|   |   | 

Evinizi Sattıracak Fotoğraflar Nasıl Çekilmeli?

Evinizi sattıracak fotoğraflar nasıl çekilmeli? Dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bilmiyor musunuz? İşte işin püf noktaları...

Evinizi Sattıracak Fotoğraflar Nasıl Çekilmeli?

Kimimiz evini satmak kimimiz de evini kiraya vermek için emlak sitelerinde ilan verip bu süreci hızlandırmaya çalışır. Ne kadar eşe dosta haber verilse de internetin gücü göz ardı edilmez. Bu nedenle hedef kitleye ulaşmak için internette ilan vermek büyük kolaylık sunar ve evin satılma sürecini hızlandırır. Ancak pek önemsenmese de bu pazarlama sürecinin öncesinde bazı hazırlıkların yapılması büyük önem taşır. Çünkü istediğiniz kitleye ulaşmak ve onun beğenisini kazanmak ve kısa sürede sonuç almak için bu ilanların bazı inceliklere göre hazırlanması gerekir. Dikkat edilecek en önemli nokta ise eve ilişkin bilgilerin doğru sunulması ve evin fotoğraflarının doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Bu sürecin doğru yönetilmesi halinde evin satışı ya da kiralanması kısa sürede gerçekleşir. Özellikle evin fotoğraflarının net görünmesi ve doğru çekilmesi ilk izlenim açısından büyük önem taşır. Doğru bir fotoğraf çekimi de evin pazarlanma sürecinin başarıya ulaşmasında büyük etkisi olur. Peki evi sattıracak en güzel fotoğrafları çekmek için nelere dikkat etmek gerekir? Evinizi sattıracak fotoğraflar nasıl çekilmeli? Dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bilmiyor musunuz? İşte işin püf noktaları...

Eviniz sattıracak fotoğraflar için izlemeniz gereken yol:

1.     İlk kural; evinizin eski olmayan yeni fotoğraflarını kullanmaktır. İlan vermeyi düşündüğünüz dönemde evin resimleri çekerek ilk adımı atmış olursunuz. Böylece evi almak veya kiralamak isteyen kitleye doğru bir görsel sunmuş olursunuz.

2.     Bundan sonra dikkat edilmesi gereken evin doğru bir şekilde doğru karelerle anlatılmasıdır. Yani fiziksel özelliklerini göstermektir. Bunun için de önce genel bir görselini yani evi dıştan nasıl göründüğünü gösteren genel fotoğraflarını çekmelisiniz. Mümkünse farklı açılardan birkaç kare çekmeniz daha doğru olur. Elbette bu çekimi yaparken hava şartlarına dikkat etmelisiniz. Açık ve aydınlık bir havada çekim yaparak fotoğrafın net görünmesini sağlamış olursunuz.

3.     Gelelim şimdi de evin iç özelliklerine. Evi bölüm bölüm gösterecek fotoğraf karelerine ihtiyacınız olacak. Bunun için de salonu, mutfağı ve diğer bölümleri gösterecek genel kareler gerekiyor. Sonuçta evi satın almak isteyenler her bölümü görmek ve ona göre karar vermek isteyecektir.

4.     Evin bölümlerini çekerken de bir sıralama yapılabilir. Tıpkı bir evi gezer gibi. Yani önce odaları, koridoru sonra mutfağı, banyoyu ve varsa balkonu fotoğraflayın.

5.     Evin içinde çekim yapacağınız için burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ışıktır. Fotoğrafın sağlıklı sonuç vermesi için mümkünse gündüz çekim yapmalısınız. Ayrıca ışıkları da açarak destek verebilirsiniz.

6.     Evin içini çekerken ortamın düzenli ve temiz olması gerekir. Bu önemli bir konudur. Çünkü hiç ummadığınız detaylar fotoğrafta görünebilir. Bu da alıcılar için olumsuz bir izlenime neden olabilir.

7.     Konut satın alacakların en önem verdiği konulardan biri de evin önünün açık olmasıdır. Yani kısaca manzarasıdır. Bu durumda gerekli bilgiyi fotoğrafla sunmak için evin manzarasının nasıl olduğunu görüntülemelisiniz. Salondan ya da mutfak penceresinden manzaranın nasıl göründüğünü gösteren bir kare çekmek faydalı olacaktır.

8.     Bu kadar net ve güzel fotoğraflar çekebilmek için de elbette iyi bir makineye ihtiyacınız var. Doğal olarak çekim yaptığınız makinenin fotoğraf kalitesi iyi olmalı ve fotoğraf ayarlarını doğru kullanmalısınız.

9.     Fotoğraf çekerken de mümkün olduğu kadar doğru açıdan çekim yapmaya çalışın. Ne fazla uzaktan, ne de fazla yakından çekin!

10.   Gerekirse ufak tefek rötuş yapmak için bilgisayarlardaki programlardan yardım alabilirsiniz. Bu programlar sayesinde dijital fotoğraflarınız üzerinde düzenleme yapma imkanınız olur. Yani bir nevi makyaj yaparak çektiğiniz kareleri daha cazip hale getirebilirsiniz.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

 • Deprem Risk Raporu Nedir!?
  Deprem Risk Raporu Nedir!?

  Deprem risk raporu olası bir deprem karşısında binanın fiziki ve teknik olarak durumunu, sağlamlık derecesini ve barındırdığı riskleri bilimsel analiz ve ölçümlere dayanarak gösteren rapordur.

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer