|   |   |  Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının yapamayacağı faaliyetler nelerdir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO), gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili Tebliği'nde izin verilen diğer faaliyetlerde bulunabilen sermaye piyasası kurumlarıdır.

GYO'lar belirli bir projeyi gerçekleştirmek amacıyla süreli, belirli alanlarda yatırım yapmak amacıyla ya da amaçlarında bir sınırlama olmaksızın süreli ve ya süresiz olarak kurulabilirler.

GYO'lar neler yapabilir?

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları genel olarak aşağıda belirtilen maddeler kapsamında faaliyet gösterirler.

Bu kapsamda gayrimenkul yatırım ortaklıkları;

* Ortaklık portföyünü oluştururlar.

* Gerektiğinde portföyde değişiklikler yaparlar.

* Ortaklık portföyünü çeşitlendirerek yatırım riskini en aza indirecek şekilde dağıtırlar.

* Gayrimenkuller, gayrimenkule dayalı işlemler ve menkul kıymetler hakkındaki gelişmeleri sürekli olarak izleyerek ortaklık portföyünün yönetimine ilişkin gerekli tedbirleri alırlar.

* Portföyün değerini korumaya ve artırmaya yönelik araştırmalar yapar veya yaptırtırlar.

* Ortaklık portföyünü oluşturan veya portföye alınması planlanan varlıklar hakkında gerekli hukuki şartların sağlanıp sağlanmadığını araştırabilir ve bu hususta gerekli raporların hazırlanmasını temin ederler.

*Portföydeki varlıkların değerinin tespitine ilişkin raporların hazırlanmasını temin ederler.

* Portföy dışarıdan danışmanlık ve/veya portföy yönetimi hizmeti alınması suretiyle yönetiliyorsa ilgili kuruluşların faaliyetlerinin mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygunluğunu izlemek üzere gerekli organizasyonu oluştururlar.

* Kendilerine yüklenilen diğer görevleri ve yürütülmesine izin verilen diğer faaliyetleri gerçekleştirirler.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları neler yapamaz?

* Bankalar Kanunu'nda tanımlandığı üzere mevduat toplayamazlar ve mevduat toplama sonucunu verecek iş ve işlemler yapamazlar.

* Ticari, sınai veya zirai faaliyetlerde bulunamazlar.

*İzin verilen yatırım alanları ile sınırlı olmak üzere, kendi adına portföy işletmeciliği faaliyeti dışında sermaye piyasası faaliyetinde bulunamazlar.

* Hiçbir şekilde gayrimenkullerin inşaat işlerini kendileri üstlenemez ve bu amaçla personel ve ekipman edinemezler.

* Başka kişi ve kuruluşlara proje geliştirme, proje kontrol, mali fizibilite, yasal izinlerin takibi ve buna benzer hizmetler veremezler.

* Mevzuatta izin verilen faaliyetler hariç olmak üzere hiçbir surette otel, hastane, alışveriş merkezi, iş merkezi, ticari parklar, ticari depolar, konut siteleri, süper marketler ve bunlara benzer nitelikteki gayrimenkulleri ticari maksatla işletemez ve bu amaçla personel istihdam edemezler.

GYO Haberleri

Etiketler

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkul devlerinin konut kampanyası 15 gün daha uzatıldı
  Gayrimenkul devlerinin konut kampanyası 15 gün daha uzatıldı

  GYODER, İNDER VE KONUTDER’in “Birlikten güç doğacak, Türkiye kazanacak” diyerek 15 Mayıs’ta başlattığı konut kampanyası, yoğun ilgi üzerine 30 Haziran’a kadar uzatıldı. KONUTDER Başkanı Z. Altan Elmas, “Tarihi bir fırsat yaşanıyor. Kampanya 15 Haziran’da sona erecekti ancak ev talep devam ediyor. Daha fazla vatandaşımız kampanyadan yararlansın diye kampanyayı uzatma kararı aldık” dedi.

 • Vakıf GYOile Şireci&Acarsan güç birliği yaptı
  Vakıf GYOile Şireci&Acarsan güç birliği yaptı

  Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Vakıf GYO, ülkemizin önde gelen konut ve yaşam alanlarından biri olan ICONOVA’yı Gaziantep’e kazandıran Şireci&Acarsan’a ortak oldu.

 • Gayrimenkul yatırım ortaklıkları denetlenir mi?
  Gayrimenkul yatırım ortaklıkları denetlenir mi?

  Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen gayrimenkul yatırım ortaklıkları gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak suretiyle faaliyet gösteren özel bir portföy yönetim şirketi tipidir.

 • ICONOVA değerine değer katan güç birliği
  ICONOVA değerine değer katan güç birliği

  Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Vakıf GYO, ülkemizin önde gelen konut ve yaşam alanlarından biri olan ICONOVA’yı Gaziantep’e kazandıran Şireci&Acarsan’a ortak oldu.

 • Kiler GYO’dan vade farkında dev indirim hamlesi
  Kiler GYO’dan vade farkında dev indirim hamlesi

  Konut sektöründe ‘Referans’ markasıyla öncü rolü üstlenen Kiler GYO, ev sahibi olmak isteyenlerin alım gücünü rahatlatmak amacıyla vade farkını yüzde 0,45’ çekti. Peşin alımlarda yüzde 20 indirimin sağlandığı ‘Referans Bahçeşehir’, ‘Referans Güneşli’, ‘Referans Kartal Kordonboyu’ ve ‘Referans Kartal Towers’ projelerinden ayrıca yüzde 5 peşinatla 120 ay vadeli olarak ev sahibi olmak mümkün.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.