|   |   |  Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

Ev satın alırken, bulunduğu bölge ya da mahallenizle ilgili sormanız gereken sorular var. Özellikle yaşamayı düşündüğünüz bir ev satın alıyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka değerlendirin.

Ev Alırken Mahallenizle İlgili Bunları Sorun

 

Ev satın almaya karar verdiniz, hatta alacağınız evi de seçtiniz. Evinizin yapısı, planı, fiyatı da gönlünüze göre... Peki, bundan sonra yaşayacağınız mahalleyle ilgili öğrenmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Yeni evinize taşınmadan önce her gün yaptığınız ya da sıklıkla yapmaktan hoşlandığınız etkinliklerin bir listesini yapın. Bir markete her gün uğrayıp mutfak alışverişinizi birikmeden mi yapıyorsunuz? İşten eve dönerken kısa bir yürüyüş yapmak için fırsat mı yaratıyorsunuz? Arkadaşlarınızla bazen evinizin yakınındaki kafede ya da pastanede mi buluşuyorsunuz? Bisiklete binmek için fırsat mı kolluyorsunuz? Bütün bu yaşam alışkanlıklarının, taşınacağınız mahallede bulunup bulunmadığını dikkate alırsanız, en azından evinizi satın aldıktan sonra hayal kırıklığı ya da pişmanlık yaşamazsınız.

Evinizin bulunduğu bölge ya da mahalle güvenli mi? Bunun için gerçek bir araştırma yapmanız, çevredeki eski komşularınızla konuşmanız, insanların yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi almanız gerekebilir. Güvenlik, kentlerde giderek artan bir öncelik haline gelmeye başladı. Evinize geç saatte dönerken tedirgin olacak mısınız, çocuklarınız için nasıl bir çevreye giriyorsunuz ve yaşayacağınız konutta ya da bölgede güvenlik önlemleri var mı?

Mahallenizi ya da bölgeyle ilgili üçüncü konu yatırımla ilgilidir. Emlak yatırımı her zaman karlı bir yatırım olsa da bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Satın almayı düşündüğünüz evin bulunduğu bölge gelişen bir bölge mi? Kira artışları ne durumda? Ev satışlarında fiyatlar ne oranda yükseliyor? Bir durgunluk mu var yoksa hızlı bir değer kazanma görülüyor mu? Bulunduğunuz bölgeyle ilgili herhangi bir büyük yapısal yatırım planı, şehir planlaması açısından bir değişiklik öngörülüyor mu? Böyle bir proje varsa, satın alacağınız konutun değerini nasıl etkiler? Bütün bu soruların cevaplarını öğrenmeden, ev satın almaya karar vermemenizi, bunun için satıştan önce mutlaka ayrıntılı, kapsamlı bilgi almanızı öneriyoruz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği
  Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği

  Körfez ülkelerinin en büyük turizm yatırımcılarından biri olan Katar menşeili Retaj Group ile Türkiye’nin Körfez ülkelerinde marka değeri en yüksek inşaat firmalarından biri olan Beyttürk arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 • İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor
  İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor

  KPMG Türkiye, İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu açıkladı. Raporda kırılgan dönem geçiren inşaat sektörünün 2018’de de daralarak ekonomik büyümeyi sınırladığı belirtildi. Son bir yılda verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar sektörde kalıcı bir toparlanma başlatmaya yetmedi. İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor.

 • İmar Barışı yeniden gündemde!
  İmar Barışı yeniden gündemde!

  İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje Değerleme ve Danışmanlık Departmanı Kıdemli Müdürü Evren Tüfekçi, uygulamanın içeriği, yararları, başvuru sistemi ve başvuruda yaşanan çeşitli sorunlar hakkında bilgi verdi.

 • NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor
  NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor

  ​​​​​​​Sahip olduğu 5 yıldızlı otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik bölgenin en büyük kongre merkeziyle İstanbul Basın Ekspres bölgesine ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, bölgedeki konut fiyatları ve satış hareketliliğine yön veriyor.

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.