|   |   | 

Fikirtepe’nin dev maketini hazırlıyor

Maket dönüşümün başladığı Fikirtepe’nin nasıl bir yer haline geleceğini gösterecek

Fikirtepe’nin dev maketini hazırlıyor

Geçtiğimiz hafta planları askıya çıkan ve yıl sonuna kadar projelerin başlanmasının beklendiği Fikirtepe'de özel bir uygulama daha yapılıyor. Bölgeyi planlı bir dönüşümle yeni bir kimliğe kavuşturmayı planlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kapsamda Fikirtepe'nin dev maketini hazırlamak için düğmeye bastı.
İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu tarafından hazırlıkları başlatılan dev maket, Fikirtepe'nin bir master planı gibi kurgulanıyor.

Bölgenin topografyasına uygun bir şekilde hazırlanan makette, Fikirtepe'de Konut ve mağaza yapılacak adalar, yollar, Yeşil Alanlar gibi tüm unsurlar yer alacak.
Ruhsat için bakanlığı başvuran projeler, gerekli onayları aldıktan sonra bu makette sergilenecek. 3 metreye 5 metre ebadında olması planlanan makette, her bir projenin bitmiş hali yer alacak. Bölgedeki tüm projelerin bir araya gelmesiyle Fikirtepe'nin de gelecekte nasıl bir bölge olacağı ortaya çıkacak.

Fikirtepe’de sergilenecekkonuthaberleri.com

Şu anda hazırlık aşamasında olan maketin sergileneceği yer ise Fikirtepe olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgedeki gelişmeleri takip etmek ve vatandaşlarla firmaları ilk ağızdan bilgilendirmek için kuracağı tanıtım ofisinde bu maket sergilenecek.

Bu kapsamda açılacak ofisin de boyutları bu maketi kapsayacak şekilde planlanırken, Fikirtepe'deki projeleri ve bölgenin bittiğinde nasıl bir yer olacağını merak edenler bu maketi inceleyip bilgi alabilecek. 2-3 yıl sonraki tablo şimdiden görülebilecek. Böylece bölge master planlara uygun bir şekilde Modern şehirleşme kriterlerine uygun bir biçimde şekillenecek.

Fikirtepe'de tüm adalardaki çalışmaları tamamlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir taraftan ise kentsel tasarımla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İlk planda planları tamamlayan ve askıya çıkaran Bakanlık, ikinci aşamada ise kentsel tasarım planlarını askıya çıkaracak.
Bu süreçlerin ardından Fikirtepe'nin son İmar Planı ve kentsel tasarımı şekillenince maketi de hazırlanacak. Bu makette tüm projeler yer alacak. 1.4 milyon metrekarelik bir arazinin ölçeklendirildiği bu maketle dönüşümün tamamlandığında 180 bin kişinin yaşayacağı bir kent ortaya çıkacak.

DİĞERLERİNE ÖRNEK OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'nin maketini hazırladıktan sonra, bundan sonraki tüm büyük ölçekli projelerinde maketli çalışma yapacak. Planlardan ve projelerden önce ilgili bölgenin maketini çıkarmayı planlayan Bakanlık, böylece master planları belirleyecek. Yolların genişliği, Yeşil Alanlar, binaların yüksekliği ve binaların birbiriyle olan ilişkisi bu maketler ve master planlar sayesinde önceden şekillenecek. Daha sonra ise planlamalar bu makete göre yapılacak.

Projeler tadilatta

Fikirtepe'de verilen emsaller de açıklanırken, son durum herkesi memnun etmiş gibi görünüyor. Bölgeye kademeli emsal artışı verilirken, ada bazında ise 4 emsal uygulanacak. İmar planına göre Yükseklik sınırı ise 80 metre olarak belirlendi. Böylelikle Fikirtepe'ye 26-27 katlı binalar yapılabilecek. Ama tüm binalar aynı yükseklikte olmayacak.
Bölgenin eskiye göre çok daha planlı gelişmesi ortaya çıkacak olan değeri artırırken, şu anda yeni planlara göre firmalar projelerinin tadilatlarını yapıyor. Bölgedeki hak sahipleriyle anlaşmalarını tamamlayan firmalara ise hemen ruhsatları verilecek.
 

Yaklaşık olarak iki buçuk yıldan beri özel imar plan alanı ilan edilen Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy Mahallelerini kapsayan 134 hektarlık alanda firmalar hak sahipleriyle % 100 anlaşmaya ulaşamayınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeyi 31.05.2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı yasa kapsamına almıştı. Buna göre, Arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda imzalamayan diğer Arsa sahipleri beklenmeyecek. Vergi ve harçlarda muafiyet, yüzde 1 KDV gibi Kentsel Dönüşüm alanlarının avantajlarından yararlanılacak.Kaynak:Milliyet

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer