|   |   |  Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki olumsuz hava sektöre öncülük eden danışmanlık ve aracılık piyasasını negatif etkiledi.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Ülke ekonomi durumuna paralel olarak yüksek seyreden konut kredileri faizleri, gayrimenkul sektöründe birinci el satışları etkilediği kadar, gayrimenkul satışına aracılık eden danışmanlık firmalarını büyük ölçüde etkilemektedir. İnşaat firmaları, bazı bankalarla anlaşma yaparak alıcılara 0,98 Faiz oranıyla Ev sahibi yapma imkânı sunarken ayrıca bazı inşaat firmaları kendi bünyelerinde taksit seçenekleriyle bu zorlu süreç için alternatifler geliştirebilirken, satışlarının büyük çoğunluğu konut kredisine bağlı olarak satış yapan danışmanlık ofislerine ise çözülmeler yaşandı.

Kepenk İndiren Ofisler Var

Uzun süredir devam eden negatif durum, Emlak ofislerinin kepenk indirmesine sebep oluyor. Bu sırada en fazla uluslararası danışmanlık markalarının franchise ofislerinde kapanmalar veya marka bünyesinden çıkışların yaşandığını gözlemlediğimi belirtmek isterim.

Mevcut ofis giderlerin yanı sıra markaya ödenen aidatların yüksek olması bu ofislerinde zorladığını, irtibat kurduğum ve şahsen tanıdığım ofis sahiplerinden duyuyorum. İş yapılamamasının kaybı, mevcut ofis maliyetleri ve marka aidatlarına uzun süre göğüs geren danışmalık ofisleri ya sektörden çıkış yapıyor ya da marka bünyesinden çıkarak bireysel kendi ismiyle çalışmaya yöneliyor.

Sektör Yeni Girişlere Elverişli mi?

Zorlu bir dönemden geçen gayrimenkul danışmanlık şirketleri bu piyasasında danışman arayışları devam ediyor. Gel gör ki, sektörün çalışma ve kazanç modeli, maaşlı çalışma kültürünü sindirmiş kişiler için pek elverişli olmamakta ve sektörde sadece sirkülasyon yaratmaktadır.

Özellikle, satışların durgun seyrettiği bu dönemde, gayrimenkul danışmanlığına giriş yapmayı düşünen kişiler sektörün çalışma dinamiğini iyi öğrenmesi gerekiyor. Eğer sadece komisyon hesaplarıyla bu sektöre yöneliyorsanız, 3 ayda yine eski iş rutininize dönmeye hazır olabilirsiniz. Arada geçen zaman ve harcadığınız parayı da eksi bakiye olarak bütçenize not edebilirsiniz.

Yabancılar için satış imkanları olmayan şirketler.

Son dönemlerde özellikle vatandaşlık alma oranının düşmesinden bu yana yabancı taleplerinin artması yabancı satışı yapan ajanlarla iletişim kuramayan danışmanlık şirketleri işlerin çok kötü durumda olduklarını belirtmektedir.

Dijital İlan Sitelerinin faydası oluyor mu?

Son dönemlerdeki durgunluk kimi danışmanlık şirketine ofis kirası kimine göre çok yüksek ödenen doping ücretleri bunlardan da ümidi kesen danışmanlık şirketleri giderlerini azalmak için üye oldukları ilan sitelerinden ayrılma kararları almışlardır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği
  Beyttürk ile Katarlı Retaj arasında dev işbirliği

  Körfez ülkelerinin en büyük turizm yatırımcılarından biri olan Katar menşeili Retaj Group ile Türkiye’nin Körfez ülkelerinde marka değeri en yüksek inşaat firmalarından biri olan Beyttürk arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 • İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor
  İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor

  KPMG Türkiye, İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunu açıkladı. Raporda kırılgan dönem geçiren inşaat sektörünün 2018’de de daralarak ekonomik büyümeyi sınırladığı belirtildi. Son bir yılda verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar sektörde kalıcı bir toparlanma başlatmaya yetmedi. İnşaat sektörü 2019’a temkinli giriyor.

 • İmar Barışı yeniden gündemde!
  İmar Barışı yeniden gündemde!

  İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje Değerleme ve Danışmanlık Departmanı Kıdemli Müdürü Evren Tüfekçi, uygulamanın içeriği, yararları, başvuru sistemi ve başvuruda yaşanan çeşitli sorunlar hakkında bilgi verdi.

 • NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor
  NG Residence, 3,500 TL’lere varan kira getirisi sunuyor

  ​​​​​​​Sahip olduğu 5 yıldızlı otel kulesi ve 3 bin 200 kişilik bölgenin en büyük kongre merkeziyle İstanbul Basın Ekspres bölgesine ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, bölgedeki konut fiyatları ve satış hareketliliğine yön veriyor.

 • İpotekli konut satışları neredeyse durdu
  İpotekli konut satışları neredeyse durdu

  2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı, yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017‘de gerçekleşen 1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.