|   |   |  Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev satın alırken, bulunduğu bölge ya da mahallenizle ilgili sormanız gereken sorular var. Özellikle yaşamayı düşündüğünüz bir ev satın alıyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka değerlendirin.

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

 

Ev satın almaya karar verdiniz, hatta alacağınız evi de seçtiniz. Evinizin yapısı, planı, fiyatı da gönlünüze göre... Peki, bundan sonra yaşayacağınız mahalleyle ilgili öğrenmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Yeni evinize taşınmadan önce her gün yaptığınız ya da sıklıkla yapmaktan hoşlandığınız etkinliklerin bir listesini yapın. Bir markete her gün uğrayıp mutfak alışverişinizi birikmeden mi yapıyorsunuz? İşten eve dönerken kısa bir yürüyüş yapmak için fırsat mı yaratıyorsunuz? Arkadaşlarınızla bazen evinizin yakınındaki kafede ya da pastanede mi buluşuyorsunuz? Bisiklete binmek için fırsat mı kolluyorsunuz? Bütün bu yaşam alışkanlıklarının, taşınacağınız mahallede bulunup bulunmadığını dikkate alırsanız, en azından evinizi satın aldıktan sonra hayal kırıklığı ya da pişmanlık yaşamazsınız.

Evinizin bulunduğu bölge ya da mahalle güvenli mi? Bunun için gerçek bir araştırma yapmanız, çevredeki eski komşularınızla konuşmanız, insanların yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi almanız gerekebilir. Güvenlik, kentlerde giderek artan bir öncelik haline gelmeye başladı. Evinize geç saatte dönerken tedirgin olacak mısınız, çocuklarınız için nasıl bir çevreye giriyorsunuz ve yaşayacağınız konutta ya da bölgede güvenlik önlemleri var mı?

Mahallenizi ya da bölgeyle ilgili üçüncü konu yatırımla ilgilidir. Emlak yatırımı her zaman karlı bir yatırım olsa da bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Satın almayı düşündüğünüz evin bulunduğu bölge gelişen bir bölge mi? Kira artışları ne durumda? Ev satışlarında fiyatlar ne oranda yükseliyor? Bir durgunluk mu var yoksa hızlı bir değer kazanma görülüyor mu? Bulunduğunuz bölgeyle ilgili herhangi bir büyük yapısal yatırım planı, şehir planlaması açısından bir değişiklik öngörülüyor mu? Böyle bir proje varsa, satın alacağınız konutun değerini nasıl etkiler? Bütün bu soruların cevaplarını öğrenmeden, ev satın almaya karar vermemenizi, bunun için satıştan önce mutlaka ayrıntılı, kapsamlı bilgi almanızı öneriyoruz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut satışları sonbaharda ivme kazanır
  Konut satışları sonbaharda ivme kazanır

  Adana Emlakçılar Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, konut sektörünün yatırım araçlarına göre şuan sıkıntılı günler yaşadığını ancak seçimlerden sonra bu belirsizliği atlatacağını ve konut satışlarının sonbaharda ivme kazanacağını söyledi.

 • Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor
  Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor

  Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Mayıs ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Aydın ve ilçelerinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında artarak 3 bin 32 oldu.

 • Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı
  Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı

  Remax Piramit ofisinde Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlığı görevinde porföy yöneticisi olarak çalışmakta olan Seda Hercan'ın emlak komisyonları ile ilgili görüşleri...

 • Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!

  Ortadoğu Grup, İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat ile ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.