|   |   | 

Evinizde Tasarrufun 6 Yolu

Konutlarda enerji en çok ısıtma, soğutma, aydınlatma ve pişirmede kullanılır. Sürekli artan enerji faturaları gözönünde bulundurulduğunda, enerji tasarrufu hem kendi bütçeniz hem de ülke kaynakları açısından zaruri hale gelmektedir.

Evinizde Tasarrufun 6 Yolu

Makina Mühendisleri Odası'nca hazırlanan Doğalgaz Kullanma Kılavuzu'nda evinizde enerji tasarrufu sağlamanın yollarına yer verildi. 

1.    Binalarda ısı yalıtımının doğru olarak yapılması, enerji tasarrufu sağlar.

Çatı izolasyonu yüzde 20, dış duvar izolasyonu yüzde 15, pencere-kapı izolasyonu yüzde 15 ve sızdırmazlık önlemleri yüzde 10 enerji tasarruf sağlar.

2.    Verimli kombi veya kazan seçilmesi

Her türlü modülasyona uygun dış hava sıcaklığı, ortam sıcaklığı v.b. verilere göre yakıt miktarını ayarlayabilen verimli kazan ve kombi cihazlarının seçilmesi enerji tüketiminde ciddi avantajlar sağlar.

3. Yatırım – işletme maliyet dengelerine dikkat edilmesi

Enerji kaynaklarının günden güne azaldığı, var olanların da pahalılaştığı günümüz koşullarında sistemlerin yatırım maliyetleri kadar işletme maliyetleri de dikkatle incelenmelidir. Çünkü yatırım maliyetleri bir kere gerçekleşirken, işletme maliyetleri sürekli karşımıza çıkacaktır.

 4. Oda konfor sıcaklıklarının doğru ve sağlıklı tayin edilmesi

Teknik verilere göre, ev içi sıcaklığının 20-22 derece arasında olması gerekmektedir. Bu aralık, insanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığıdır. Genel uygulamada evler bu sıcaklığın üzerinde ısıtılmaktadır.

Sıcaklığın her 1 derece yükseltilmesi; yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen yüzde 7 ile yüzde 10 dolaylarında artışlar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca yine bu yüksek sıcaklıklar, hava kuruduğu için üst solunum yolları hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

 5. Radyatörlerde termostatik vana kullanılması

Termostatik vanalar, üzerlerindeki hassas termostat grubu ile radyatörden geçen suyun debisini ayarlayarak, mahalin istenilen sıcaklıkta tutulmasını sağlar.

Termostatik vana kullanımının avantajları;

a. Her oda farklı bir sıcaklık derecesine ayarlanabilir:

Salon ………..22°C

Yatak Odası…20°C

Mutfak………18°C gibi.

b. Termostatik vana güneşten gelen ısıyı ve buna benzer dış faktörleri

(aydınlatma, insanlar, ocak, fırın, bilgisayar v.b.) algılayabildiği ve radyatör üzerinden geçen suyun debisini azaltacağı için yakıt tasarrufu sağlar.

6. Kazanların dış hava sıcaklığını kontrol ederek çalışabilmesi

Mikroişlemci esasına dayalı paneller yardımıyla gün boyunca değişen dış hava sıcaklık değerleri kontrol edilerek kazanın ekonomik yanması sağlanır.

Enerji tasarrufunda pratik noktalar

• Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvardan uzak tutunuz.

• Güney cepheli pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri pencereleri

 panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız.

• Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16-18°C‘e düşürünüz.

• Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız.

• Radyatör arkalarını mümkünse tecrit ediniz.

• Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına engel olunuz.

• Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre, merdiven v.s) radyatörlerini kapatınız.

• Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmeye çalışınız. Çünkü nem sıcaklığı daha 

çok hissetmenizi sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

 • Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül
  Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ’Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 19 Ekim Perşembe günü yapılacak.

 • Ankara Golfkent arsaları satışta!
  Ankara Golfkent arsaları satışta!

  Ankara’nın yeni yaşam merkezi Golfkent’te konut, ticari, eğitim, sağlık tesis imarlı arsalar satışa sunuldu. 1 milyon 260 bin metrekarelik alan ve 2.640 konutu ile Türkiye’nin en büyük kentsel tasarımına sahip proje, 700 bin metrekare yeşil alana sahip.

 • Tapuları Kilitlemek Mümkün
  Tapuları Kilitlemek Mümkün

  E-devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden uygulamaya alınan sistem üzerinde tapuyu kilitlemenin mümkün olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Artık malikler taşınmazları üzerinde tapu müdürlüğüne bizzat gelmeden tasarruf yapılmamasını talep edebiliyor" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer