|   |   |  Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev satın alırken, bulunduğu bölge ya da mahallenizle ilgili sormanız gereken sorular var. Özellikle yaşamayı düşündüğünüz bir ev satın alıyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka değerlendirin.

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

 

Ev satın almaya karar verdiniz, hatta alacağınız evi de seçtiniz. Evinizin yapısı, planı, fiyatı da gönlünüze göre... Peki, bundan sonra yaşayacağınız mahalleyle ilgili öğrenmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Yeni evinize taşınmadan önce her gün yaptığınız ya da sıklıkla yapmaktan hoşlandığınız etkinliklerin bir listesini yapın. Bir markete her gün uğrayıp mutfak alışverişinizi birikmeden mi yapıyorsunuz? İşten eve dönerken kısa bir yürüyüş yapmak için fırsat mı yaratıyorsunuz? Arkadaşlarınızla bazen evinizin yakınındaki kafede ya da pastanede mi buluşuyorsunuz? Bisiklete binmek için fırsat mı kolluyorsunuz? Bütün bu yaşam alışkanlıklarının, taşınacağınız mahallede bulunup bulunmadığını dikkate alırsanız, en azından evinizi satın aldıktan sonra hayal kırıklığı ya da pişmanlık yaşamazsınız.

Evinizin bulunduğu bölge ya da mahalle güvenli mi? Bunun için gerçek bir araştırma yapmanız, çevredeki eski komşularınızla konuşmanız, insanların yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi almanız gerekebilir. Güvenlik, kentlerde giderek artan bir öncelik haline gelmeye başladı. Evinize geç saatte dönerken tedirgin olacak mısınız, çocuklarınız için nasıl bir çevreye giriyorsunuz ve yaşayacağınız konutta ya da bölgede güvenlik önlemleri var mı?

Mahallenizi ya da bölgeyle ilgili üçüncü konu yatırımla ilgilidir. Emlak yatırımı her zaman karlı bir yatırım olsa da bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Satın almayı düşündüğünüz evin bulunduğu bölge gelişen bir bölge mi? Kira artışları ne durumda? Ev satışlarında fiyatlar ne oranda yükseliyor? Bir durgunluk mu var yoksa hızlı bir değer kazanma görülüyor mu? Bulunduğunuz bölgeyle ilgili herhangi bir büyük yapısal yatırım planı, şehir planlaması açısından bir değişiklik öngörülüyor mu? Böyle bir proje varsa, satın alacağınız konutun değerini nasıl etkiler? Bütün bu soruların cevaplarını öğrenmeden, ev satın almaya karar vermemenizi, bunun için satıştan önce mutlaka ayrıntılı, kapsamlı bilgi almanızı öneriyoruz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.