|   |   | 

Fikirtepe’de Emsal 1,5’a Düşebilir

Kentsel Dönüşüm'ün pilot bölgesi olan Fikirtepe’de emsal 1,5’a düşebilir!

Fikirtepe’de Emsal 1,5’a Düşebilir

İmarpanosu.com'un haberine göre Fikirtepe’de emsal 1,5’a düşebilir. Fikirtepe yaz hareketliliği beklerken; en son 5 Mayıs’ta tahliye ve yıkım için polis desteği isteyen Kadıköy Belediyesi’nin son dakikada mahkemeden yürütmeyi durdurma kararını beklemek üzere tahliye ve yıkımı ertelemesi, kilitlenmiş adaların durumu ve Fikirtepe inatçıları, mahalleyi gerdikçe germişti…

Hatta öyle ki, 7 Haziran’daki milletvekili seçiminden önce kentsel dönüşüm adına olumlu bir hareket olmaması halinde tüm siyasi partilerin afiş ve bayraklarının mahalleli tarafından Fikirtepe’deki cadde ve sokaklardan kaldırılması bile gündeme geldi. Fikirtepeli, mahallenin kapılarını seçim öncesinde siyasilere kapatmak üzereydi…

Fikirtepeli, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhinde, ‘tahliye ve yıkım için hiçbir geçerli sebep yokken ve hatta İl Müdürü’nün talimatına uymayarak usulsüzlük yapıldığı’ iddiasıyla mahkemeye gitmeye hazırlanıyordu.

İşte böyle gergin bir dönemde Fikirtepe Dumlupınar Eğitim ve Merdivenköy Mahalleleri Derneği’ne (FİDEM) dün üst düzey bir ziyaret gerçekleşti… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş ve İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar Güvenç beraberinde İmar ve Planlama Müdürü Günay Çoban ve Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Dr. Hande Yalçıntaş ile birlikte Fikirtepe’ye geldi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiği şantiyeleri teftiş ederek firmalarla görüşen heyet, FİDEM ve Fikirtepe Tertip Komitesi Başkanı Ercüment Oruç ile Cüneyt Kılıç, İsmail Güçkıran, Salih Bağırgan ve Ayhan Yılmaz’dan oluşan Fikirtepe Tertip Komitesi üyeleriyle yarım saat süren bir görüşme yaptı.

Ne konuştular?

FİDEM’in Fikirtepe Mandıra Caddesi 41/C adresindeki dernek binasında gerçekleşen toplantıda şu konular masaya yatırıldı;

– Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mahkemeden aldığı kamulaştırma, tahliye ve yıkım kararının uygulanmaması;

– Kadıköy Belediyesi’nin yıkımı ertelemesi,

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Fikirtepe’de tahliye ve yıkımlara mesafeli durması,

– Kilitlenmiş çözümsüz adalar,

– Fikirtepe kentsel dönüşümü tıkayan inatçılar ve bir türlü anlaşamadıkları firmalar,

– Fikirtepe’de hareketli yaz öncesinde yine bir seçim döneminin beklenmesi,

– Suriyeli mültecilerin Fikirtepe’ye yerleşimi,

– Fikirtepe’de tahliye ve yıkımlardan sonra oluşan çevre ve gürültü kirliliği…

Fikirtepe’de üçlü sacayağı sistemi

Müsteşar Yardımcısı Demirtaş ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Güvenç ile beraberindeki heyet, Fikirtepe Tertip Komitesi ile yapılan görüşmede Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinin bundan sonra nasıl işleyeceğini açıkladı. Müsteşar Yardımcısı Demirtaş, “Fikirtepe kentsel dönüşüm süreci, bundan sonra Fikirtepe Tertip Komitesi, Bakanlık ve Fikirtepe Müteahhitler Platformu’ndan oluşan sacayağı üzerinde yürüyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Fikirtepe Tertip Komitesi’nden alacağımız bilgilerle Fikirtepe Müteahhitler Platformu ile görüşeceğiz ve görüşmeleri tertip komitesiyle paylaşacağız. Fikirtepe kentsel dönüşümü bu şekilde koordine edeceğiz dedi.

Kamulaştırılan ama yıkılamayan ada

Fikirtepe’nin genel durumunun konuşulduğu toplantıda kamulaştırılan, yıkımı gerçekleştirilmesi gereken Vartaş’ın 1 numaralı adası da gündeme geldi. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar Güvenç, bu sabah (21 Mayıs 2015, Perşembe) itibariyle il müdürlüğünden bir avukatın mahkemeye gönderilerek yıkımla ilgili kararın takibinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

1: Kadıköy Belediyesi’nin Yıkamadığı Binayı İbb Yıkacak!

Fikirtepe Tertip Komitesi tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine “5 Mayıs’ta yürütme yoktu, Kadıköy Belediyesi’nin tahliye ve yıkımı gerçekleştirmesi gerekirdi” denilmesi üzerine İl Müdürü Güvenç, “Yıkım Kadıköy Belediyesi tarafından değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilecek, bir kaç güne kadar yürütme durdurma kararının sona ermesi bekleniyor” cevabını verdi.

2: Üç Firmanın Kamulaştırması Tamam! Hangileri?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından dünkü toplantıda yapılan açıklamaya göre Fikirtepe’de 3 firmanın adasında daha kamulaştırma işlemleri tamamlandı, kamulaştırma bedellerinin ilk taksitleri hak sahiplerinin hesabına yatırıldı. Yapı adalarında kamulaştırma gerçekleşen üç firma ise şunlar: Şua İnşaat, Haldız İnşaat ve Taşyapı…

3: Dumankaya İnatçısı Dahil Üç Firmanın Adasına Daha Kamulaştırma!

FİDEM toplantı salonunda patlayan bir diğer kamulaştırma haberi bombası da yeni kamulaştırmalarla ilgiliydi. Buna göre Dumankaya İnşaat’ın Fikirtepe 2325 ada üzerinde firma ile bir türlü anlaşamayan 23,6 metrekarelik vatandaşın dükkanı da kamulaştırma sürecine girdi…

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Güvenç, Fikirtepe’de Maritaş, Başaran ve Dumankaya İnşaat’ın inatçıları için kamulaştırmaya gidilmesi kararı alındığını açıkladı. Bu üç firmanın adalarında kamulaştırma uygulanması talebi, ilgili mahkemeye gönderildi.

4: Fikirtepe Master Planı Geliyor!

İmarpanosu.com’un görüşmeye dair edindiği bir diğer bilgi de Fikirtepe Master Planı ile ilgili… Heyetin açıklamasına göre Fikirtepe Master Planı’nı, Fikirtepe Müteahhitler Platformu hazırlattıracak. Master planda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışılacak… Fikirtepe Master Planı’na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da müdahil olacak. Fikirtepe Master Planı, inşaatı başlamış firmaların planlarını da kapsayacak.

Heyet, Fikirtepe Master Planı gündemiyle bugün saat 14:00’de Fikirtepe Müteahhitler Platformu’nun Fikirtepe’deki ofisinde bir görüşme yapacak.

5: Çözümsüz Adalara Emsal Kaybı Uygulaması Geliyor, Emsal 4’ten 1,5’a Düşebilir!

Müsteşar Yardımcısı Demirtaş, dün gerçekleşen toplantıda aynı yapı adasına birden çok firma tarafından girilmesi nedeniyle çözümsüz kalan adalarda emsal kaybı uygulaması uygulanacağını açıkladı. Demirtaş, “Bölünmüş adalarla ilgili Bakanlık’ta çalışma yapılıyor: Bölünmüş adalar böyle kalmayacak. Bakanlıkta bununla ilgili yoğun görüşmeler yapıyoruz. Bundan sonra aynı adaya giren firmalardan yeterlilik belgesi istenecek, “Ya ortak şirket kurun ya da birbirinize devredin” denilecek. Yine firmalar arası anlaşma sağlanamazsa emsal kaybı uygulaması ile 4 değil 1,5 emsal üzerinden yapı ruhsatı verilecek” diye konuştu.

(İmarpanosu.com)

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer