|   |   |  Gayrimenkul satışları 2020’ye hızlı başladı

Gayrimenkul satışları 2020’ye hızlı başladı

​​​​​​​İnşaat maliyetlerindeki artış devam etse de uygun faiz oranları ile konut satışları kolaylaştı.

Gayrimenkul satışları 2020’ye hızlı başladı

Gayrimenkul sektöründe Şubat ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Buna göre 2020 Şubat ayında konut satışları yüzde 51,4 oranında artarak 118 bin 753 oldu.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satış istatistiklerine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Konut satışları Ocak ayında ilk defa 100 bin sınırını aşarak 113 bin 615 adete ulaşmıştı. Şubat ayında gerçekleşen 118 bin 753 satış ile, ilk 2 ayda toplamda 232 bin 368 konut satışı gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %53,5 oranında artmış oldu. Tüm gayrimenkul türlerindeki satışlara baktığımızda ise toplamda 403 bin 593 satış işlemi gerçekleşti” dedi.

Uygun Faiz Oranları İle Satışlar Kolaylaştı

Konut kredisi faiz oranlarının, konut satışlarını doğrudan etkilediğini belirten Özelmacıklı “Konut satışlarında ipotekli satışların oranı %37 seviyesine ulaştı. 10 yıllık vadede 100 bin lira konut kredisi çeken bir tüketici aylık 1346-TL ödeme yaparak kredi kullanabiliyor” dedi.

İnşaat Maliyetlerinde Artış Devam Ediyor

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışların yeni yapıların satış fiyatlarına önemli derecede etki ettiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Son rakamlarına göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 9,31 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %5,85, işçilik endeksi %16,63 arttı” dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • MERKEZ ANKARA’DA OFİS ETABI SATIŞA ÇIKIYOR
  MERKEZ ANKARA’DA OFİS ETABI SATIŞA ÇIKIYOR

  Emlak Konut güvencesi ve Pasifik vizyonuyla Ankara’nın gerçek merkezinde inşa edilen tek parselde Türkiye’nin en büyük karma yaşam projesi Merkez Ankara’nın ticari ofis blokları lansman avantajlarıyla satışa çıkıyor

 • AVRUPA KONUTLARI ÇAMLIVADİ GÖRÜLMEMİŞ BİR İLGİYLE SATIŞA SUNULDU
  AVRUPA KONUTLARI ÇAMLIVADİ GÖRÜLMEMİŞ BİR İLGİYLE SATIŞA SUNULDU

  Artaş İnşaat’ın merakla beklenen projesi Avrupa Konutları Çamlıvadi, son yıllarda görülmemiş bir ilgiyle satışa sunuldu. Kısa süre önce satışa çıkan projede, konut alıcılarının oluşturduğu yoğun ilgi nedeniyle satış ofisi fazla mesai yaparak müşterileri kabul etti.

 • Tahincioğlu’ndan gayrimenkul sektöründe bir ilk: Multi Evler
  Tahincioğlu’ndan gayrimenkul sektöründe bir ilk: Multi Evler

  Yaşam konforu ve hayatı kolaylaştıracak her ayrıntının planlanarak yapıldığı Tahincioğlu projelerinde yep yeni ve sektörde bir ilk olacak “MULTİ EVLER” ile tanışıyoruz. Yeni dünya düzeni ile ortaya çıkan bu yeni konsept, ilk olarak Nidapark Küçükyalı Projesinde hayat buluyor.

 • Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı
  Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı

  TÜİK Ağustos 2020 istatistiklerin göre; Türkiye'de 2020 Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 artarak 170 bin 408 oldu.

 • BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR
  BAŞAKŞEHİR’E “V MALL YAŞAM MERKEZİ” GELİYOR

  İsra Holding çatısı altında faaliyet gösteren, 272,25 milyon mevcut sermayeli V Mall İnşaat A.Ş’nin genel kurul toplantısı holding merkez ofiste gerçekleşti. Ticaret Bakanlığı Temsilcisi ve Divan heyetinin yanı sıra ortakların iştirak ettiği genel kurulda “V Mall Yaşam Merkezi” projesinin başlatılması ve geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.