|   |   | 

Gayrimenkul sektörü yüzde 6 büyüyecek

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinden Akfen GYO’nun Genel Müdürü Vedat Tural, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 89 artan GYO sektörü satışlarına dikkat çekiyor.

Gayrimenkul sektörü yüzde 6 büyüyecek

Son yıllarda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında şehir otelciliği konseptinde gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla öne çıkan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Vedat Tural; inşaat sektöründeki gidişattan umutlu olan isimler arasında. Tural'ın bu perspektifinin arkasındaki en önemli unsur ise yabancı alımlarının önünün açılması. Nitekim Tural, durumun iyi yönetilebilindiği takdirde 10 milyar dolarlık bir sermaye girişi yaratılabileceğini öngörüyor. Ertelenen projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte Gayrimenkul sektörünün de yüzde 5 ile 6 arasında büyümesinin beklendiğini ifade eden Tural, Akfen Gyo'nun yol haritası hakkında şunları söylüyor: "Yeni düzenleme ve yeni açılan ve açılacak otellerin etkisiyle şirketin 2013 konsolide FAVÖK değerinin, geçen yılın sonu konsolide FAVÖK değerine göre ortalama yüzde 40 ile 50 aralığında artması bekleniyor. Yeni yatırımlarla birlikte bu yıl konsolide kira geliri artışının yaklaşık yüzde 20 ile 30 ve konsolide Yatırım harcamasını 50 ile 60 milyon TL'ye yakın arttırmayı hedefliyoruz" diyor.

İnşaat sektörü son yıllarda ciddi bir ivme yakaladı. Sektördeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçen yılın özellikle son çeyreğinde küresel ekonomide büyüme performansında bir düşüş oldu. Hem gelişmiş ülkeler hem de gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri yavaşladı. 2010 ve 2011 yıllarını sırasıyla yüzde 9,2 ve yüzde 8,8'lik büyümeyle tamamlayan Türkiye ekonomisi, geçen yılı yüzde 2,2'lik büyüme rakamıyla tamamlandı. Özellikle yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 1,4 olarak gerçekleşen büyüme oranı son 13 çeyrekte kaydedilen en düşük oran oldu. Büyüme rakamlarında yaşanan düşüş diğer sektörler gibi İnşaat sektörünün performansına da yansıdı.inşaat sektörü yılın dördüncü çeyreğinde büyüme yüzde 1,5; gayrimenkul ve kiralama faaliyetleri sektöründe ise büyüme yüzde 6,6 oldu. İnşaat sektöründe büyüme genel büyümenin altında kaldı. Özel sektör inşaat harcamalarında önemli bir yavaşlama yaşandı. Ekonomide iç tüketim ve yatırımlar durağanlaşırken ihracat artışına dayalı bir büyüme gerçekleşti. Ekonomiyi soğutma önlemlerinin temel hedefi olan cari açık ve enflasyonda ise gerileme devam ediyor. Bu yıl büyüme performansında göreceli bir toparlanma beklentisi bulunuyor ve büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Kentsel dönüşüm gibi projelerin yanı sıra inşaat sektörüne yönelik birtakım yasal düzenlemelerin sektöre olan yansımasını nasıl buluyorsunuz? Sektörün daha fazla büyümesi için hangi adımların atılması gerek?

Türkiye'deki genel ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla beraber inşaat sektöründe de 2012 yılının dördüncü çeyreğinde büyüme yüzde 1,5, gayrimenkul ve Kiralama ve iş faaliyetleri sektöründe ise büyüme yüzde 6,6 olmuştur. Sektörde büyüme genel büyümenin altında kaldı. Ekonomik yavaşlama inşaat sektöründe durağanlaşmaya yol açarken gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri büyüme eğilimini korudu. Son 10 yılda ilk defa inşaat sektöründeki yıllık büyüme ekonomik reel büyümenin altında kaldı. Ancak 2012 yılıyla beraber mütekabiliyet yasası, 2B arazilerinin satışı, Türkiye'nin turizm potansiyelinin büyümesi ve kentsel dönüşümün resmen başlamasıyla sektör adına olumlu gelişmeler yaşandı. Kentsel Dönüşüm projeleriyle inşaat sektöründe yeni alanlar oluştu. Bu gelişmeler inşaat sektörüne büyük bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca yabancıya yapılacak mülk satışına yönelik yapılan düzenlemelerle de sektörde büyük bir hareketlilik ve istihdam artışı bekleniyor. Bu tarz gelişmeler sektörün büyümesine ve ileriye yönelik adımlar atılmasına katkıda bulunacaktır.

Projeleriniz daha çok otel ağırlıklı. Markalaşmada ve profesyonelleşmede sektörel uzmanlaşmanın payı nedir? Otel haricinde endüstriyel, AVM, konut gibi projeler arasında yer almayı düşünüyor musunuz?

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Akfen GYO) olarak iş modelimiz çerçevesinde sadece Şehir otelciliği konseptine odaklanmış gayrimenkul yatırımları geliştiriyoruz ve Türkiye genelinde ciddi anlamda eksikliği hissedilen uluslararası standartlarda kaliteli ekonomik şehir otelciliği konseptini ülkemizde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Şirket olarak yurt içinde ve yurt dışında geliştirdiğimiz projelerle bulunduğumuz coğrafyanın başlıca otel yatırımcılarından biri olma hedefiyle yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bunun yanı sıra sahip olduğumuz iş modeli ve yatırım hedeflerimiz doğrultusunda Avrupa'nın en büyük otelcilik grubu Accor ile 2005 yılından bu yana süregelen stratejik işbirliğimiz devam ediyor. Accor Grubu ile yaptığımız uzun vadeli kira sözleşmeleriyle düzenli, öngörülebilir ve uzun vadeli nakit akışı yaratmayı amaçlıyoruz. Şehir otelciliği alanında Anadolu'daki birçok kentte ciddi potansiyel var. Bugüne kadar yapılan yatırımlara bakıldığında bu alanda en fazla yatırım yapılan illerin başında istanbul geldiği görülüyor. Şirket olarak yatırım stratejimiz dâhilinde İstanbul başta olmak üzere yurt içi ve Rusya yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz.

Otel inşaatında ve yatırımlarında Türkiye hangi konumda? Sizce ülkemiz müteahhitleri otel inşaatında sektördeki lider ülkelerin seviyesine ulaştı mı?

Geçen yıl turizm sektörü son yılların en dikkat çekici performanslarından birini sergiledi. Ekonomideki durgunluğa ve yaşanan bölgesel sorunlara rağmen çıtayı düşürmeyerek 32 milyon turist ağırladı. Böylece Türkiye, geçen yıl en çok ziyaretçi çeken ülkeler sıralamasında altıncı sıraya yükseldi. Ülkemiz bu performansıyla turizmdeki başarısının sürdürülebilir olduğunu kanıtladı ve turizm yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Kongre, inanç ve alışveriş turizmindeki gelişmeye paralel olarak Anadolu'nun çeşitli kentlerinde şehir oteli potansiyelinin artmasıyla, yatırımlarda aslan payını 4 ve 3 yıldızlı Otel projeleri aldı.

Son yıllarda otel yatırımlarında iş toplantılarını hedef alan projelerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu noktada Türkiye’nin uluslararası arenada rolünü artırması ve üretim gücünü yükseltmesi inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?

Geçen yıl genel ekonomik yavaşlama döneminde inşaat sektöründe de durağanlaşma yaşanıyorken, otel yatırımları ve piyasası göreceli olarak canlı kalmış, Türkiye'nin turizm sektöründeki potansiyeli sayesinde turist sayısı artmaya devam etmişti. Bu sayede turizm yatırımlarına sürekli bir ilgi doğdu ve burada büyük payı kongre, inanç ve alışveriş turizmindeki gelişmeye paralel olarak Anadolu'nun çeşitli kentlerinde şehir oteli potansiyelinin artmasıyla 4 ve 3 yıldızlı otel projeleri aldı. Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyeli ve özellikle İstanbul'un çekim merkezi haline gelmesiyle birlikte yatırımlar da bu alana kaydı. Türkiye'nin potansiyeli sayesinde otel yatırımları ekonomik durgunluk döneminde bile canlı kalan bir alan olarak büyümesini sürdürdü.

Ülkemizdeki GYO’ları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce yeterince başarılı çalışmalar söz konusu mu?

Bu yılın ilk çeyreğinde GYO sektörü satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 89'luk bir artış gösterdi. Yabancı alımlarının da önünün açılmasıyla beraber yabancıların ortalama 2,5 milyar dolarlık bir alım gerçekleştirmeleri söz konusu. Durum iyi yönetilebilirse 10 milyar dolarlık bir sermaye girişi yaratılabilir. Bunun için sektörün kendisini iyi anlatması, doğru strateji geliştirmesi gerekiyor. Bu doğrultuda öngörülen rakamlara ulaşılmaması için bir engel yok. GYO, Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda. İstihdamdaki payı giderek artan sektör, geçen yılın Eylül ayı itibarıyla 1,89 milyon kişiyi istihdam ederek tarihi zirvesine ulaştı. Sektörün toplam istihdam içindeki payı yüzde 7,4'e çıktı. Mevcut konut fiyatları yıl genelinde yüzde 17.4 arttı. İstanbul ofis piyasası hareketli, MIA bölgesi A ve B tipi ofislerde düşük boşluk oranları sürüyor. Kiralar durağanlaşmış durumda. BIST İstanbul'da işlem gören 24 GYO'nun piyasa değeri yılsonunda 15,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Konutların KDV oranlarındaki belirsizlik ve tapu harçlarının arttırılması da olumsuz bir etki yarattı. Türkiye ekonomisi yüzde 2,2 büyürken,gayrimekul sektörü de yüzde 1 büyüdü. Bununla birlikte, bu yıl Türkiye ekonomisindeki büyümenin kademeli olarak toparlanacağı öngörülüyor. Bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5, ertelenen projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte gayrimenkul sektörünün de yüzde 5 ile 6 arasında büyümesi bekleniyor. Kentsel dönüşüm uygulamalarının hız kazanması da sektör açısından hareketli bir yılı müjdeliyor.

Mısır, Özbekistan gibi yeniden yapılandırmanın olduğu birçok ülkede, ülkemiz inşaat sektörünün aktörleri ön plana çıkıyor. Akfen Holdingi, Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haricinde başka ülkelerde de görebilecek miyiz?

Akfen GYO olarak, yatırım stratejimiz dahilinde şehir otellerini kapsayan portföyümüzle Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında yer alıyoruz. Avrupa'nın en büyük otelcilik grubu Accor ile 2005 yılından bu yana süregelen stratejik işbirliğimiz çerçevesinde, hayata geçirdiğimiz ve geçirmeyi planladığımız otel projeleriyle gerek otel adedi, gerekse oda sayısı toplamı açısından Türkiye ve çevre coğrafyanın başlıca otel yatırımcılarından biri olmayı hedefliyoruz. Accor grubuyla yaptığımız uzun vadeli kira sözleşmeleriyle düzenli, öngörülebilir ve uzun vadeli nakit akışı yaratmayı hedefliyoruz. Yurt içinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla iş dünyasının artan mobilizesinden pay almayı ve gelişen orta sınıfın artan turizm talebine cevap vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye, KKTC ve Rusya'da yatırımlarımız devam ediyor. Segmentlerinde lider Novotel ve İbis markalarını Türkiye'ye getirerek Türkiye ve çevre coğrafyada ciddi anlamda eksikliği hissedilen, uluslararası standartlarda inşa edilen ve işletilen ekonomik şehir otelleri zincirinin yaygınlaşmasını sağladık. İş planımız dahilinde şu an için söz konusu ülkeler dışında başka ülkelerde yatırım planlamıyoruz.

Yurt dışında özellikle Rusya’da önemli projelere imza attınız. Buradaki mevcut çalışmalarınızdan ve planladığınız yeni projelerden bahseder misiniz?

Şirket olarak, şehir otelciliği konseptiyle Rusya'daki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Rusya'daki ibis Otel Kaliningrad'ı bu yılın üçüncü çeyreğinde hizmete açmayı planlıyoruz. Proje 5 bin 099 metrekare yüzölçümlü parsel üzerinde 6 bin 322 metrekare kapalı alan olmak üzere tasarlandı. Zemin katta lobi, restoran, mutfak ve toplantı odaları yer alan İbis Otel Kaliningrad projesi toplam 167 oda olarak planlandı. Ayrıca Rusya'da 177 odalı İbis Otel Yaroslavl 2011 yılında, 204 odalı Ibis Otel Samara da geçen yıl içerisinde faaliyete geçti. Moskova'da da İbis Otel yatırımı için arazi arayışlarımız devam ediyor.

İstanbul’da Novotel ve Ankara’da ise İbis Otel projeniz devam ediyor. Bu projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Çalışmalarda hangi aşamadasınız ve proje ne zaman tamamlanacak?

Akfen GYO olarak operasyonda olan İstanbul'da Zeytinburnu Ibis ve Novotel, Esenyurt'ta İbis, Eskişehir'de Ibis, Trabzon'da Novotel, Kayseri'de Ibis ve Novotel, Gaziantep'te Ibis ve Novotel, Bursa'da Ibis, Adana'da Ibis, İzmir'de Ibis, Rusya Yaroslavl'da Ibis, Samara'da Ibis ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ise beş yıldızlı Merit Park Otel ile inşaatları devam eden Ankara'da İbis, Rusya Kaliningrad'da İbis ve Karaköy'de Novotel projeleri ile birlikte toplam 18 otel ve 3.124 oda kapasiteli bir portföye ulaştık. Akfen GYO bünyesinde geliştirilen Karaköy Novotel projesi İstanbul Karaköy'de Rıhtım Caddesi'nde bulunan ve eski Kozluca Han olarak bilinen Arazi üzerinde yer alıyor. Karaköy'de eşsiz deniz ve tarihi yarımada manzarasının yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinliklerle gün boyu canlılığını koruyan bir bölgede konumlandırılan Karaköy Novotel projesi, 200 odalı ve beş yıldızlı olacak şekilde geliştirildi. Novotel Karaköy projesi için uzun dönemli proje finansmanı sağlandı ve gelecek yılın sonunda projenin tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor. Ankara Esenboğa'da da 147 odalı bir İbis Otel'in inşaatı devam ediyor. Havaalanına 2 kilometre mesafede bulunan ve protokol yoluna cepheli arsamız üzerinde inşa edilmekte olan Esenboğa ibis Otel'in gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.

Gündeminizde yeni yatırım ve proje var mı? Akfen GYO Holding önümüzdeki beş yıl sürecinde neyi hedefliyor?

Temel iş modelimiz dahilinde İstanbul ve Moskova gibi büyük iller başta olmak üzere yatırım planlarımız devam ediyor. Türkiye ve bölge coğrafyada uluslararası standartlarda işletilen ekonomik şehir otelciliği konusunda uzmanlaşmış başlıca otel yatırımcılarından biri olmayı hedefliyoruz. Akfen GYO olarak yeni yatırımlar ve gelir artırımına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda 2012 yılı içerisinde Akfen ve Accor arasında 18 Nisan 2005 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ve kira sözleşmelerinde yeni yatırımlar ve önümüzdeki dönemdeki ihtiyaçlar gözden geçirilerek, 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeni bir düzenlemeye gidildi. Yeni düzenleme ve yeni açılan ve açılacak otellerin etkisiyle şirketin 2013 konsolide FAVÖK değerinin, geçen yılın sonu konsolide FAVÖK değerine göre ortalama yüzde 40 ile 50 aralığında artması bekleniyor. Yeni yatırımlarla birlikte bu yıl konsolide kira geliri artışının yaklaşık yüzde 20 ile 30 ve konsolide yatırım harcamasını 50 ile 60 milyon TL'ye yakın arttırmayı hedefliyoruz.Kaynak:haberortak.com 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer