|   |   | 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının yapamayacağı faaliyetler nelerdir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO), gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili Tebliği'nde izin verilen diğer faaliyetlerde bulunabilen sermaye piyasası kurumlarıdır.

GYO'lar belirli bir projeyi gerçekleştirmek amacıyla süreli, belirli alanlarda yatırım yapmak amacıyla ya da amaçlarında bir sınırlama olmaksızın süreli ve ya süresiz olarak kurulabilirler.

GYO'lar neler yapabilir?

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları genel olarak aşağıda belirtilen maddeler kapsamında faaliyet gösterirler.

Bu kapsamda gayrimenkul yatırım ortaklıkları;

* Ortaklık portföyünü oluştururlar.

* Gerektiğinde portföyde değişiklikler yaparlar.

* Ortaklık portföyünü çeşitlendirerek yatırım riskini en aza indirecek şekilde dağıtırlar.

* Gayrimenkuller, gayrimenkule dayalı işlemler ve menkul kıymetler hakkındaki gelişmeleri sürekli olarak izleyerek ortaklık portföyünün yönetimine ilişkin gerekli tedbirleri alırlar.

* Portföyün değerini korumaya ve artırmaya yönelik araştırmalar yapar veya yaptırtırlar.

* Ortaklık portföyünü oluşturan veya portföye alınması planlanan varlıklar hakkında gerekli hukuki şartların sağlanıp sağlanmadığını araştırabilir ve bu hususta gerekli raporların hazırlanmasını temin ederler.

*Portföydeki varlıkların değerinin tespitine ilişkin raporların hazırlanmasını temin ederler.

* Portföy dışarıdan danışmanlık ve/veya portföy yönetimi hizmeti alınması suretiyle yönetiliyorsa ilgili kuruluşların faaliyetlerinin mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygunluğunu izlemek üzere gerekli organizasyonu oluştururlar.

* Kendilerine yüklenilen diğer görevleri ve yürütülmesine izin verilen diğer faaliyetleri gerçekleştirirler.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları neler yapamaz?

* Bankalar Kanunu'nda tanımlandığı üzere mevduat toplayamazlar ve mevduat toplama sonucunu verecek iş ve işlemler yapamazlar.

* Ticari, sınai veya zirai faaliyetlerde bulunamazlar.

*İzin verilen yatırım alanları ile sınırlı olmak üzere, kendi adına portföy işletmeciliği faaliyeti dışında sermaye piyasası faaliyetinde bulunamazlar.

* Hiçbir şekilde gayrimenkullerin inşaat işlerini kendileri üstlenemez ve bu amaçla personel ve ekipman edinemezler.

* Başka kişi ve kuruluşlara proje geliştirme, proje kontrol, mali fizibilite, yasal izinlerin takibi ve buna benzer hizmetler veremezler.

* Mevzuatta izin verilen faaliyetler hariç olmak üzere hiçbir surette otel, hastane, alışveriş merkezi, iş merkezi, ticari parklar, ticari depolar, konut siteleri, süper marketler ve bunlara benzer nitelikteki gayrimenkulleri ticari maksatla işletemez ve bu amaçla personel istihdam edemezler.

GYO Haberleri

Etiketler

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkulün güçlü markaları İzmir’de buluşuyor!
  Gayrimenkulün güçlü markaları İzmir’de buluşuyor!

  Emlak Konut GYO’nun, İzmir’in Alsancak ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı gayrimenkul projesini 1,6 milyar liralık hasılat taahhüdüyle kazanan Teknik Yapı, gayrimenkul sektörünün güçlü ismi Halk GYO ile işbirliği yaptı. İş birliği kapsamında tüm gider ve gelirler ile elde edilecek kar paylaşım oranları yarı yarıya olmak üzere, “Teknik Yapı - Halk GYO Adi Ortaklığı” kuruldu.

 • Gayrimenkul sektörü Erzurum’da bir araya geliyor
  Gayrimenkul sektörü Erzurum’da bir araya geliyor

  Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER’in, gelişen kentlerin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileri ile buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8‘incisi, 3-4 Ekim 2017 tarihlerinde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Erzurum’da gerçekleştirilecek.

 • Saraçoğlu Mahallesi ve Özellikleri
  Saraçoğlu Mahallesi ve Özellikleri

  Ankara Kızılay’da oldukça geniş bir alana yayılan Saraçoğlu Mahallesine ilişkin haberler medyanın gündeminden düşmüyor. Peki, Saraçoğlu Mahallesinin önemi nedir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer