|   |   | 

Fikirtepe'de Taşyapı Kira Eylemleri İnşaatlardan Önce Başladı

Bugün Taşyapı İnşaat ile yaklaşık 4 yıl önce sözleşme imzalayan vatandaşların toplu eylemi vardı..

Fikirtepe'de Taşyapı Kira Eylemleri İnşaatlardan Önce Başladı

 26 ay önce firmadan gelen resmi boşalt tebligatıyla her türlü borçlarını ödeyip ilişik kesen vatandaşlar boşaltmalarının üzerinden geçen süre zarfında firmadan kiralarını alamadıkları iddiası ile eylem yaptılar... 

Taşyapı firması ile imza atmalarına ve boşalt tebligatındaki 10 bin dolar gibi fahiş cezayla muhatap olmamak için evlerini boşaltıp terk eden vatandaşlar firmanın verdiği sözü tutmayarak kendilerini mağdur ettikleri gerekçesi ile eylem yaptılar.

Vatandaşlar bugün eski Fikirtepe Tanzim olarak bilinen Dumlupınar Parkı başında toplanarak Taşyapı İnşaat'ın ihalesini üstlendiği eski Göztepe yeni adı ile Medeniyet Üniversitesi Hastahanesi inşaat şantiyesine doğru yürüyüşe geçtiler.

Toplu olarak sesiz tepki yürüyüşü yapan vatandaşlar daha sonra Medeniyet Üniversitesi Hastahanesi İnşaat şantiyesi önünde iş makinalarının giriş çıkışına engel olarak yetkililerle görüşmek istediler.

FİRMA SÜREÇTEN DOLAYI KENDİLERİNİN MAĞDUR OLDUĞUNU İDDİA ETTİ 

Firma adına yetkili olan İbrahim Turanlı Vatandaşların karşısına çıktı. Vatandaşların Emrullah Turanlı ile görüşme talepleri Emrullah Turanlı'nın Yurt dışında Kıbrısta olması sebebi ile görüşme önümüzdeki haftaya gerçekleştirilmek üzere eylem geçici olarak ertelendi. Önümüzdeki hafta geleceği söylenen Emrullah Turanlıya durumu ileteceğini söyleyen İbrahim Turanlı süreçten kendilerininde mağdur olduklarını belirterek, gelecek hafta bu işle ilgili kesin karar verme yönünde karar alacaklarını söyledi.

İbrahim Turanlı ile özel görüşme yapan temsil heyetinden ajansFİKİRTEPE' ye yapılan açıklamada, önümüzdeki hafta yapacakları görüşme sonucunda ya kiraları ödeyip devam edeceklerini veya çekilme yönünde karar alarak sonucu tüm kamuoyu ile paylaşacaklarını İbrahim Turanlının deklare ettiğini belirttiler.

FİKİRTEPELİ; ''BAKANLIĞA VE FİRMAYA GÜVENDİK MAĞDUR OLDUK, HACİZ VE İCRALARLA BOĞUŞUYORUZ ..''

Firmaya güvenerek evlerini boşaltan vatandaşların çoğu emekli veya asgari ücretle geçinmeye çalıştıklarını ancak bakanlığın yaptığı baskı ile kendilerini koruyacakları düşüncesi ve firmaya olan güvenleri ile evlerini boşalttıklarını belirterek sözlerine şöyle devam ettiler; Bizler hen bakanlığa güvendik hem de firmaya güvenerek düşük oranla sözleşme imzaladık ancak alamadığımız kiralar sonucu çektiğimiz krediler bir yana elimizdeki avucumuzdakilerden olduk, kimisi arabasını satmak zorunda kaldı , çocuklarımızın mürüvvetini imkansızlıktan dolayı göremiyoruz diyerek yetkililerin bir an önce bu duruma el koyup mağduriyetlikleri gidermelerini istediler. Vatandaşlar artık kaıya dayanan hacizler yüzünden zor durumda kaldıklarını böyle giderse kiradan çıkarak çadırkent kumak zorunda kalacaklarını belirttiler. 

PLAN NOTLARI VE KADEMELİ İMAR HAKKI VURGUSU

Vatandaşlar 3.72 veya 3.60 emsalle bile yapılaşma hakkını firmaya vermiş olmalarına rağmen firmanın bunu yok saymasının ve kamulaştırma sürecini beklemesinin kendilerinin mağduriyetini artırdığını özellikle vurguladılar.
ZENGİN OLDUK DİYE SEVİNİRKEN ELİMİZDEKİNDEN DE OLDUK !!

Son olarak ajansFİKİRTEPE'ye açıklama yapan vatandaşlar zengin olduk derken elimizdeki avucumuzdakinden de mahrum kaldık. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız böyle devam ederse e firma bizi oyalamaya devam ederse eylemlerimizi daha da büyülterek firma merkezi ve bakanlık önüne kadar götüreceğiz dediler..

KAMULAŞTIRMA OLMADAN FAALİYET ZOR , FİRMA ADRES OLARAK BAKANLIĞI GÖSTERDİ

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepehaber.com olarak yöneltiğimiz bir soruya karşılık gönderdikleri tebligatla sürecin başladığınıbelirten İbrahim Turanlı vatandaşlar kadar kendilerininde mağdur olduklarını , vatandaşların haklarını gidip devletten istemeleri gerektiğini ifade etti. Kamulaştırma ile ilgili sürecin bitmesini beklediklerini ancak kısa sürede olacağını ümit ettiklerini belirterek vatabdaşların isterlerse sözleşmede yazan haklarını hukuki yollardan da arayabileceklerini söyledi.


Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer