|   |   |  Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Gayrimenkul sektöründeki olumsuz hava sektöre öncülük eden danışmanlık ve aracılık piyasasını negatif etkiledi.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk emlak ofislerini de vurdu

Ülke ekonomi durumuna paralel olarak yüksek seyreden konut kredileri faizleri, gayrimenkul sektöründe birinci el satışları etkilediği kadar, gayrimenkul satışına aracılık eden danışmanlık firmalarını büyük ölçüde etkilemektedir. İnşaat firmaları, bazı bankalarla anlaşma yaparak alıcılara 0,98 Faiz oranıyla Ev sahibi yapma imkânı sunarken ayrıca bazı inşaat firmaları kendi bünyelerinde taksit seçenekleriyle bu zorlu süreç için alternatifler geliştirebilirken, satışlarının büyük çoğunluğu konut kredisine bağlı olarak satış yapan danışmanlık ofislerine ise çözülmeler yaşandı.

Kepenk İndiren Ofisler Var

Uzun süredir devam eden negatif durum, Emlak ofislerinin kepenk indirmesine sebep oluyor. Bu sırada en fazla uluslararası danışmanlık markalarının franchise ofislerinde kapanmalar veya marka bünyesinden çıkışların yaşandığını gözlemlediğimi belirtmek isterim.

Mevcut ofis giderlerin yanı sıra markaya ödenen aidatların yüksek olması bu ofislerinde zorladığını, irtibat kurduğum ve şahsen tanıdığım ofis sahiplerinden duyuyorum. İş yapılamamasının kaybı, mevcut ofis maliyetleri ve marka aidatlarına uzun süre göğüs geren danışmalık ofisleri ya sektörden çıkış yapıyor ya da marka bünyesinden çıkarak bireysel kendi ismiyle çalışmaya yöneliyor.

Sektör Yeni Girişlere Elverişli mi?

Zorlu bir dönemden geçen gayrimenkul danışmanlık şirketleri bu piyasasında danışman arayışları devam ediyor. Gel gör ki, sektörün çalışma ve kazanç modeli, maaşlı çalışma kültürünü sindirmiş kişiler için pek elverişli olmamakta ve sektörde sadece sirkülasyon yaratmaktadır.

Özellikle, satışların durgun seyrettiği bu dönemde, gayrimenkul danışmanlığına giriş yapmayı düşünen kişiler sektörün çalışma dinamiğini iyi öğrenmesi gerekiyor. Eğer sadece komisyon hesaplarıyla bu sektöre yöneliyorsanız, 3 ayda yine eski iş rutininize dönmeye hazır olabilirsiniz. Arada geçen zaman ve harcadığınız parayı da eksi bakiye olarak bütçenize not edebilirsiniz.

Yabancılar için satış imkanları olmayan şirketler.

Son dönemlerde özellikle vatandaşlık alma oranının düşmesinden bu yana yabancı taleplerinin artması yabancı satışı yapan ajanlarla iletişim kuramayan danışmanlık şirketleri işlerin çok kötü durumda olduklarını belirtmektedir.

Dijital İlan Sitelerinin faydası oluyor mu?

Son dönemlerdeki durgunluk kimi danışmanlık şirketine ofis kirası kimine göre çok yüksek ödenen doping ücretleri bunlardan da ümidi kesen danışmanlık şirketleri giderlerini azalmak için üye oldukları ilan sitelerinden ayrılma kararları almışlardır.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • HEP İstanbul ‘En İyi Sürdürülebilir Konut’ projesi seçildi
  HEP İstanbul ‘En İyi Sürdürülebilir Konut’ projesi seçildi

  Tekfen Gayrimenkul tarafından çevre dostu bir proje olarak hayata geçirilen HEP İstanbul, bu yıl Amerika’da düzenlenen ISBS2019 Sustainability Award - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nda “ Sürdürülebilir Yapı – Konut Kategorisinde” birinci seçildi.

 • Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?
  Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planı yapanların sayısı da arttı. Yaz tatili için en çok tercih edilen seçenekler arasında devremülkler geliyor. Devremülklerin tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasında diğer tatil seçeneklerine oranla daha ekonomik olması geliyor.

 • Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model
  Yabancı yatırımcının tercihi 20 yıl kira garantili model

  Hayata geçirdiği tüm proje geliştirdiği lokasyonlara yeni bir soluk getiren Mar Yapı, İstinye Park’ta yabancı yatırımcı ile buluşuyor. 15 Haziran - 15 Ağustos tarihleri arasında İstinye Park’ı ziyaret eden yabancı yatırımcılara özel kurulacak stantta, Wanda Vista’nın ayrıcalıklı modeli, 20 yıl kira garantisi tanıtılacak.

 • Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı
  Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Lojistik Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Lojistik yatırımlarının gayrimenkul sektörü içindeki yeri, önemi, mevcut durumu ve gelecekte yapılması gerekenler, tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.