|   |   |  Galataport projesi daha açılmadan emlak fiyatlarını yükseltti

Galataport projesi daha açılmadan emlak fiyatlarını yükseltti

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, son birkaç yıldan bu yana çalışmaları süren Galataport projesi, daha açılmadan yakın bölgesindeki turizm yatırımlarını artırdı, ayrıca bölgedeki ofis ve dükkan fiyatlarını da yükseltti.

Galataport projesi daha açılmadan emlak fiyatlarını yükseltti

Galataport’a yıllık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun gelmesi bekleniyor. Toplamda ise yılda 25 milyon ziyaretçi çekmesi beklenen projenin Türkiye turizmine 1 milyar dolarlık katkı yapması planlanıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, tüm bu hareketlilik beklentisinin projenin çıktığı ve ilerlediği dönemde bölgede ticari gayrimenkul fiyatlarına yansıyacağını belirterek,  “Proje hayata geçtiği dönemde kira artışlarına da yansıyacağı bir gerçek. Galataport’a gelecek turistlerin büyük kısmı yüksek gelir düzeyine sahip ve maddi değer yaratacak ziyaretçiler olacaktır. Yerli yabancı yatırımcılar Karaköy bölgesinde ofis, bina ya da konut her türlü gayrimenkulü alıyor.  Farklı sektörlerden birçok yatırımcı projenin sürecinin netleşmesi ile birlikte bölgeye yöneldi. “ dedi.

Şehirli sözlerini şöyle sürdürdü:

 Bankalar, Kemankeş ve Meclis-i Mebusan Caddesi en gözde caddeler

“Karaköy'de en gözde yatırım, eski binaları satın alıp otele dönüştürmek veya kafe ya da restoran açmak. Semtteki tarihi hanlar, iş merkezleri satılığa çıkartılarak otele ya da ofis merkezlerine dönüştürüldü. Semtte talebin, dolayısıyla hareketliliğin en yoğun olduğu yer Bankalar Caddesi'yle Kemankeş Caddesi ve Meclis-i Mebusan Caddesi arasındaki arterler. Galataport'un etkisiyle yıkıntı alanı olarak sayılan önceden rağbet görmeyen sokaklardaki binalara bile talep oldu.”

Satış fiyatı 2 ile 4 bin dolar aralığında

“Bölgedeki en değerli gayrimenkuller, Bankalar, Kemeraltı, Mumhane ve Kemankeş Caddeleri üzerinde yer alıyor. Özellikle Kemankeş Caddesi ile restoranların yoğunlaştığı Mumhane Caddesi hızlı gelişme gösteren caddeler olarak göze çarpıyor. Binaların bugünkü metrekare fiyatlarının 2 bin 500 ile 5 bin dolar civarında olduğu görülüyor. Bölgedeki ofis katlarının metrekare bazında satış fiyatı 2 ile 4 bin dolar aralığında olurken, bu ofislerin metrekare bazında kiraları ise 10-17 dolar aralığında değişiyor. Yine Karaköy bölgesindeki dükkânlar metrekare bazında 10 ile 12 bin dolar aralığında el değiştirirken, bu dükkanların metrekare kirası ise 13 ile 30 dolar arasında değişiyor.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak
  Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak

  Uzaktan çalışma modeli sevildi. Yapılan global araştırmaya göre, her dört çalışandan 3’ü verimlilik, stres ve ulaşım süresi gibi etkenler açısından uzaktan çalışma modelinin çok daha yararlı olduğunu belirtiyor. İş yapış şekillerindeki bu değişimin sabit ofisler yerine sanal ofisleri öne çıkaracağı öngörülüyor.

 • Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı
  Konuta talep mart sonu itibarıyla azalmaya başladı

  Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020-1. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

 • Site yöneticilerine koronavirüs görevi!
  Site yöneticilerine koronavirüs görevi!

  Tüm dünyayı kasıp kavuran koranavirüs salgını sonrasında Türkiye'de de olağanüstü önlemler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda ortak alanlarda sınırlamaya gidilirken koranavirüs salgını sonrasında sitelerin ortak kullanım alanlarında da sınırlamaya gidildi.

 • Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir
  Gayrimenkul sektörü 2020’yi geçen seneye benzer rakamlarla kapatabilir

  Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, ekonomiyi ve konut sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre Nisan ayında Türkiye genelinde konut satış adedi bir önceki aya göre yüzde 81, geçen senenin aynı ayına göre ise yüzde 56 düşüş gösterdi.

 • Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi
  Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi

  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2019 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672 kişi oldu. Genç nüfus, toplam nüfusun %15,6'sını oluşturdu.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.