|   |   |  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Emlak alışlarında ya da satışlarında, mülkünüzü kiralarken, istenen sürede istenen sonuca ulaşmak ve iki tarafın da zarar etmesini önlemek için ilk yapılması gereken piyasa koşulları çerçevesinde doğru fiyatı belirlemektir.

Satış sürecinde, doğru fiyatın belirlenmesi için de uzman kişilerden ekspertiz yardımı alınabilir. Fiyat tespitini çeşitli verileri değerlendirerek siz de yapabilirsiniz. Satıştaki emsal konutlarla karşılaştırma yapmak en etkili yöntemdir. Bunun yanısıra, evinizin mevcut durumunu da hesaba katmak da fiyatı belirlemekte önem taşır.

Mülkünüzün tadilat ihtiyacı olup olmaması, otoparkı, açık alanları, sosyal tesisleri, merkeze yakınlığı, yalıtım durumu, asansörü gibi özellikleri konutunuzun fiyatını benzerlerinden farklılaştıracak unsurlardır.  Doğru zamanda doğru fiyatla, gerçek değeriyle satışa sunulan bir konutun daha kısa sürede alıcı bulacağını aklınızdan çıkarmayın.

Profesyonel yardım almaya karar verirseniz, burada belirleyici olan kiminle çalışacağınızdır... Evinizin bulunduğu bölge ve hitap ettiği alıcı kitlesine göre büyük profesyonel emlak kuruluşlarıyla ya da sadece o bölgeye hitap eden küçük emlak ofisleriyle de çalışmayı tercih edebilirsiniz. Danışman seçerken, mutlaka komisyon koşullarını netleştirin. Ayrıca kullandıkları tanıtım ve pazarlama yöntemlerini, mümkünse referanslarına ve ellerindeki diğer konutları karşılaştırma için inceleyin. Hangi kanalların kullanılacağının belirlenmesi, konutun doğru kitleye ulaşması için önem taşır.

Evinizin satış süreci sonucunda alıcıyla anlaşmaya vardıktan sonra yürütülecek yasal işlemler de önem taşır. Bu süreçte yasal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz ve vergi ya da diğer borçlarınızı ödemeniz, konutunuzu anlaşma süresine uygun olarak, anlaşma koşullarında belirlendiği şekilde teslim etmeniz gerekir.

İşlemlerin sorunsuz yürütülmesi için bu konuda önceden bilgi sahibi olun. Belgelerinizi önceden hazırlamak sürecin hızlı ve aksamadan tamamlanmasına yardımcı olur. Bir günden fazla sürebilen tapu devir işlemleri için önceden randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut satışları sonbaharda ivme kazanır
  Konut satışları sonbaharda ivme kazanır

  Adana Emlakçılar Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, konut sektörünün yatırım araçlarına göre şuan sıkıntılı günler yaşadığını ancak seçimlerden sonra bu belirsizliği atlatacağını ve konut satışlarının sonbaharda ivme kazanacağını söyledi.

 • Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor
  Yabancılar Aydın'da gayrimenkule yatırım yapıyor

  Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Mayıs ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Aydın ve ilçelerinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında artarak 3 bin 32 oldu.

 • Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı
  Hizmet bedellerinde pazarlık dönemi kapandı

  Remax Piramit ofisinde Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlığı görevinde porföy yöneticisi olarak çalışmakta olan Seda Hercan'ın emlak komisyonları ile ilgili görüşleri...

 • Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!

  Ortadoğu Grup, İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat ile ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.