|   |   |  Eylülde ipotekli satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış yaşandı

Eylülde ipotekli satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış yaşandı

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli; Eylülde ipotekli satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış yaşandı.

Eylülde ipotekli satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artış yaşandı

2019 Eylül ayı itibariyle ipotekli konut satışlarında son 5 yılda en yüksek sayıya ulaşılarak 57.811 konutun satıldığını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, “Eylül ayında toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %39,4 olarak gerçekleşti. Eylül sonu itibariyle toplam ipotekli konut satışları, 2018 yılının aynı döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışlarına kıyasla yaklaşık %26,7 oranında azaldı. 2019 Eylül ayı sonu itibariyle gerçekleşen kümüle konut satışlarının içinde ipotekli satışların oranı ise %21,7 mertebelerinde. Bir önceki yılda bu oran %25,6 civarındaydı” dedi.

Yabancılara 31.925 konut satıldı

2019 Eylül sonu itibariyle yabancılara satılan toplam konut sayısının 31.925 olarak gerçekleştiğini kaydeden Şehirli, şunları belirtti: “2019 Eylül sonu itibariyle yabancıya satılan kümüle konut adedinin toplam satışlar içindeki oranı %3,69. 2018’in aynı döneminde bu oran %2,41’di. Bu artışta döviz karşısında TL’nin değer kaybetmesi ve T.C. vatandaşlığı kazanabilmek için daha önce 1 milyon dolar olan minimum taşınmaz satın alma bedelinin 250 bin dolara düşürülmesinin de önemli bir etken olduğu söylenebilir.”

Eylül ayı sonunda konut kredisi hacmi 187 milyar TL oldu

2019 Temmuz ayında başlayan konut kredisi faiz oranlarındaki azalış trendinin Ekim sonuna kadar devam ettiğini söyleyen Şehirli, “2019 Temmuz ayı sonunda %1,69 seviyesinde gerçekleşen konut kredisi faiz oranı 2019 Ekim ayı ortasında %1,03 seviyesine geriledi. Temmuz sonunda %20,49 olan yıllık faiz oranı ise Ekim ayı ortasında 7 puan azalarak %13,12 seviyesine geriledi. 2019 Eylül ayı sonunda konut kredisi hacmi 187 milyar TL’yi seviyesinde gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında konut kredisi miktarında %4,6 oranında düşüş olduğu görüldü. Takipteki konut kredilerinin toplam konut kredilerine oranı 2018 Eylül başından itibaren artış trendine girerken, 2019 Eylül ayı itibarıyla %0,71 olarak gerçekleşti. Aylık ortalama kullanılan konut kredisi miktarının ise 145 bin TL civarında olduğu görüldü” dedi.

Şehirli, “İl özelinde bakacak olursak Eylül ayında toplam kullanılan konut kredileri içinde %29,6 oranla İstanbul’un en yüksek payı aldığı görülüyor. Üç büyük il olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de kullanılan konut kredileri toplamının Türkiye genelinde kullanılan toplam konut kredisi içindeki oranı ise %48,8 oranında. Takipteki konut kredilerinde Türkiye genelinde büyümenin İstanbul ve diğer illerde de artığı görülüyor” dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor
  Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor

  Gelişen teknoloji, kullandığımız aletlerden evlere hatta şehirlere kadar birçok alışkanlığı değiştiriyor. Akıllı şehirler de son yıllarda öne çıkan ve insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında ciddi tasarruf imkanı sunan uygulamalardan biri.

 • Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor
  Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor

  Hafele Türkiye tarafından yayınlanan “Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırması, yedi farklı bölgede konut yatırımcılarının tercihlerini ve mevcut tüketici alışkanlarını ortaya koydu.

 • Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.
  Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.

  2019 yılı İstanbul’da son on yılın en düşük ofis kira ortalamalarının görüldüğü dönem oldu. Düşen fiyatlara rağmen Beşiktaş, Levent, Maslak hattını kapsayan Merkezi İş Alanındaki A sınıfı binalarda ofis boşluk oranı %32,7’ye ulaşarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.