|   |   |  Evinizde işleve uygun aydınlatma

Evinizde işleve uygun aydınlatma

Aydınlatma aksesuarları, evlerin ve iç mekanların dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalar arasında yer alıyor. Aydınlatma aksesuarlarını seçerken dikkat etmeniz gereken, işleve uygun tercihler yapmak. Hangi amaca hangi aydınlatmanın uygun olacağını sizin için derledik.

Evinizde işleve uygun aydınlatma

Aydınlatmalar, iç mekanların hem estetik hem de kullanış açısından önem taşıyan dekorasyon parçaları arasında yer alır. Yanlış aydınlatma uygulamaları, hem kullanım hem de görsellik açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

Öncelikle, ne tür bir ışık ya da atmosfer istediğinizi iyi belirleyin. Ayrıca, hangi odada ne yapacağınızı bilmeniz, bu işlevlere uygun aydınlatmaları seçmeniz açısından önem taşır. Örneğin romantik ya da loş bir ortam istiyorsanız, direkt bir şekilde soğuk beyaz ışık yayan modellerden uzak durmalısınız. Ancak, okuma yaptığınız ya da el işi, örgü, resim gibi hobilerinizle uğraştığınız bir odada perdeli ve düşük şiddetli aydınlatma armatürleri sizi rahatsız edecektir.

Aydınlatma seçimi yaparken, odanın büyüklüğünü, tavan yüksekliğini, dekorasyon stili ve mekanın kullanımı mutlaka değerlendirmelisiniz. Yapıların mimarisi, işlevselliği ve ihtiyaçlar da aydınlatma armatürlerinin seçiminde önem taşır.

Işık armatürlerinin özellikleri

Işığın nereden geldiği, yayıldığı alanın büyüklüğü, ışık lekeleri ya da koyu gölgeler yaratmayacak şekilde yerleştirilmesi seçimlerde dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

Avizeler, genellikle salon ya da oturma odalarında tercih edilirler. İki ya da daha fazla ampul ve ışık kaynağı kullanılan aksesuarlardır.

Aplikler, duvara monte edilirler. Tekli, çiftli, aşağı doğru, yukarı doğru ya da farklı yönlere doğru ışık yöneltebilirler. Tek başına aydınlatma için yeterli olmazlar. Daha çok küçük alanlarda, koridorlarda ya da ana aydınlatmaya yardımcı aksesuarlar olarak kullanılır.

Abajurlar, ev için en çok tercih edilebilecek aydınlatmalardır. Yaydıkları dolaylı ışıkla rahatlatan ve huzur veren bir özellik taşırlar. Aksesuar olarak da dekorasyona oldukça büyük etkide bulunan abajurlar, okuma lambası, gece lambası olarak da kullanılabilir, ayrıca büyük odalarda köşeleri ya da gölge alanları ferahlatırlar.

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş
  L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş

  Yaşam alanlarına konforlu ve estetik mobilyalarıyla prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan Cloud yemek masası ve sandalyesiyle sofralara modern ve şık bir görünüm kazandırıyor.

 • L’unica’dan stil sahibi sehpalar
  L’unica’dan stil sahibi sehpalar

  Fonksiyonelliğin ve kalitenin ön planda tutulduğu tasarımlarını konfor ve estetikle buluşturan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan yeni sehpaları ile mekanlara prestij katıyor.

 • Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim
  Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim

  Her tarza uygun tasarımlarıyla açık havaya prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunun iddialı parçalarından Cape Town Oturma Grubu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 • Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri
  Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri

  Bahar ve yaz aylarında zamanın büyük bir kısmı açık havada geçiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte bahçe mobilyaları için araştırma yapanların en çok merak ettiği konuların başında ise yeni trendler geliyor.

 • Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler
  Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler

  Ürün ve çözümlerini geliştirirken mekanların ve kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Häfele, genellikle atıl bırakıldığı için kullanılamayan eviye ve lavabo altlarına özel çözümleriyle bu alanları daha işlevsel hale getiriyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.