|   |   |  Eylül ayında konut satışları 2018 Eylül’e göre yüzde 15 artış ile gerçekleşti

Eylül ayında konut satışları 2018 Eylül’e göre yüzde 15 artış ile gerçekleşti

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, TÜİK‘in açıkladığı 2019 Eylül ayı gayrimenkul verilerini değerlendirdi.

Eylül ayında konut satışları 2018 Eylül’e göre yüzde 15 artış ile gerçekleşti

TÜİK‘in Eylül ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksa.com Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, “Eylül ayında konut satışları bir öndeki aya göre %33, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %15 artış göstererek 146.903 olarak gerçekleşti. Bu rakam ile konut satışları 2019 yılının ilk 9 ayında geçen senenin aynı dönemine göre %5 düşüş göstermiş oldu” dedi.

İstanbul’da 23.265 konut satıldı

Konut satış sayılarında ilk sırayı 23.265 konut satışı ve %16 payla İstanbul aldı. İstanbul'u 14.906 konut satışı ve %10 payla Ankara, 8.830 konut satışı ve %6 payla İzmir izledi. Endeksa verilerine göre Eylül ayı sonu itibarıyle İstanbul’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.503 TL, ortalama geri dönüş süresi 22 yıl, son 1 yıllık değer değişimi eksi %12; Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.764 TL, ortalama geri dönüş süresi 17 yıl, son 1 yıllık değer değişimi eksi %4; İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.864 TL, ortalama geri dönüş süresi 20 yıl, son 1 yıllık değer değişimi ise %0.3 seviyesinde gerçekleşti.

İpotekli konut satışı sayısı 57.393

Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarına bakıldığında Eylül ayında 57.811 adet ipotekli konut satışı gerçekleşti. İpotekli konut satışları toplam satışların %39’unu oluşturdu, bir önceki aya göre %69, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %410 artış göstermiş oldu. İlk el satışlarda ise Eylül ayında 51.393 adet konutun satışı gerçekleşti. 2019 yılının ilk 9 ayında ilk satış adedi geçen senenin aynı dönemine göre %28 azalarak 337.112 oldu. 2019’un ilk 9 ayında ilk satış, toplam konut satışlarının %39’unu oluşturdu. Bu oran geçen senenin ilk 9 ayında %53 seviyesindeydi.

Yabancılara satış %16 düştü

Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki aya göre %16 artış, geçen senenin aynı ayına göre ise %26 düşüş göstererek 4.177 olarak gerçekleşti. Yabancıya konut satışı toplam satışlar içinde %3 pay aldı. İlk sırada %46 payla İstanbul yer alırken, ardından %18 payla Antalya, %6 payla Ankara, %5 payla Bursa geldi. Endeksa verilerine göre Antalya’da son 1 yıllık fiyat artışı %6 seviyesinde gerçekleşti, Bursa’da ise konut fiyatları son 1 yılda %3 düşüş gösterdi. Eylül ayında uyruklarına göre yabancıya konut satışlarında ilk sırayı %19 ile Irak alırken, ardından %12 ile İran, %6 ile Rusya Federasyonu, %5 ile Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geldi.

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da
  Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da

  Geniş renk skalasıyla yaşam alanlarında tazelenmiş bir ferahlık hissi oluşturan Filli Boya, yazlık mekanlar için renk önerisinde bulunuyor. Yaz mevsiminin en çok tercih edilen rengi ‘beyaz’ birbirinden farklı tonlarıyla Filli Boya renk kartelalarında yer alıyor.

 • Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı
  Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı

  Tekfen Holding, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı “A (-)” bandında derecelendirilerek “Türkiye İklim ve Su Liderleri” ödülünü aldı.

 • Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi
  Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi

  Anadolu Yakası’nın açık hava konseptli Lens Yaşam Merkezi, 100’e yakın perakende mağazası, restoranları, kafeleri ve sosyal aktivite alanlarıyla ziyaretçilerine açık havada alışveriş ve eğlence imkanı sunuyor. Açık hava yaşam merkezi dönemini başlatan Lens Yaşam, açık havada kaliteli ve sağlıklı alışverişin keyfini sunuyor.

 • Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor
  Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor

  Ekonomi alanındaki marka yönetimi çalışmalarıyla adından söz ettiren Markasanat Marka Yönetimi&Kurumsal Danışmanlık Şirketi, yeni yatırımı Markasanat Business Akademi ile markalara verdiği eğitim hizmetini, küresel çapta etkili olan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında dijitale taşıdı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.