|   |   |  Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır? Kiracılar depozito bedelini nasıl geri alabilir?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

 

Bahar ve yaz aylarında ev arayanların sayısı çoğalıyor. Bu dönemde kiralık ev bulmak oldukça zor oluyor. Bu süreci atlatanlar kiranın yanı sıra depozito bedelini de ödüyor. Ancak taşınırken depozitonun geri alınması konusunda ev sahibi ile tartışma yaşanabiliyor. Oysa yasal olarak kiracının bazı hakları bulunuyor. Peki ev sahibinden depozito nasıl geri alınır? Kiracılar depozito bedelini nasıl geri alabilir?

Evden çıkarken depozito nasıl geri alınır?

Ev sahipleri kiracılardan depozito talep edebiliyor. Ancak evden çıkarken depozitonun geri verilmesi konusunda tartışma yaşanabiliyor. Oysa yasal olarak bu konuya açıklık getirilmiş durumda. Ne kadar depozito istenebileceği, depozitonun nasıl ödeneceği ve nasıl geri verileceği Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesinde şöyle açıklanıyor:

“Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir. Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.”

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • İnşaat Sektörünün Bu Yıldan Beklentisi Yükseldi
    İnşaat Sektörünün Bu Yıldan Beklentisi Yükseldi

    Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2020 Ocak Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre inşaat sektöründen beklenti, 20 ayın en üst seviyesine yükseldi. Ancak bu beklenti ocak ayında inşaat faaliyetlerine tam olarak yansımadı.

  • Yeni Bir Şehircilik Hareketi Lazım
    Yeni Bir Şehircilik Hareketi Lazım

    GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Yeni İmar Düzenlemeleri’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, İmar Mevzuatında köklü değişiklikler getiren yasa her yönü ile tartışıldı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.