|   |   | 

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Gayrimenkul sahipleri evlerine kiraya verdiğinde düzenli kira geliri elde etmek ister. Bu nedenle kiracı adaylarıyla görüşürken seçici davranmaya ve sorun yaratmayacak bir kiracıyla anlaşmaya çalışır. Ancak eğer doğru bir tercih yapılamazsa ev sahibi “malım mı var derdin var” sözünü söylemek zorunda kalabilir. Oysaki ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesi mümkün. Bunun için de özellikle kira sözleşmesinin doğru hazırlanması gerekir. Çünkü her iki tarafında haklarını koruyan bir sözleşme ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkinin sorunsuz bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Doğru bir sözleşme hazırlanabilmesi için de hakların ve yükümlülüklerin neler olduğunu bilmek gerekir. Özellikle son yıllardaki yasal düzenlemelerin neler olduğunu bilmek ve bu düzenlemeler ışığında kira sözleşmesini hazırlamak büyük önem taşır. Peki ev sahiplerini ilgilendiren yasal düzenlemeler neler, ev sahibinin hakları nelerdir?

Yeni düzenlemeler

Yeni Borçlar Kanunu ile kira hukuku hükümleri düzenleniyor. Bu hükümlerin yürürlüğe giren uygulamaları da mal sahipleri ile kiracıları yakından ilgilendiriyor. İşte yeni düzenlemelere göre ev sahibinin hakları ve yükümlülükleri…

Ev sahibinin hakları:

·        Kiracı kira sözleşmesi sona erdiğinde taşınmazı nasıl aldı ise o şekilde teslim etmekle yükümlü. Bunu yerine getirmeyen kiracı aleyhine tazminat davası açılabiliyor.

·        Mal sahibi kiralanan gayrimenkul üzerinde, kiracının katlanabileceği yenilik ve değişiklikleri yapabilir.

·        Kiracı gayrimenkulün satılması, kiraya verilmesi veya bakımı için gerekli durumlarda gezilmesine izin vermek durumunda. Bu konuda gayrimenkul sahibinin kiracıya uygun bir süre önce bilgi vermesi gerekiyor.

·        Gayrimenkul sahibi bir sözleşme dönemi içinde kira bedelinin ödenmemesi nedeniyle iki defa haklı şekilde ihtar göndermişse, kira döneminin sonunda tahliye hakkı oluşur. Gayrimenkul sahibinin, kiralamış olduğu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu kanıtladığı takdirde de,  tahliye hakkı oluşur. Ancak bu durumda taşınmaz 3 yıl süre ile 3. kişilere kiralanamıyor.

·        Gayrimenkul sahipleri, kira borcunu ödemeyen ve kaçma hazırlığında olduğundan şüphelenilen kiracının malları aleyhine hapis hakkı kullanabiliyor.

·        Yeni Borçlar Kanunu’nun getirdiği önemli yeniliklerden biri de 10 yıl ve üzeri kira sözleşmelerinin sebep göstermeksizin sona erdirilmesidir. Kiralayan bu imkandan yararlanarak kiracının tahliyesini talep ediyorsa, sözleşme süresinin bitiminden en geç 3 ay önce bu bildirimi gerçekleştirmeli.

Ev sahibinin yükümlülükleri:

·        Kiraya veren kiralanan konut ya da işyerini sözleşme ile kararlaştırılan tarihte kiracıya teslim etme borcu altındadır.

·        Gayrimenkul sahibi, kiraya verdiği gayrimenkul ile ilgili kiracısına yanıltıcı bilgi vermiş veya malı kusurlu teslim etmiş ise kiracının sözleşmeyi feshetme hakkı vardır. Ayrıca bu ayıp nedeniyle kira bedelinin indirilmesini talep etme hakkı da bulunur.

·        Aynı durum gayrimenkulün teslim edilmesinden sonra ortaya çıkan kusurlar söz konusu olduğunda da geçerlidir. Kiracı gayrimenkul sahibinden kusurun giderilmesini istediği halde kusur giderilmezse, kiracı tazminat ya da kira bedelinde indirim yapılmasını isteyebilir.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı
  Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı

  Didim Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Osman Coşkun gayrimenkullerini kısa süreli kiralama (günübirlik) şeklinde vereceklerin Vergi Dairesine bildirim yapmaları gerektiğini bildirdi.

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer