|   |   | 

Fettah Tamince; Türkiye'de üst gelir grubuna ait yatırımlar yapılmalı

Rixos Hotels’in büyümeye devam edeceğinin ipuçlarını veren Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, “Dünya büyük, Rixos markasını taşıyacağımız daha çok yer var” şeklinde konuştu...

Fettah Tamince; Türkiye'de üst gelir grubuna ait yatırımlar yapılmalı

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, "Dünya büyük, Rixos markasını taşıyacağımız daha çok yer var" şeklinde konuştu.

Rixos Hotels’i kurarken nasıl bir hedefiniz vardı? Şu anda bu hedefin neresindesiniz?
Rixos Hotels'i kurarken hedefimiz; Türkiye'den çıkan başarılı ve dünyanın konuştuğu bir marka olmaktı. Bu yolculuğa çıktığımızda, lüks segmentte konumlanan, uluslararası düzeyde şehir ve resort otelciliğinde hizmet veren bir marka olmayı istedik. Bizi tercih edenlere unutamayacakları bir Konaklama sağlarken, Türk kültürü ve geleneklerini yansıtıp, misafirperverliğimizi de dünyanın neresinde olursak olalım yaşatmayı istedik. Bugün var olduğumuz destinasyonlardaki başarılarımıza baktığımızda bu hedefe ulaştığımızı görüyoruz. Dünya büyük, Rixos markasını taşıyacağımız daha çok yer var.

Rixos Hotels önemli bir marka haline geldi. Hatta kendisinden önce kurulan zincir otellerin önüne bile geçti. Bu markayı korumak için stratejinizi nasıl belirlediniz?
Rixos Hotels'in marka yolculuğuna çıktığımızda hedefimiz, lüks segmentte konumlanan, uluslararası düzeyde şehir ve resort otelciliğinde hizmet veren bir marka olmaktı. Bunun için hissettireceğimiz duygu ise unutulmayacak bir Konaklama sağlarken, Türk kültürü ve geleneklerini yansıtıp, misafirperverliğimizi dünyanın neresinde olursak olalım yaşatmaktı. Başarılı dünya markalarına baktığımızda, her şeyden önce markanın tüketici zihninde net bir şekilde konumlandırılması gerekliliğini gördük. Vaatsiz bir markanın olmayacağına inanarak ve yenilikçiliğin önemini bilerek hareket ettik. Alışılmışın dışında ve farklı olanı arayarak başladık çalışmalara. Cesur hareket ederek, bugüne kadar Yatırım yapılmayan destinasyonlara gittik ve öncülük ettik. Standartları biz belirledik, sektörün de standardını yükselttik.

Rixos Hotels büyümeye devam ediyor. Bu büyüme yurt içi mi yoksa yurt dışı ağırlıklı mı olacak? İlerleyen zaman içinde Rixos hangi ülkelerde ve şehirlerde yer alacak? Rixos Hotels’in Türkiye’deki yeni yatırımları nerelerde olacak?
Evet, hızlı bir büyüme grafiğimiz var. Türkiye ile birlikte büyüyen bir markayız. Ülkemize yapacağımız yatırımlarımız devam ederken, Ortadoğu, Rusya, CIS, Avrupa başta olmak üzere büyüme hedeflerimizi de sürdüreceğiz.

Rixos Hotels ile önemli bir başarı yakaladınız. Bu başarının sırrını bizimle paylaşır mısınız?
Başarının formülü vizyon sahibi ekip üyeleriyle mümkün. Bir Yatırım kararı alırken ve bu kararı hayata geçirirken fizibilite raporlarını, kaynak çalışmalarını, getirisini uzman bir ekip eşliğinde hazırlayıp, kararımızı bu çalışmalar sonucunda alıyoruz. Buradaki temel kriter Rixos Hotels'in vizyon, misyon ve değerlerine hizmet edecek nitelikte olması. Yatırımın yenilikçi, farklı, öncü, mükemmel hizmet anlayışına uygun, geleneksel Türk misafirperverliğini yansıtacak özelliklere sahip olması ve istihdamı desteklemesi esas.

Rixos markasının Türkiye’deki bilinirliliği malum. Peki, bu bilinirlilik yurt dışında nasıl?
Ortadoğu, Rusya, CIS, Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Avrupa'da tesislerimizle hizmet vermekteyiz. Bu destinasyonlardaki tesislerimizin çoğu bulundukları bölgelerin simgesi haline geldiler. Yaptığımız araştırmalarda bilinirliğin her yıl istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor.

Türkiye’de otel yatırımcılarının yaptığı en büyük hatalar sizce nelerdir? Otel yatırımı yapacak bir yatırımcıya ilk yapacağınız öneri ne olur?
Ülkemiz turizmde kısa zamanda çok yol kat etti. Maalesef bu büyüme kişi başı harcamalara aynı oranda yansıyamadı. Benim önerim Türkiye'nin geldiği noktaya uygun ve üst gelir grubuna yönelik yeni yatırımlar yapılmasıdır. Bizi 2030'a taşıyacak Turizm ürünü, bugüne kadar yaptığımız güzel otellerle sınırlı kalamaz. Yapılan oteller ve hizmetlerimizle büyüdük, markalar haline geldik, dünya bizi tanıdı, milyonlarca kişiye istihdam sağladık. Ancak yeterli değil. Tarihsel, kültürel miraslarımızla konuşulmalı ve bu özelliklerimizi ön plana çıkartmalıyız.

Türkiye’de konaklama sektörü tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Bu büyüme sizce ne kadar sağlıklı?
Farklılaşmamız, çeşitliliği artırmamız gerekiyor. Oda ve yatak sayılarını artırmak sadece rakamların büyümesini sağlıyor. Bizim nicelikten öteye geçip, nitelik üzerine çalışmamız gerekiyor. Turizm kentçikleri oluşturmak, kongre, kültür, sanat ve spor organizasyonlarıyla "Türkiye'ye gitmeliyim, çünkü.." duygusunu yaşatmamız şart. Birbiriyle yarışan değil, tamamlayan organizasyonlar ve yatırımlar yapmalıyız.

Rixos Hotels otellerinde ciddi sayıda personel çalıştırıyor. Nitelikli eleman konusunda sıkıntıları nasıl aşıyorsunuz?
Biz bu konuda şanslı bir grubuz. Personelimizde aidiyet duygusunu oluşturduk. Adaylar için de tercih edilen ve çalışılmak istenen kurum haline geldik. Dil sorununu çözmemiz gerekiyor. Kalifiye eleman sorununu aşmak ve geleceğe yatırım yapmak amacıyla Uluslararası Antalya Üniversitesi'ni kurduk. Geçen yıl açılan üniversitemize geleceğin turizmcilerine de yol göstereceğine inanıyorum.

Rixos Hotels, yönetici kadrosu ile de dikkat çekiyor. Başak Erel, Volkan Şimşek, Erkan Yıldırım, Cem Uzan ve son olarak da Cem Kınay gibi Türk turizminin önemli isimleri yönetim kadronuzda. Bu durum Rixos’a nasıl katkı sağlıyor?
Kurum kültürünüzü oluşturan en önemli değerin, ortak hedeflere inanmak ve bu hedeflere ulaşmak için beraber yürüme isteği duymaktır. Aidiyet ve sahiplenme duygusu sizi başarılı kılar. Kurulduğumuz günden bu yana değerlerimizi, dinamik, esnek ve proaktif stratejilere dayanan yönetim modelimizi benimseyen liderlerle çalışıyoruz. Ortak bir hedefe doğru yol alıyoruz. Uluslararası deneyim ve vizyonuyla grubumuza ivme kazandıracak liderlerle çalışıyoruz.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı
  Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı

  Didim Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Osman Coşkun gayrimenkullerini kısa süreli kiralama (günübirlik) şeklinde vereceklerin Vergi Dairesine bildirim yapmaları gerektiğini bildirdi.

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer