|   |   | 

Eviniz Yeterince Güvenli Mi?

Evinizde güvenliği sağlamak için kapılarınızı kilitli tutmak çoğu zaman yeterince caydırıcı değildir. Güvenli bir ev için akıllı elektronik sistemler istenmeyen misafirleri kaçırabileceği gibi alabileceğiniz birkaç küçük önlem de yararlı sonuçlar doğuracaktır.

Eviniz Yeterince Güvenli Mi?

Yaşadığımız ev, kendimizi en çok güvende hissettiğimiz yuvamız. Evimizde güvenliği sağlamak için geleneksel olarak kullandığımız yöntem, çift kilitli kapılar ya da sürgüler... Ancak bu önlemler, çoğu zaman istenmeyen misafirler için yeterince caydırıcı olamayabiliyor.

Hırsızlar özellikle hiçbir güvenlik sistemiyle korunmayan evlere girmekte hiçbir tereddüt yaşamazlar.

Elektronik alarmlar, harekete ve sese duyarlı kameralar ile hırsızları evinizden uzakta tutabilirsiniz. Bu akıllı çözümlerin yanı sıra birkaç küçük detaya dikkat etmeniz halinde evinizde kötü bir süprizle karşılaşma ihtimaliniz en aza inecektir.

Posta kutusunda biriken zarflar

Uzun süreli seyahatler veya tatillerden döndüğünüzde posta kutunuzun faturalar, el ilanları, dergilerle dolup taştığını görürsünüz. Çoğu zaman da otomatik ödemelere bağlanan faturaları posta kutusundan almayı erteler, kutunun dolup taşmasına neden oluruz.

Siz evde yokken veya ihmalkarlıktan biriken bu kağıt yığını, elbette hırsızların da dikkatinden kaçmaz.

Uzun süre evde olunmadığı durumlarda, posta kutusundaki kağıt yığınını boşaltması için apartman görevlinizden, yöneticinizden ya da bir komşunuzdan yardım rica etmeniz yerinde olacaktır.

Yer bildirimlerine dikkat

Sosyal medyayı giderek daha çok kullanır hale geldik. Sosyal medyadaki birçok uygulamada konum bildirimlerinde bulunarak, geçirdiğimiz keyifli anları paylaşmak isteği içine giriyoruz. Ancak unutmamak gerekiyor ki, bu konum bilgileri, aynı zamanda "sizin şu anda evde olmadığınız" anlamına geliyor.

Konum bilgilendirmelerinizi takip eden sizi hiç tanımayan biri bile nerede, ne zaman, ne kadar vakit geçirdiğinizi, evden ne kadar uzakta olduğunuzu öğrenebilir.

En güvenilir dost: köpek

İnsana en yakın, en güvenilir hayvanın köpekler olduğu bilinir. Köpekler aynı zamanda evinize girmeye çalışan hırsızlar için de caydırıcı birer gürültü kaynağıdır. Özellikle giriş veya bahçe katı bir evde oturuyorsanız, yabancı birine sürekli havlayan bir köpek, evinizin güvenliğine de katkı sunacaktır.

Anahtar paspasın altında!

Evlerdeki hırsızlık olaylarının bir çoğunda, hırsızların eve kapıdan üstelik de kapıyı kurcalamadan girdiği görülür, bunun altında ne yazık ki, bir klişe yatmaktadır.

Çoğu kişi evlerinin yedek anahtarlarını bir yakınına teslim etmektense, arkadaşları, akrabaları için kolayca bulunacak bir girintiye veya paspasın altına koymayı tercih eder. Bu alışkanlık da hırsızlar tarafından bilindiği için birçok hırsızlık olayı paspasın altındaki anahtar sayesinde gerçekleşir.

Aydınlık ev caydırıcıdır

Akşam eve geç gelecekseniz veya hafta sonu için bir yerlere gittiyseniz, evinizde bir odanın veya holün ışığını açık bırakmanız hırsızlar için caydırıcı olacaktır.

Ancak burada dikkat edilecek nokta, bu yöntemi uzun süreli seyahatlerde kullanmamaktır. Çünkü her gün aynı odanın ışığının yanması, diğerlerinin karanlıkta kalması bir süre sonra dikkat çekecek, evde kimsenin olmadığının anlaşılmasına neden olacaktır. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer