|   |   |  Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır? Kiracılar depozito bedelini nasıl geri alabilir?

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

 

Bahar ve yaz aylarında ev arayanların sayısı çoğalıyor. Bu dönemde kiralık ev bulmak oldukça zor oluyor. Bu süreci atlatanlar kiranın yanı sıra depozito bedelini de ödüyor. Ancak taşınırken depozitonun geri alınması konusunda ev sahibi ile tartışma yaşanabiliyor. Oysa yasal olarak kiracının bazı hakları bulunuyor. Peki ev sahibinden depozito nasıl geri alınır? Kiracılar depozito bedelini nasıl geri alabilir?

Evden çıkarken depozito nasıl geri alınır?

Ev sahipleri kiracılardan depozito talep edebiliyor. Ancak evden çıkarken depozitonun geri verilmesi konusunda tartışma yaşanabiliyor. Oysa yasal olarak bu konuya açıklık getirilmiş durumda. Ne kadar depozito istenebileceği, depozitonun nasıl ödeneceği ve nasıl geri verileceği Borçlar Kanunu’nun 342. Maddesinde şöyle açıklanıyor:

“Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir. Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.”

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır
  Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri, dönüşüm ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerine destek sunabilir. Bölgelerindeki risk durumunu, halkın beklentilerini en iyi bilenler emlak danışmanlarıdır. Kentsel Dönüşümde bizler de sürece dahil edilmeliyiz” dedi.

 • Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor
  Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor

  Yazlık binaya bakım yaparken bina yalıtımına gereken önemi vermek küf ve bakteri oluşumunu engelliyor, yaz aylarında iç ortamın ısınmasını engelleyerek daha serin, daha konforlu bir yaşama olanak verirken elektrik tüketiminde de tasarruf sağlıyor.

 • Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı
  Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı

  Arabulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik özel olarak hazırlanan Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi T.A.M. Çözüm Merkezi açıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.