isteklerin ve bütçenin doğru paylaşılmasıyla doğru ve sorunsuz bir evin alınması mümkün olur.

·        Ev seçildikten sonra özellikle de satın almadan önce bazı riskleri bertaraf etmek adına bazı konulara dikkat edilmelidir. Konutu satan kişinin konutun gerçek sahibi olup olmadığı gözden kaçırılmaması gereken bir konudur.

·        Konutun tapusunu da incelenmeli. Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar tercih edilmelidir. Kat irtifaklı tapusu olan evler projesine uygun inşa edilmiş, iskanı alınmış sorunsuz ev demektir.

·        Binanın sağlamlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için de binanın deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı araştırılmalıdır. Böylece deprem riskine karşı gerekli tedbiri alınmış olur.  

·        Yeni bir projeden ya da inşası devam eden bir projeden konut alınmak isteniyorsa mutlaka firma araştırılmalıdır. Daha önce bitirdiği projeler incelenerek sahip olduğu tecrübe analiz edilmelidir. Böylece bu analiz evin bitmeme ya da firmanın yarım bırakma riskine karşı bir tedbir alınmasını sağlamış olur.

·        Eğer konut kredisi kullanılarak ev alınma planı yapılıyorsa öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Çeşitli bankaların konut kredisi ürünlerini araştırarak karşılaştırma yapmak gerekir. Böylece doğru ürünü seçmek ve doğru ödeme planını oluşturmak mümkün olur. Bu tür bir hazırlık da alınacak evin finansmanının sıkıntı yaşanmadan temin edilmesini sağlar.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer