|   |   | 

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Gayrimenkul sahipleri evlerine kiraya verdiğinde düzenli kira geliri elde etmek ister. Bu nedenle kiracı adaylarıyla görüşürken seçici davranmaya ve sorun yaratmayacak bir kiracıyla anlaşmaya çalışır. Ancak eğer doğru bir tercih yapılamazsa ev sahibi “malım mı var derdin var” sözünü söylemek zorunda kalabilir. Oysaki ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesi mümkün. Bunun için de özellikle kira sözleşmesinin doğru hazırlanması gerekir. Çünkü her iki tarafında haklarını koruyan bir sözleşme ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Doğru bir sözleşme hazırlanabilmesi için de hakların ve yükümlülüklerin neler olduğunu bilmek gerekir. Özellikle son yıllardaki yasal düzenlemelerin neler olduğunu bilmek ve bu düzenlemeler ışığında kira sözleşmesini hazırlamak büyük önem taşır. Peki ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Yeni düzenlemeler

Yeni Borçlar Kanunu ile kira hukuku hükümleri düzenleniyor. Bu hükümlerin yürürlüğe giren uygulamaları da mal sahipleri ile kiracıları yakından ilgilendiriyor. İşte yeni düzenlemelere göre ev sahibinin hakları ve yükümlülükleri…

Ev sahibinin hakları:

·        Kiracı kira sözleşmesi sona erdiğinde taşınmazı nasıl aldı ise o şekilde teslim etmekle yükümlü. Bunu yerine getirmeyen kiracı aleyhine tazminat davası açılabiliyor.

·        Mal sahibi kiralanan gayrimenkul üzerinde, kiracının katlanabileceği yenilik ve değişiklikleri yapabilir.

·        Kiracı gayrimenkulün satılması, kiraya verilmesi veya bakımı için gerekli durumlarda gezilmesine izin vermek durumunda. Bu konuda gayrimenkul sahibinin kiracıya uygun bir süre önce bilgi vermesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahibi bir sözleşme dönemi içinde kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle iki defa haklı şekilde ihtar göndermişse, kira döneminin sonunda tahliye hakkı oluşur. Gayrimenkul sahibinin, kiralamış olduğu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu kanıtladığı takdirde de,  tahliye hakkı oluşur. Ancak bu durumda taşınmaz 3 yıl süre ile 3. kişilere kiralanamıyor.

·        Gayrimenkul sahipleri, kira borcunu ödemeyen ve kaçma hazırlığında olduğundan şüphelenilen kiracının malları aleyhine hapis hakkı kullanabiliyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği önemli yeniliklerden biri de 10 yıl ve üzeri kira sözleşmelerinin sebep göstermeksizin sona erdirilmesidir. Kiralayan bu imkandan yararlanarak kiracının tahliyesini talep ediyorsa, sözleşme süresinin bitiminden en geç 3 ay önce bu bildirimi gerçekleştirmeli.

Ev sahibinin yükümlülükleri:

·        Kiraya veren kiralanan konut ya da işyerini sözleşme ile kararlaştırılan tarihte kiracıya teslim etme borcu altındadır.

·        Gayrimenkul sahibi, kiraya verdiği gayrimenkul ile ilgili kiracısına yanıltıcı bilgi vermiş veya malı kusurlu teslim etmiş ise kiracının sözleşmeyi feshetme hakkı vardır. Ayrıca bu ayıp nedeniyle kira bedelinin indirilmesini talep etme hakkı da bulunur.

·        Aynı durum gayrimenkulün teslim edilmesinden sonra ortaya çıkan kusurlar söz konusu olduğunda da geçerlidir. Kiracı gayrimenkul sahibinden kusurun giderilmesini istediği halde kusur giderilmezse, kiracı tazminat ya da kira bedelinde indirim yapılmasını isteyebilir.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer