|   |   |  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Emlak alışlarında ya da satışlarında, mülkünüzü kiralarken, istenen sürede istenen sonuca ulaşmak ve iki tarafın da zarar etmesini önlemek için ilk yapılması gereken piyasa koşulları çerçevesinde doğru fiyatı belirlemektir.

Satış sürecinde, doğru fiyatın belirlenmesi için de uzman kişilerden ekspertiz yardımı alınabilir. Fiyat tespitini çeşitli verileri değerlendirerek siz de yapabilirsiniz. Satıştaki emsal konutlarla karşılaştırma yapmak en etkili yöntemdir. Bunun yanısıra, evinizin mevcut durumunu da hesaba katmak da fiyatı belirlemekte önem taşır.

Mülkünüzün tadilat ihtiyacı olup olmaması, otoparkı, açık alanları, sosyal tesisleri, merkeze yakınlığı, yalıtım durumu, asansörü gibi özellikleri konutunuzun fiyatını benzerlerinden farklılaştıracak unsurlardır.  Doğru zamanda doğru fiyatla, gerçek değeriyle satışa sunulan bir konutun daha kısa sürede alıcı bulacağını aklınızdan çıkarmayın.

Profesyonel yardım almaya karar verirseniz, burada belirleyici olan kiminle çalışacağınızdır... Evinizin bulunduğu bölge ve hitap ettiği alıcı kitlesine göre büyük profesyonel emlak kuruluşlarıyla ya da sadece o bölgeye hitap eden küçük emlak ofisleriyle de çalışmayı tercih edebilirsiniz. Danışman seçerken, mutlaka komisyon koşullarını netleştirin. Ayrıca kullandıkları tanıtım ve pazarlama yöntemlerini, mümkünse referanslarına ve ellerindeki diğer konutları karşılaştırma için inceleyin. Hangi kanalların kullanılacağının belirlenmesi, konutun doğru kitleye ulaşması için önem taşır.

Evinizin satış süreci sonucunda alıcıyla anlaşmaya vardıktan sonra yürütülecek yasal işlemler de önem taşır. Bu süreçte yasal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz ve vergi ya da diğer borçlarınızı ödemeniz, konutunuzu anlaşma süresine uygun olarak, anlaşma koşullarında belirlendiği şekilde teslim etmeniz gerekir.

İşlemlerin sorunsuz yürütülmesi için bu konuda önceden bilgi sahibi olun. Belgelerinizi önceden hazırlamak sürecin hızlı ve aksamadan tamamlanmasına yardımcı olur. Bir günden fazla sürebilen tapu devir işlemleri için önceden randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ev satın alırken bunları mutlaka kontrol edin!
  Ev satın alırken bunları mutlaka kontrol edin!

  Seçim sonrası yaz dönemiyle birlikte ev satışlarında artış yaşandığını belirten ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, yatırım ya da kullanım için ev satın almayı düşünenlerin dikkat ve kontrol etmesi gerekenleri anlattı...

 • Bina metrekare inşaat maliyeti 3 bin TL oldu
  Bina metrekare inşaat maliyeti 3 bin TL oldu

  Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 64.10 lira ile 2 bin 940.71 lira arasında değişecek.

 • Sivas Belediyesi Vefa Konutları'nı hak sahiplerine teslim etti
  Sivas Belediyesi Vefa Konutları'nı hak sahiplerine teslim etti

  Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın seçimlerden önce dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği Vefa Konutları Projesi, teslim tarihi olan 4 Eylül'den önce tamamlanarak hak sahiplerine verilmeye başlandı. Kurban Bayramı öncesi evlerine kavuşan vatandaşlar, kendilerine çifte bayram yaşatan Başkan Aydın'a teşekkür etti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.