|   |   | 

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergiyi gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Peki ev hanımları emlak vergisi ödeyecek mi?

Ev Hanımları Emlak Vergisi Öder Mi?

Arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar yıl içinde iki taksit halinde bu vergiyi ödüyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksit ödemesi mart ayında başladı, ilk taksitin son ödemesi 31 Mayıs itibariyle son buluyor. Emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri ise 1 Eylül’de başlıyor, 30 Kasım 2016’da son buluyor.

Kimler emlak vergisi öder?

Emlak vergisini gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Bu verginin ödenebilmesi için de gayrimenkul sahiplerinin gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurması ve emlak vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Ancak her gayrimenkulü olan bu vergiyi ödemek zorunda değil. Yani 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre bina ve arazilerden alınan emlak vergilerinden sıfır oranlı faydalanmak mümkün oluyor. Emekliler, işsizler, ev hanımları ve özürlüler, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olmaları koşuluyla, emlak vergisi ödemiyor. Özetle;

·        Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan, tek evi olan ev hanımları emlak vergisi ödemelerinden muaf tutuluyor.

·        Ev hanımlarının sahip oldukları 200 metrekarenin altındaki konutları için başka gelirlerinin olmaması gerekiyor.

·        İndirimli bina vergisi uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ev hanımları sahip oldukları tek konutu kiraya verip kendileri de kirada otururlarsa emlak vergisi ödemiyor.

·        Yani sahip olduğu tek konutu kiraya verip başka bir konutta kirada oturanlara diğer şartları taşımaları kaydıyla indirimli bina vergisi oranı uygulanıyor.

·        Tüm şartların taşınmasına rağmen tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler emlak vergisi ödüyor. Yani sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamıyor.

·        Sahip olunan tek konut 200 metrekarenin üzerinde ancak burada daha küçük bir hisseye sahip olunsa da sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılamıyor. Burada sahip olunan hisse oranı değil evin büyüklüğü dikkate alınıyor.

·         Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için yine sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

Ev hanımlarının ne yapması gerekiyor?

Herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarının brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Ancak bunun için ev hanımlarının bağlı oldukları belediyeye başvurarak ilgili formu doldurmaları gerekiyor.

·        Gerekli şartları taşıyan ancak buna rağmen emlak vergisi ödeyenler geriye dönük ödenenleri alabiliyor. Ancak bunun için belediyeye dilekçe verilmesi bu ödenen vergilerin talep edilmesi gerekiyor. 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında vadesi geçen borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, vatandaşların en geç 30 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar borçlarını yapılandırması uyarısında bulundu.

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer