|   |   | 

Gayrimenkul Sektörü Tozu Dumana Katacak

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri ağustos ayında satışları artırmak ve ekonomiye katkı sunmak için elini taşın altına koyuyor! Pek çok firma yeni kampanya ve istihdam modellerini uygulamaya başladı.

Gayrimenkul Sektörü Tozu Dumana Katacak

Darbe girişiminin ekonomide yol açabileceği olası sıkıntıları bertaraf etmek için çeşitli sektörler önlem paketlerini devreye sokmaya ve yol haritaları oluşturmaya başladı. Özellikle emlak satışlarında mevsim durgunluğunun yanısıra darbe girişimi nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluğa karşı gayrimenkul sektörü, vatandaşı yeniden alıma yönlendirmek ve ekonomiye destek vermek için kampanya ve istihdam atağına kalktı.

‘Faizlerin inmesi şart’

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, bu girişimin ardından satış ofislerinde ziyaretlerin azaldığını ancak ekonomik istikrarın korunmasına yönelik hükümet ve yetkililerin açıklamalarıyla zaman kaybetmeden olağan sürece geçileceğini söyledi. Torun, “Torunlar GYO olarak şu anda satışta olan 5. Levent projemiz için halihazırda uyguladığımız ikinci etap lansman kampanyası satışlarımıza devam ediyoruz. 60 ay için 0.80, 120 ay için 0.89 olmak üzere çok iddialı ve teşvik edici bir faiz oranı uyguluyoruz” dedi. Aziz Torun, bankaların konut kredi faizlerini ‘psikolojik sınır’ olan 1’in altına çekmesiyle gayrimenkul alımını da teşvik edeceğini belirterek, “Ayrıca yabancı yatırımcıların düşük olduğu aylar yaz aylarıdır. Eylül ayı ile birlikte ciddi bir hareketlenme olacağına inanıyorum” dedi. 

Kişiye özel ödeme 

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Daha önce çalıştığımızdan daha iyi bir performans sergileyeceğiz” diyerek, ellerindeki stoklar için ‘kişiye özel ödeme’ modellerini hayata geçireceklerini söyledi. 

Ayrıca yıl içinde yapmak istedikleri projeleri de ‘darbeye inat’ daha öne çektiklerini belirten Yılmaz, “Biz buradan güçlenerek çıkacağız. Hızla arazi görüşmeleri yapıyorum ve yeni yerler alıyorum. Bütün şantiyelerde 3 bin 500 kişi çalışıyor. Yeni projelerle birlikte kısa sürede 10 bin kişiye çıkaracağız” dedi. 

Ayrıca Dap projelerinde başta Taksim Petek Residences olmak üzere ‘kişiye özel ödeme planı’ oluşturuluyor. 

Vatandaş, dilediği takdirde banka, kredi, peşinat miktarı ve faiz gibi belirleyicilerden bağımsız olarak kendine uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olabilecek.

‘Güç birliği yapmalı’

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, firmaların gerek bireysel, gerekse birlikte hareket ederek, uygun faiz ödeme koşulları ve fiyat artışı olmaksızın konut ihtiyaçlarını karşılama kararı aldığını söyledi. 

Nazmi Durbakayım, “Çevre ve Şehircilik Bakanı ile biraraya gelen sektör temsilcileri, güç birliği için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini açıkladı. Bakanlık, vatandaşlık hakkı ve oturma izinleri konusunda özendirici adımları atacağını belirtti. 

Aynı zamanda yabancıya yapılan satışların ihracat kapsamında değerlendirilmesi için çalışmaların yapılması için çalışılacağı sinyalini de verdi” diye konuştu. Teknik Yapı ise birçok projesinde faiz oranlarını 72 aya kadar olan vadelerde yüzde 0’a indirdi. 

‘Kârdan bile vazgeçeriz’

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yaşanan girişimi atlatmak ve ekonominin rayına oturması için “Devir kazanma değil ekonominin çarklarını döndürme devri” diyerek çalışacaklarını söyledi. 

Ağaoğlu, “Gerekirse kar etmeyeceğiz ama ihtiyaçları karşılayacağız. Tüm Körfez’den alıcılarla da birebir konuşarak onları bilgilendirdim. Hepsi bize güveniyor” dedi. 

Darbe girişiminin yaşandığı gün teslimlerine başlanan Ağaoğlu Maslak 1453 projesinde teslimlere özel ilk defa C1 bloktaki daireleri satışa sunduklarını hatırlatan Ağaoğlu, şunları söyledi:

“Kampanya kapsamında yüzde 5 peşin ödeme ile taksitlerini seneye erteleyebilme veya banka kredisinin hemen başlaması halinde yüzde 0.90 faiz oranı ile ödeme imkanları sunduk.”

‘Dünya basınına demokrasi ilanı’

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin bu süreçten güçlenerek çıkacağına vurgu yaparak, kendilerinin de ellerini taşın altına koyacağını dile getirdi. Kazanılan ‘büyük bir demokrasi zaferi’ olduğunu belirten Timur, “Bizim bunu, hem yurtiçindeki gazetelere, hem de yurtdışındaki gazetelere ilanlar vererek, tüm dünyaya anlatmamız gerekiyor. Dünyanın en bilinen gazetelerine de demokrasi ilanı verme kararı aldık. Yarından itibaren bu ilanlar yayımlanacak. Bu ilanlarda biz Türkiye’de neler olup bittiğini anlatacağız” dedi. 

‘Yabancı yatırımcı bilgilendirilecek’

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, insanların bir süre beklemeyi tercih ettikten sonra gündemin durulmasıyla ihtiyaçların yeniden karşılanmaya başlanacağını dile getirdi. Satış ofislerinin yeniden dolmaya başladığını anlatan Kuzu, “Yatırım ve oturum için alım yapan tüm müşterilerimize esnek ödeme planları sunuyoruz. İsteyen banka kredisi ile konut sahibi olabilirken isteyen müşterilerimize Kuzu Grup bünyesinde çeşitli ödeme alternatifleri çıkarıyoruz. Yabancı yatırımcı ile birebir ilişki kurduğumuz ve satış yaptığımız tüm uluslararası platformlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

‘Bankalar ile faiz oranı ele alınacak’

Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, kendi içlerinde yeni sistemler için çalıştıklarını söyledi. Çetinsaya, “Hadise yeni, vatandaş bu şoku henüz atlatamadı. İlerleyen dönemde ödeme planları içeren sistemlerimizi vatandaşa sunacağız. Mesela bankalarla görüşüp kredilendirme ve faiz oranlarında neler yapabileceğimize bakmak ya da bundan bağımsız vade seçenekleri ayarlamak gibi sistemler var” dedi. Çetinsaya, Emlak Konut GYO’nun faizi yüzde 0.70’e sabitlemesi veya TEFE-TÜFE’ye artış yapmayı planlamasının hareket getireceğini söyledi. 

‘Sosyal etkinliklerle beraberlik mesajı’

Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun, yerli ve yabancı alıcıda tereddütlerin aşılmaya başladığını ve satışların normal seyrine yaklaştığına dikkat çekti. 

Ofton İnşaat olarak ağustos döneminde müşterilerle birlik ve beraberliği yansıtan sosyal etkinlikler yapmayı planladıklarını anlatan Altun, “Örneğin her hafta bir Ofton projesi olan ve Ofton’un işlettiği Double Tree by Hilton-Piyalepaşa’da akşam ‘social/smile’ etkinliğimiz olacak. Yine her hafta satış ofislerimizde ‘social brunch’ etkinliği ile tüm Ofton yatırımcıları birarada olacağız” dedi.

‘Göreve hazırız’

Darbe girişimine karşı “Egemenlik hakkımıza sahip çıktık” açıklaması yapan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 hedeflerine ulaşmak için var güçle çalıştıklarını söyledi. Turan, “2016’da 60 bin konut üretime hedefini koymuştuk. 2016’nın ilk 6 ayında 36 bin konut konutun ihalesini tamamladık. 15 Temmuz sonrası da 3 bin 561 konutun ihalesi için tarih belirledik. Kurum olarak bugüne kadar afet ve diğer olağanüstü durumlarda, ülkemizin bize ihtiyaç duyduğu her yerinde görevimizi yerine getirdik. Bugün de yaşanan bu menfur saldırıdan sonra yıkılan ve hasar gören kamu binalarımızın süratle ve en güzel şekilde yeniden inşası için hazır durumdayız” dedi.

TMB’den ‘küresel’ harekat!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), darbe girişiminin hemen ardından uluslararası düzeyde harekete geçti. TMB, yakın ve aktif ilişkide olduğu ve yönetim kurullarında görev aldığı Uluslararası Müteahhitler Birlikleri Konfederasyonu (CICA), Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC), Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) ve Dünya Su Konseyi (WWC) gibi uluslararası meslek kuruluşları ile Türkiye’deki bütün yabancı misyon temsilciliklerine gönderilen mektuplarla sürece ilişkin bilgi verdi. 

TMB Başkanı Mithat Yenigün’ün imzasıyla gönderilen mektuplarda, Türkiye’nin demokrasiye bağlılığı, ekonominin ve inşaat sektörünün gücü vurgulanarak 100’ü aşkın ülkede projelerin devam ettiği kaydedildi. Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer