|   |   |  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Emlak alışlarında ya da satışlarında, mülkünüzü kiralarken, istenen sürede istenen sonuca ulaşmak ve iki tarafın da zarar etmesini önlemek için ilk yapılması gereken piyasa koşulları çerçevesinde doğru fiyatı belirlemektir.

Satış sürecinde, doğru fiyatın belirlenmesi için de uzman kişilerden ekspertiz yardımı alınabilir. Fiyat tespitini çeşitli verileri değerlendirerek siz de yapabilirsiniz. Satıştaki emsal konutlarla karşılaştırma yapmak en etkili yöntemdir. Bunun yanısıra, evinizin mevcut durumunu da hesaba katmak da fiyatı belirlemekte önem taşır.

Mülkünüzün tadilat ihtiyacı olup olmaması, otoparkı, açık alanları, sosyal tesisleri, merkeze yakınlığı, yalıtım durumu, asansörü gibi özellikleri konutunuzun fiyatını benzerlerinden farklılaştıracak unsurlardır.  Doğru zamanda doğru fiyatla, gerçek değeriyle satışa sunulan bir konutun daha kısa sürede alıcı bulacağını aklınızdan çıkarmayın.

Profesyonel yardım almaya karar verirseniz, burada belirleyici olan kiminle çalışacağınızdır... Evinizin bulunduğu bölge ve hitap ettiği alıcı kitlesine göre büyük profesyonel emlak kuruluşlarıyla ya da sadece o bölgeye hitap eden küçük emlak ofisleriyle de çalışmayı tercih edebilirsiniz. Danışman seçerken, mutlaka komisyon koşullarını netleştirin. Ayrıca kullandıkları tanıtım ve pazarlama yöntemlerini, mümkünse referanslarına ve ellerindeki diğer konutları karşılaştırma için inceleyin. Hangi kanalların kullanılacağının belirlenmesi, konutun doğru kitleye ulaşması için önem taşır.

Evinizin satış süreci sonucunda alıcıyla anlaşmaya vardıktan sonra yürütülecek yasal işlemler de önem taşır. Bu süreçte yasal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz ve vergi ya da diğer borçlarınızı ödemeniz, konutunuzu anlaşma süresine uygun olarak, anlaşma koşullarında belirlendiği şekilde teslim etmeniz gerekir.

İşlemlerin sorunsuz yürütülmesi için bu konuda önceden bilgi sahibi olun. Belgelerinizi önceden hazırlamak sürecin hızlı ve aksamadan tamamlanmasına yardımcı olur. Bir günden fazla sürebilen tapu devir işlemleri için önceden randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği
  Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği

  Körfez ülkelerinin en büyük turizm yatırımcılarından biri olan Katar menşeili Retaj Group ile Türkiye’nin Körfez ülkelerinde marka değeri en yüksek inşaat firmalarından biri olan Beyttürk arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 • İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor
  İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor

  KPMG Türkiye, İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu açıkladı. Raporda kırılgan dönem geçiren inşaat sektörünün 2018’de de daralarak ekonomik büyümeyi sınırladığı belirtildi. Son bir yılda verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar sektörde kalıcı bir toparlanma başlatmaya yetmedi. İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor.

 • İmar Barışı yeniden gündemde!
  İmar Barışı yeniden gündemde!

  İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje Değerleme ve Danışmanlık Departmanı Kıdemli Müdürü Evren Tüfekçi, uygulamanın içeriği, yararları, başvuru sistemi ve başvuruda yaşanan çeşitli sorunlar hakkında bilgi verdi.

 • NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor
  NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor

  ​​​​​​​Sahip olduğu 5 yıldızlı otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik bölgenin en büyük kongre merkeziyle İstanbul Basın Ekspres bölgesine ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, bölgedeki konut fiyatları ve satış hareketliliğine yön veriyor.

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.