|   |   | 

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural!

İnşaat sektörünün markalı ve nitelikli konut alanında öncü konut üreticisi vizyonuyla 2011 yılında sektöre giren Kraton İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Aydeniz, konut sahibi olmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu...

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural!

Yaklaşık iki yıl önce büyük hedeflerle ‘merhaba' dediği Gayrimenkul sektöründe hızla yükselişe geçen Kraton İnşaat, Ataşehir Şerifali bölgesinde inşaatına devam ettiği Quant Residence ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Ömer Meriç ve Ersin Aydeniz ortaklığında kurulan Kraton İnşaat, "Konut alıcısına karşı şeffaf olma" ilkesiyle fonksiyonel ve Kentsel Dönüşüm projeleriyle de sektör gündeminde yer alıyor.

E7 Grup CEO'su ve Kraton İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Aydeniz, bilgi, deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak Konut sahibi olmak isteyenleri bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak gördüğünü belirtiyor. Aydeniz, konut sahibi olmanın 10 püf noktasını şöyle açıklıyor;

- Konut tercihi yapılırken binanın zemini hakkında detaylı bilgi alınmalı. Gerekli bakanlıklardan alınan rapor ve izinler incelenmeli.
Ülke konumu itibariyle doğal afetlerin olduğu bölgelerde artan konut projelerinin güvenli olduğunun resmileştirilmiş belgelerle konut alıcısına sunulması gerekmektedir. İnsan yaşamının ve ayrılan bütçenin hatta konutun bulunduğu bölge zemini bilgisiyle paralel olarak Daire ücretlendirmelerinin yapıldığına dikkat çekilmektedir.

- Lokasyona dikkat edilmeli
Projenin yükseldiği bölgenin gelişen ya da gelişime açık bir yer olmasına önem verilmeli. Merkezi bir konumda yer alan konut hem yaşamak için hem Yatırım için her daim avantajlıdır.

- Konut metrekare bilgilerinin tutarlılığı kontrol edilmeli
Konutların net- brüt metrekarelerine ayrı ayrı bakılmalı. Satış ofislerinde söylenenlerle tapuda ortaya çıkan metrekare konusunda tutarlılık olmalı. Örneğin, konut büyüklüğü 120 metrekare olarak söyleniyor. Konut alıcısı söylenen bu rakama güvenerek 120 metrekare ev parası ödüyor. Ancak bu metrekarenin içine Yeşil Alanlar, otopark alanları, depo alanları gibi alanlar da dahil edilebiliyor. Bu sebeple beğenilen evin net metrekaresi üzerinden fiyatlandırma yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli.

- Konut, alıcı gereksinimlerine karşılık vermeli
Sosyal donatılara titizlik gösterilmeli. Özellikle çocuklu ailelerin önem vermesi gereken bir konu. Sosyal yaşamın aktif ve güvenilir olduğu bir ortamda çocukların kendine güvenen bireyler olarak yetiştiği unutulmamalı.

- Konut üreticisinin firma referansları araştırılmalı
Projeyi yapan firmanın çok iyi araştırılması gerekiyor. Firmanın geçmişte hangi sektörde ne gibi işler yaptığı, güvenilir olup olmadığı, kurumsallığı kesinlikle tek tek araştırılmalı. Deneyimlemiş kişilerle bu anlamda iletişime geçilebilir


- Komşular hakkında bilgi alınmalı
Komşuluğun bitmeye yüz tuttuğu günümüzde özellikle nitelikli konut projelerinde komşuların kimler olduğu büyük önem taşıyor. Sosyal donatılarda birlikte zaman geçirilecek kişilerin profilleri hakkında bilgi sahibi olunması ihmal edilmemeli.

- Konut teslim süreci iyi öğrenilmeli
Alınacak konutun teslim edilme biçimi iyice araştırılmalı. Ödemeler süresinde yerleşme, ödemeler tamamlanınca yerleşim, sonrasında olanaklardan faydaları ile bilgi alma süreçleri hakkında bilgiler alınmalı.

- Ödeme biçiminin netlik kazandığına dikkat edilmeli
Parasal konuların önceden netlik kazanması, gerek konut alıcısı gerekse konut üreticisi için titizlikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Kredi ile ya da peşin ödeme biçimlerine ayrı ayrı planlamalar yapılmalı. Planlamaya "zaman" öğesi de dâhil edilmeli. Almaya karar verdiğiniz konut tipi için ödenecek peşinatın tutar ve zamanına, eğer varsa ara ödemelerin dönemleri ve tutarlarına, taksitlerin kaç ay ve ne kadar bir vade ile oluşturulduğuna dikkat edilmeli. Konut bedelinin tamamının peşin verilmesi durumunda ise yetkili firmanın inisiyatifi doğrultusunda bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz.

- Aidat bilgisi yeni konut için çok önemli
Tasarlanan günümüz projelerinde Daire sahip olmanın da ötesinde yaşam tarzınıza katkı sağlayacak olanakları da satın almaktayız. Bu süreçte, güvenlik, sağlık, spor, alışveriş vb. birçok gündelik yaşamı kolaylaştırıcı hizmetlerin periyodik ödeme tutarları açık bir biçimde öğrenilmeli. Daha sonra beklenmedik bir sürprizle karşılanmamalı.

- İş yerine olan uzaklık öğrenilmeli
Metropollerde yaşan insanların evleri ile iş yerleri arasındaki mesafenin yaşam standardına çok etkili olduğunu sürekli dile getirilmektedir. Alınacak evin işyerine uzak olması durumunda mutlaka ulaşımın kolay olduğu bir bölge tercih edilmeli. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer