|   |   | 

Facebook Messenger Hakkında Bilmesi Gerekenler

Facebook’un Messenger uygulaması son dönemde gizlilik hakkında yarattığı endişeler nedeniyle eleştiriliyor. Messenger, kısa bir süre sonra Facebook kullanıcılarının mesaj gönderme ve almalarının tek yolu olacak.

Facebook Messenger Hakkında Bilmesi Gerekenler

Çarşamba günü bazı kullanıcılar uygulamayı indirmedikleri sürece mesaj gönderip alamayacakları konusunda bilgilendirildiler. Gelecek hafta ve aylarda giderek daha çok kullanıcı aynı mesajı alacak. 

Ancak Messenger'ın zorla kullandırılması tartışmaları sürerken bazı blog yazarları uygulamanın Android versiyonunun kullanıcılardan talep ettiği izinlerin yarattığı adaletsiz durumu eleştirdi. Aralık ayında Huffington Post sitesinde yer alan bir makalede de uygulamanın "müdahaleniz olmadan telefon numaralarını aramak" ya da izniniz olmadan kamerayı kullanmak" gibi özellikleri eleştirilmişti. 

Huffington Post'ta yer alan makalede, "Facebook çok ileri gitti. Artık karşı çıkıp hayır dememizin zamanı geldi," ifadelerine yer verilmişti. Ancak Facebook'a göre Messenger uygulamasına ilişkin endişeler abartılı ve yanlış bilgilere dayanıyor. Facebook'un verdiği bilgilere bakılırsa sorunların büyük bölümü Android'in izinler konusundaki sert politikasından kaynaklanıyor. 

İzinler hakkındaki açıklamaları kendilerinin yazmadığını ve Android tarafından sağlanan genel dilin kullanıldığını hatırlatan Facebook, Yardım Merkezi'nde yer verdiği bir makalede söz konusu dilin Messenger uygulaması ile diğer uygulamaların kullandığı dili yansıtmadığını savundu. 

Facebook ayrıca Huffington Post'ta yer verilen alıntıların artık geçerli olmadığını belirtti. Google da kısa zaman önce Android'de kullandığı uygulama izinlerinin dilini değiştirmişti. Ayrıca Facebook'tan yapılan açıklamada süreci daha farklı yürüten Apple'ın İOS işletim sisteminde kullanılan dil üzerinde şirketin daha fazla kontrolü olduğu belirtildi. 

Android kullanıcılarının uygulamayı kullanmadan önce tek seferde bir uygulamanın kullanabileceği özellikler için tüm izinlere onay vermesi gerekiyor. iPhone'larda ise kullanıcıların uygulamayı kullandıkça karşılaştıkları izinlere onay vermeleri söz konusu. Örnek vermek gerekirse; bir iPhone kullanıcısı Facebook Messenger ile sesli arama yapmazsa uygulama hiçbir zaman telefonun mikrofonunu kullanmak için kullanıcının iznini istemiyor. 

Android uygulama kullanıcıları uygulamayı kullanmaya başlamadan önce tüm özelliklerin kullanılmasına onay verirken iPhone kullanıcıları adres defterine ya da mikrofona erişim gibi özelliklerin kullanılmasına izin vermemeyi seçip yine de mesaj göndermek için uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor. Bu nedenle uygulamanın iPhone versiyonu gizlilik konusunda hassasiyet gösteren kullanıcılar için daha iyi. 

Kısaca özetlemek gerekirse; bazı kullanıcılar önceleri tek bir uygulama içinde yer alan bir özellik için ayrı bir uygulama indirmeyi bir sorun olarak değerlendirse de aslında gizliliklerinden büyük oranda vazgeçmiş olmuyorlar.wsj.com.tr

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer