|   |   |  Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki olumsuz hava sektöre öncülük eden danışmanlık ve aracılık piyasasını negatif etkiledi.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Ülke ekonomi durumuna paralel olarak yüksek seyreden konut kredileri faizleri, gayrimenkul sektöründe birinci el satışları etkilediği kadar, gayrimenkul satışına aracılık eden danışmanlık firmalarını büyük ölçüde etkilemektedir. İnşaat firmaları, bazı bankalarla anlaşma yaparak alıcılara 0,98 Faiz oranıyla Ev sahibi yapma imkânı sunarken ayrıca bazı inşaat firmaları kendi bünyelerinde taksit seçenekleriyle bu zorlu süreç için alternatifler geliştirebilirken, satışlarının büyük çoğunluğu konut kredisine bağlı olarak satış yapan danışmanlık ofislerine ise çözülmeler yaşandı.

Kepenk İndiren Ofisler Var

Uzun süredir devam eden negatif durum, Emlak ofislerinin kepenk indirmesine sebep oluyor. Bu sırada en fazla uluslararası danışmanlık markalarının franchise ofislerinde kapanmalar veya marka bünyesinden çıkışların yaşandığını gözlemlediğimi belirtmek isterim.

Mevcut ofis giderlerin yanı sıra markaya ödenen aidatların yüksek olması bu ofislerinde zorladığını, irtibat kurduğum ve şahsen tanıdığım ofis sahiplerinden duyuyorum. İş yapılamamasının kaybı, mevcut ofis maliyetleri ve marka aidatlarına uzun süre göğüs geren danışmalık ofisleri ya sektörden çıkış yapıyor ya da marka bünyesinden çıkarak bireysel kendi ismiyle çalışmaya yöneliyor.

Sektör Yeni Girişlere Elverişli mi?

Zorlu bir dönemden geçen gayrimenkul danışmanlık şirketleri bu piyasasında danışman arayışları devam ediyor. Gel gör ki, sektörün çalışma ve kazanç modeli, maaşlı çalışma kültürünü sindirmiş kişiler için pek elverişli olmamakta ve sektörde sadece sirkülasyon yaratmaktadır.

Özellikle, satışların durgun seyrettiği bu dönemde, gayrimenkul danışmanlığına giriş yapmayı düşünen kişiler sektörün çalışma dinamiğini iyi öğrenmesi gerekiyor. Eğer sadece komisyon hesaplarıyla bu sektöre yöneliyorsanız, 3 ayda yine eski iş rutininize dönmeye hazır olabilirsiniz. Arada geçen zaman ve harcadığınız parayı da eksi bakiye olarak bütçenize not edebilirsiniz.

Yabancılar için satış imkanları olmayan şirketler.

Son dönemlerde özellikle vatandaşlık alma oranının düşmesinden bu yana yabancı taleplerinin artması yabancı satışı yapan ajanlarla iletişim kuramayan danışmanlık şirketleri işlerin çok kötü durumda olduklarını belirtmektedir.

Dijital İlan Sitelerinin faydası oluyor mu?

Son dönemlerdeki durgunluk kimi danışmanlık şirketine ofis kirası kimine göre çok yüksek ödenen doping ücretleri bunlardan da ümidi kesen danışmanlık şirketleri giderlerini azalmak için üye oldukları ilan sitelerinden ayrılma kararları almışlardır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek
  Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek

  Tona Yapı ve Safe İnşaat İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, bahar aylarında konut sektöründe hareketlilik yaşanacağını kaydetti. Erdal “Bu dönemde konut satışlarında artış olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 • 150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!
  150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!

  2001 yılından bu yana binlerce gayrimenkulün açık artırma yöntemi ile satışına aracılık eden Turyap, 13. Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi’nin ikinci günü 24 Mart 2019 Pazar saat 14:00’te Hilton Convention Center’da site içinde sıfır daire, ofis, villa, arsa, ada ve okuldan oluşan gayrimenkullere yönelik “Teklif Alma Toplantısı” düzenleyecek.

 • Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!
  Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türkiye’de deprem bilincini güçlendirmek ve Zorunlu Deprem Sigortası yaygınlığını artırmak amacıyla 2019 yılında “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasının altıncısını düzenliyor.

 • Türk Şirketleri Irak’taki 157 Dev İnşaat Projesine Talip
  Türk Şirketleri Irak’taki 157 Dev İnşaat Projesine Talip

  Irak’ın yeniden inşası için Ulusal Yatırım Komisyonu 157 projelik bir liste yayınladı. Irak Ulusal Yatırım Komisyonu’nun, Irak Ulusal Yeniden Yapılanma Konferansı’nda 100 milyar dolara mal olması beklenen 157 adet projenin listesini yayınladığını aktaran Expotim’in Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, “Irak’taki inşaat işlerinin büyük kısmı Türk şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.