|   |   |  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Emlak alışlarında ya da satışlarında, mülkünüzü kiralarken, istenen sürede istenen sonuca ulaşmak ve iki tarafın da zarar etmesini önlemek için ilk yapılması gereken piyasa koşulları çerçevesinde doğru fiyatı belirlemektir.

Satış sürecinde, doğru fiyatın belirlenmesi için de uzman kişilerden ekspertiz yardımı alınabilir. Fiyat tespitini çeşitli verileri değerlendirerek siz de yapabilirsiniz. Satıştaki emsal konutlarla karşılaştırma yapmak en etkili yöntemdir. Bunun yanısıra, evinizin mevcut durumunu da hesaba katmak da fiyatı belirlemekte önem taşır.

Mülkünüzün tadilat ihtiyacı olup olmaması, otoparkı, açık alanları, sosyal tesisleri, merkeze yakınlığı, yalıtım durumu, asansörü gibi özellikleri konutunuzun fiyatını benzerlerinden farklılaştıracak unsurlardır.  Doğru zamanda doğru fiyatla, gerçek değeriyle satışa sunulan bir konutun daha kısa sürede alıcı bulacağını aklınızdan çıkarmayın.

Profesyonel yardım almaya karar verirseniz, burada belirleyici olan kiminle çalışacağınızdır... Evinizin bulunduğu bölge ve hitap ettiği alıcı kitlesine göre büyük profesyonel emlak kuruluşlarıyla ya da sadece o bölgeye hitap eden küçük emlak ofisleriyle de çalışmayı tercih edebilirsiniz. Danışman seçerken, mutlaka komisyon koşullarını netleştirin. Ayrıca kullandıkları tanıtım ve pazarlama yöntemlerini, mümkünse referanslarına ve ellerindeki diğer konutları karşılaştırma için inceleyin. Hangi kanalların kullanılacağının belirlenmesi, konutun doğru kitleye ulaşması için önem taşır.

Evinizin satış süreci sonucunda alıcıyla anlaşmaya vardıktan sonra yürütülecek yasal işlemler de önem taşır. Bu süreçte yasal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz ve vergi ya da diğer borçlarınızı ödemeniz, konutunuzu anlaşma süresine uygun olarak, anlaşma koşullarında belirlendiği şekilde teslim etmeniz gerekir.

İşlemlerin sorunsuz yürütülmesi için bu konuda önceden bilgi sahibi olun. Belgelerinizi önceden hazırlamak sürecin hızlı ve aksamadan tamamlanmasına yardımcı olur. Bir günden fazla sürebilen tapu devir işlemleri için önceden randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.