|   |   | 

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergiyi gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Peki ev hanımları emlak vergisi ödeyecek mi?

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar yıl içinde iki taksit halinde bu vergiyi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksit ödemesi mart ayında başladı, ilk taksitin son ödemesi 31 Mayıs itibariyle son buluyor. Emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor.

Kimler emlak vergisi öder?

Emlak vergisini gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurması ve emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Ancak her gayrimenkulü olan bu vergiyi ödemek zorunda değil. Yani 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre bina ve arazilerden alınan emlak vergilerinden sıfır oranlı faydalanmak mümkün oluyor. Emekliler, işsizler, ev hanımları ve özürlüler, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olmaları koşuluyla, emlak vergisi ödemiyor. Özetle;

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan, tek evi olan ev hanımları emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

·        Ev hanımlarının sahip oldukları 200 metrekarenin altındaki konutları için başka gelirlerinin olmaması gerekiyor.

·        İndirimli bina vergisi uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ev hanımları sahip oldukları tek konutu kiraya verip kendileri de kirada otururlarsa emlak vergisi ödemiyor.

·        Yani sahip olduğu tek konutu kiraya verip başka bir konutta kirada oturanlara diğer şartları taşımaları kaydıyla indirimli bina vergisi oranı uygulanıyor.

·        Tüm şartların taşınmasına rağmen tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler emlak vergisi ödüyor. Yani sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamıyor.

·        Sahip olunan tek konut 200 metrekarenin üzerinde ancak burada daha küçük bir hisseye sahip olunsa da sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılamıyor. Burada sahip olunan hisse oranı değil evin büyüklüğü dikkate alınıyor.

·         Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Ev hanımlarının ne yapması gerekiyor?

Herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarının brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Ancak bunun için ev hanımlarının bağlı oldukları belediyeye başvurarak ilgili formu doldurmaları gerekiyor.

·        Gerekli şartları taşıyan ancak buna rağmen emlak vergisi ödeyenler geriye dönük ödenenleri alabiliyor. Ancak bunun için belediyeye dilekçe verilmesi bu ödenen vergilerin talep edilmesi gerekiyor. 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer