|   |   | 

Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) nedir?

Gayrimenkul sağladığı getiri nedeniyle yatırımcıları cezbediyor. Özellikle sermaye piyasası kurumlarına yönelen yani GYO’ların hisselerini satın alan yatırımcılar kar elde edebiliyor.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) nedir?

Çünkü gayrimenkul yatırım ortaklığının paylarını satın alarak ortak olan bir yatırımcı, yüksek getirili gayrimenkullerin gelirlerinden dolaylı olarak yararlanmış oluyor. Peki gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) nedir, amaçları nelerdir, yatırımcılar için hangi avantajları sağlar? Sermaye Piyasası Kurulu’nun yaptığı tanıma göre, gayrimenkul yatırım otaklıkları yanı kısaca GYO’lar; gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek ya da belirli bir gayrimenkule yatırım yapmak amacıyla kurulabilen ve izin verilen diğer faaliyetlerde bulunabilen, gelirleri kurumlar vergisinden istisna tutulmuş sermaye piyasası kurumlarıdır. Diğer bir tanımla GYO’ları şöyle açıklamak da mümkün: “Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen gayrimenkul yatırım ortaklıkları gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak suretiyle faaliyet gösteren özel bir portföy yönetim şirketi tipidir.” 

·        GYO kısaca; Sermaye Piyasası Kanunu sınırları içerisinde gayrimenkule, gayrimenkule dayalı projelere veya yine gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak için kurulmuş bir şirkettir. Kendisi inşaat yapmaz; inşaata veya gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapar. 

·        Gayrimenkulün kendisine değil de o gayrimenkule yatırım yapmış şirkete ortak olan yatırımcı da bu gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinin kaynak sağlayarak yatırım yapmış olduğu projelerden elde ettiği toplam kârdan, kendi yatırımı oranında pay alır. 

·        Yani GYO hisseleri satın alarak yüksek kâr getirisi sunan gayrimenkullere sahip olacak birikim olmasa bile yatırım oranında getirecekleri kâra ortak olunabiliyor. 

·        Yatırımcı, isterse GYO paylarını borsada satabilir, paylarına dair oluşan borsa dalgalanmalarından avantaj sağlayabilir. 

·        GYO şirketinin yatırım yapmış olduğu gayrimenkul portföyü, gayrimenkul yatırımında uzman kişilerce yönetildiğinden kendi başına yapacağı yatırıma kıyasla çok daha kârlı sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırıyor. 

·        GYO’ların amacı ise şöyle sıralanıyor:

 · Getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere yatırım yapmak,

      · Gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak,

      · Portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri elde etmek,

      · Gayrimenkul alım satım kazançları elde etmek. 

·        Portföyündeki gayrimenkullerin alım satımından kar sağlayan gayrimenkul yatırım ortaklığı, yıl sonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtıyor ve gayrimenkul gelirini ortaklarına aktarıyor. 

·        Gayrimenkul yatırım ortaklığı paylarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, borsada işlem yapmaya yetkili bir aracı kuruluşa talimat vererek diledikleri gayrimenkul yatırım ortaklığının paylarını satın alabiliyor.

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • GYODER BM Dünya Konut Günü için bir mesaj yayınladı
  GYODER BM Dünya Konut Günü için bir mesaj yayınladı

  BM Dünya Konut Günü dolayısıyla Sektörün çatı örgütü GYODER bir mesaj yayınladı. Mesajda “Kentsel Dönüşüm sürecini fırsata çevirmeli, şehirlerimizi geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz” dendi.

 • Gyoder, Zirve’yi Erzurum’a Taşıdı
  Gyoder, Zirve’yi Erzurum’a Taşıdı

  Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER’in, gelişen kentlerin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileri ile buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8’incisi geniş bir katılımla Erzurum’da düzenlendi.

 • Gayrimenkul sektöründe eğilim büyüme yolunda
  Gayrimenkul sektöründe eğilim büyüme yolunda

  Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği, ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017-2. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer