|   |   | 

Faruk Kalkavan: “Emlak Sektöründe 2016’nın Parlayan Yıldızı Yabancılar Olacak”

Emlak sektörünün önemli isimlerinden Self Investment Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kalkavan, emlak sektörünün 2016’da önceki yıllara göre daha hareketli geçeceğini söyledi.

Faruk Kalkavan: “Emlak Sektöründe 2016’nın Parlayan Yıldızı Yabancılar Olacak”

Özellikle yabancı yatırımlarının sektörde adından sıkça söz ettireceğini söyleyen Kalkavan, “Sektörün ileri gelenleri 2015’e göre kıyaslamalı bilgiler veriyor. Aktarılan bilgilere göre, 2016, 2015’e göre daha olumlu ve satışların daha yoğun gerçekleşeceği bir yıl olacak” dedi.

Faruk Kalkavan, “Geçtiğimiz yılın özellikle ikinci ve üçüncü çeyreğinde sektörde durgunluk gözlemlendi. Bunda seçimin büyük etkisi var. Sadece yatırımcılar değil, konut almayı ya da konut değiştirmeyi düşünen müşteriler de beklemede kaldı. Herkesin önünü görmek istediği, belirsizlik ortamının bir an önce değişmesinin gerektiği bir dönemden geçtik. Buna rağmen son çeyrekte sektörümüz canlandı ve hareketlilik yaşadık. Bununla birlikte son çeyrekte yaşanan bu canlılık, sektörün beklentileri ile örtüşmedi çünkü beklentiler yüksekti. Bu bağlamda 2016, bu beklentinin ve satış oranlarındaki beklentinin karşılandığı bir yıl olacak. 2016, geride bıraktığımız seneye göre satışlarının yüzde 20 dolaylarında artacağı bir yıl olacak” dedi.

Yurt Dışından Gelen Yatırım Konutların En Az Yüzde 20’sine Talip

Geçen sene emlak sektöründe yaşanan gelişmeler sektörün beklentilerini tam karşılamadı. 2016 için emlak sektörünü değerlendiren Self Investment Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kalkavan, sektörde yaşanması olası gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi: “2016’nın henüz ilk çeyreği bile bitmedi şimdiden büyük yatırımların yapıldığını görüyoruz. Bu sene hem yerel hem de yabancı yatırımcıların önemli ölçüde alım yapacağını öngörüyoruz. Son beş yılın istatistiklerine bakıldığında emlak sektöründe önemli satın almaların ve canlılığın olduğu çok rahat bir şekilde izlenebiliyor. Bu sene ise çıta biraz daha yükselecek. Özellikle yabancı müşterilerin satın alma hacminde önemli bir artış olacağını düşünüyoruz. Bunun nedenleri arasında istikrar, uygun bir pazar ve giderek değerlenen emlak sektörü sayılabilir. Yabancı yatırımcılar açısından Türkiye oldukça verimli bir pazar. Her fırsatı değerlendirmeye çalışan yabancı yatırımcılar olduğu gibi, büyük arazi, AVM, otel gibi farklı ve özel yatırımlar yabanlar da mevcut. Konuta ilgi gösteren yabancı müşterilerin ise bu sene daha fazla alım gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. 10 ve üzerinde konut alıp kiraya verenler olduğu kadar, özellikle henüz gerçek değerini bulmamış lokasyonlarda arazi alanlar da mevcut. Sonuç olarak bu sene emlak sektörü için verimli ve karlı bir yıl olacak. Satış oranları konusunda bir oran vermek gerekirse 2015’e göre en az yüzde 20 seviyelerinde bir artış göreceğiz. 2016, aslında geçen sene yaşanan durgunluğun telafi edildiği bir yıl olacak”.

“Emlak Sektöründe 2016 Yabancıların Yılı Olacak, Satışlar İkiye Katlanacak”

Emlak sektörünün, son birkaç yılda oldukça hareketliğini söyleyen Kalkavan, sadece yatırımcılar için değil, vatandaşın da özellikle takip ettiği bir sektör olduğunu söyledi. Geçen sene yapılan seçimlerden önce pusuda bekleyen yatırımcıların artık kesenin ağzını açtığını ve büyük ölçekli alımlara başladığını belirten Kalkavan, “2016 yılında her zamanki gibi yerel yatırımlar ve alımlar yine olacak ama bu seneyi diğerlerinden ayıran başka bir beklenti var. Uzmanlar, 2016’da emlak sektöründe yabancı yatırımın hiç olmadığı kadar varlığını hissettireceğini ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Faruk Kalkavan, emlak sektörü için önemli bilgiler verdi. Türk konut piyasasının 2016’da uçuşa geçeceğini söyleyen Faruk Kalkavan, Türkiye’nin yabancı yatırıcılar için cazibe merkezi olduğunu söyledi.

Faruk Kalkavan, “7 Haziran seçimler emlak sektörü için bir el freni oldu. Yatırım çekilemeyen bölgelerde yaşanan durgunluk, belirsizlik ortamında bizim de başımıza geldi. Olması gerekenden uzun süren istikrarsızlık tedirginliğe yol açtı. Cebinde parası olan yatırımcı istediği halde emlak sektörüne yatırım yapamadı, konut, arsa alamadı. Şu anda ise böyle bir durum yok. Türkiye emlak sektöründe yabancı ilgisi çok ve büyük bir ilgi var. 2015 yılına nazaran 2 katı bir satın alımın yapılacağını bekliyoruz. 2016, bu yüzden emlak sektörü için çok hareketli geçecek” diye konuştu.

Emlak sektöründe daha hacimli yatırımların ve satın alımların mümkün olduğunu aktaran Self Investment Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kalkavan, “Eğer damga vergisi konusu çözülürse, tapu harçları düşürülürse sektör şaha kalkar. Sektörümüzün bazı teşviklere ihtiyacı olduğunu söylemek istiyorum. Örneğin yabancıya satılan konutların döviz girdisi işlemler arasına girmesi mümkün olsa, eminiz ki beklediğimizden daha fazla satış gerçekleşir. Beklentilerimiz, 2016’da geçen yıla oranla en az iki kat daha fazla konutun satılması ama bu bahsettiklerimiz hayat geçirilirse emlak sektörü rekora gidecektir. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını önemle tekrar hatırlatıyoruz çünkü Türkiye bunu hak ediyor” dedi.

“Yüksek Gelirli Yatırım Emlak Sektörünü Bekliyor”

Self Investment Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kalkavan, yatırımcılar için ise şu açıklamada bulundu: “Yatırımların özellikle Körfez ülkelerinden ve Arap Yarımadası’ndan gelecek. Geçtiğimiz yıllarda yatırımlar yine bu bölgelerden geliyordu ama bu eğilim değişmeye başlıyor. Yatırım yapanlar artık orta ve üst gelirli, varlıklı kişi ve gruplardan geliyor. Dolayısıyla yapılan yatırımların hacmi de artacak. Bu yatırımlar Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bazı lokasyonlarda bilhassa dikkat çeken bir yatırım söz konusu. Öyle ki 800 konutun 500’ünü, bin 200 konutun bin tanesini hemen alan yatırımcılar var. Arap yatırımı konur sektörünü dönüştürmeye devam ediyor. Artık siyasi belirsizlikler sona erdi. Yatırımın artık önünde herhangi bir engel yok. Olabildiğince önü açık olan emlak sektörünün önümüzdeki günlerde dinamik, enerji ve kar dolu günlere gebe olduğunu söylemek mümkün”.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer