|   |   |  Evde Yangına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Evde Yangına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Evde herhangi bir yangın durumunda can ve mal güvenliğiniz için almanız gereken önlemleri biliyor musunuz?

Evde Yangına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Konutlarda yangından korunmak ve kaçınmak için en etkili yöntem bir yangnı alarmı sistemi kurmaktır ancak bu sistemin kurulmadığı konutlarda da almanız gereken çok sayıda önlem bulunuyor.

Evde, yangın için alınacak birkaç önlemle, yangın alarmınızı hiç kullanmadan ya da herhangi bir yangın riskine girmeden yaşamanız mümkün.

Yangın denetlenemeyen ve istenmeyen yanma olayıdır. Kontrol dışına çıkması durumunda hem can hem de mal güvenliğini tehdit eder.

Yangına neden olan faktörler

Yangın çıkmasının nedenlerini bilmek, yangından korunmanın ilk şartıdır.

Yangın, koruma önlemlerinin olmaması, sabotaj, ihmal, dikkatsizlik, yangın konusunda bilgi ve önlem eksikliği, kaza, sıçrama gibi durumunlar yangın nedenleri olabilir.

İstenmeyen alevlenmelere neden olan faktörler ise evdeki her türlü ısıtıcı, elektrik sistemi ya da kabloları, ocaklar, küçük çocukların kontrolsüz oyunları, sigara, mumlar, yanar durumda bırakılmış çeşitli alevli ev aletleri sayılabilir.

Yangına karşı tedbirler nelerdir?

Binalarda yangınların yayılmasının önlenmesi için yanmaz ya da yanması güç malzemeler kullanılması gerekir.

Yangının yayılmasını önlemek için yangın bölümleri oluşturulması, kısa ve güvenli kaçış yollarının oluşturulması, ateşleyici malzemeler ile hızla yanan malzemelerin aynı mekanda bulundurulmaması önlemleri alınabilir.

Ayrıca, yangın söndürme cihazlarının çalışır durumda olduğunun kontrol edilmesi, organizasyonel olarak yangından kaçınma metodları uygulanması şarttır.

Yangın tatbikatları gerekli sıklıklarda yapılmalı, yangın çıkışlarının açık olduğuna dikkat edilmeli ve acil durum için ışıklandırma sistemleri kurulmalıdır.

Evlerde yangın söndürme tüpü bulundurmalı, düzenli bakım yapılıp, son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Karadağ sahillerine Türk çıkarması
  Karadağ sahillerine Türk çıkarması

  Karadağ’da Rusya'dan sonra en büyük yatırımcı konumuna gelen Türkiye, 2018’de yaşanan emlak yatırım artışının yüzde 52’sini tek başına sağladı. Türklerin emlak yatırımı son 3 yılda 39 kat arttı.

 • Ev alırken detaylı araştırması gerekenler
  Ev alırken detaylı araştırması gerekenler

  Ev satın almak detaylı bir araştırma gerektiriyor. Lokasyon ve bütçe gibi karar verilmesi gereken noktalar var. Bunun dışında krediye uygunluk, sosyal olanaklar, toplu taşımaya yakınlık gibi etkenler de bulunuyor.

 • Verra Suites Beykoz'un inşaası hızla yükseliyor
  Verra Suites Beykoz'un inşaası hızla yükseliyor

  Ankara merkezli Tüfekçioğlu Grup’un İstanbul’da hayata geçirdiği ilk konut projesi olan ‘Verra Suites Beykoz’ yoğun ilgi görüyor. Yarıya yakın oranda dairenin satışının tamamlandığı ve inşaatı hızla ilerleyen projenin yükselen katlarından panoramik boğaz ve orman manzarası görülmeye değer.

 • İstanbul ve Ankara'da ne kadar ikinci el konut stoku var?
  İstanbul ve Ankara'da ne kadar ikinci el konut stoku var?

  Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa işbirliği ile hazırlanan 2019 yılı 3. çeyreğine ilişkin “3. Çeyrek 2. El Konut Satış Endeksi”nde konut stok verileri de açıklandı.

 • Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor
  Ant Yapı’nın Antwell Projesi kapılarını açıyor

  Ant Yapı’nın, Çamlıca eteklerinde hayata geçirdiği iyi yaşam evleri Antwell’in örnek daireleri tamamlandı. Sakinlerinin yaşamını kolaylaştıracak olanaklara sahip üç farklı daire seçeneğinin bulunduğu proje; konforlu, güvenli, sosyal ve sağlıklı yeni bir yaşam alanı sunuyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.