|   |   | 

Gayrimenkul Yatırımı Yine Ön Planda

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Mehmet Onur Çakmaklı, konut alıcılarının yatırım yapacakları bölgeleri belirlerken, konut arzını doğru açılarıyla değerlendirmesi gerektiğini belirterek, " Arz fazlası oluşabilecek bölgelerden uzak durulmalı.

Gayrimenkul Yatırımı Yine Ön Planda

Önümüzdeki süreçte Gayrimenkul yine yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olmaya devam edecek ve konuta olan talep negatif yönde etkilenmeyecek" dedi.

AA muhabirine yerel seçimlerin Konut sektörüne ilişkin olası etkilerini değerlendiren Onur Çakmaklı, 2013 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde kredi Faiz oranlarının düşmesiyle, Konut satışlarında canlılık yaşandığını hatırlatarak, ikinci çeyreğin konut piyasası açısından parlak bir dönem olarak öne çıktığını kaydetti.

Onur Çakmaklı, konut kredilerinde yüzde 0,60-0,65 Faiz oranlarının görülmesinin, tüketiciyi tetiklediğini ve konut satışlarını canlandırdığını vurgulayarak, 2013'ün son çeyreğine girilirken faiz oranlarının yükselmesinin konut piyasasındaki hareketliliği ve konuta olan talebi biraz yavaşlattığını söyledi.

Gelecek yıl yerel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle nihai tüketicinin konut alma isteğini beklemeye alacağını anlatan Onur Çakmaklı, "Seçim sonrasında konut alacağı ilçenin belediye başkanının değişme olasılığı, ilçenin belediye hizmetleri anlamında sunduğu hizmetlerin pozitif ya da negatif yönde değişme olasılıklarını görmek için bireysel Yatırımcı bu dönemde beklemeyi tercih edebilir. İlçelerde bugüne kadar görüldüğü üzere belediyenin bağlı olduğu siyasi parti, belediye meclisi, belediye başkanının kim olduğu gibi etkenler o bölgenin gelişmesinde önemli derecede etki sahibidir.

Bireysel Yatırımcı kanalında bu risklerin tahmin edilebildiği bölgeler bu durumdan etkilenmeyecek olsa da değişme beklentisi olan bölgelerde bir bekleme süreci olabilecek" diye konuştu.

Şehir merkezleri çeperlerinden daha hareketli bir şantiye haline gelecek

Onur Çakmaklı, 2013 son çeyreğinin ve 2014'ün yerel seçimlere kadar olan bölümünün belirsizlikler ve kredi faiz oranlarının mevcut seyri nedeniyle bir parça durağan geçeceğinin tahmin edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Ancak konuta olan talebin negatif yönde etkilenmeyeceği, 2013 yılının ikinci çeyreğinde yaşanan olumlu gelişmelere benzer bir sıçramanın belirsizlik sebebiyle yaşanmayacağı düşünülüyor. Kurumsal yatırımcı ve yeni yatırımlar bazında seçim dönemine bakıldığında ise bu dönemin çift taraflı etki yapacağı öngörülüyor.

Bazı belediyelerde alınacak yeni Yapı ruhsatlarının seçim sonrası döneme bırakılması ile tam tersi olarak bazı belediyelerde ise ruhsatların seçim öncesi verilmesi gibi çift taraflı etkinin bu dönemde görülmesi mümkün."

Onur Çakmaklı, kent merkezlerinde ekonomik ömrünü tamamlamış, eskimiş veya ciddi hasarlara sahip olan binaların hala kullanıldığını dile getirerek, bu binaların sayılarının da ciddi bir konut stoku oluşturduğunu ifade etti.

Oturma amaçlı konut satın alan kişilerin şehrin çeperindeki projeleri seçmesindeki en önemli unsurun Deprem Güvenliği olduğunu vurgulayan Onur Çakmaklı, kent merkezinde de deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş ve güvenli yapılara talebin artacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Bu durumun merkeze dönüşü başlatıp, merkezden uzaklaşmayı yavaşlatabileceğini anlatan Onur Çakmaklı, şöyle konuştu: "Kent merkezindeki riskli yapıların yıkılarak 'Kentsel Dönüşüm' kapsamında tekrar inşa edilmesi 2013'ün en önemli gündem maddesi haline geldi. Özellikle belediye ve Tapu harçları, noter masraflarındaki muafiyet durumu ve KDV oranın yüzde 1 olması inşaatın cazibesini daha da artırdı. Seçimlere kadar Kentsel Dönüşüm kanalıyla yapılan İnşaat sayısının kısıtlı kalacağı, seçim akabinde de dönüşüm yoluyla yapılan proje sayısında artışlar yaşanacağı öngörülebilir. Bu projelerin özellikle şehir merkezlerinde yapılacağı düşünüldüğünde, şehir merkezlerinin çeperlerinden daha hareketli bir şantiye haline gelebilme ihtimali de ilerideki dönemde mümkün olabilecek"

Araplar için özellikle Karadeniz kıyıları popüler hale geldi

Hareketliliğin olduğu yerde fiyatların da artacağına vurgu yapan Onur Çakmaklı, şehir merkezinde yapılan yatırımların daha karlı olabileceğini ifade ederek, "Konut alıcıları, Yatırım yapacakları bölgeleri belirlerken, bölgedeki konut arzını doğru açılarıyla değerlendirmeli, arz fazlası oluşabilecek bölgelerden uzak durmayı tercih etmeli. Ama şu yine net olarak söylenebilir ki yakın zamanda gerçekleşecek bu değişimlerle birlikte Gayrimenkul yatırımları yine de yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olacak" şeklinde konuştu. Onur Çakmaklı, konut piyasasını tetikleyen bir diğer unsurun da Mütekabiliyet yasası sonrası yabancıya satışta görülen artış olduğuna dikkati çekerek, "Ruslar, İngilizler ve özellikle Araplar'ın yoğun ilgisiyle gerçekleşen satışlarda, geçen yılın 2 katına çıkan rakamların büyük çoğunluğunu konut satışları oluşturdu. Araplar için özellikle Karadeniz kıyıları popüler hale geldi. Karadeniz'in kendine has havası ve doğası, izole yaşam şartları bölgeye olan talebi daha da artırdı" diye konuştu. Kaynak:Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi
  Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi

  Şangay'da inşa edilen yeni finans merkezi, sürekli değişen dış cephesiyle görenleri büyülüyor. İngiliz mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yapı, kentin eski kent bölgesinde yer alıyor.

 • Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!
  Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!

  Tüm daireleri denize açılan Manzara 7/24’te, Ramazan Bayramı’na özel şeker tadında fırsat günleri başlıyor. Haziran ayı sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile, Pendik’te yükselen projeden ev sahibi olmak isteyenlere, peşin alımlarda farklı daire tiplerine göre 55 bin ile 140 bin lira arasında değişen indirimler uygulanıyor.

 • İlk el konut satışlarında yüksek artış
  İlk el konut satışlarında yüksek artış

  Türkiye genelinde konut satışlarının hızlandığını belirten Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, yaz aylarında görece durağan geçecek olan satışların yaz sonu itibariyle yine hızlı bir yükselişe geçeceğini kaydetti.

 • Depremzedelerin Evlerini Boşaltmaları İçin Tebligat Yapıldı
  Depremzedelerin Evlerini Boşaltmaları İçin Tebligat Yapıldı

  İzmit'te, 17 Ağustos depremi sonrası Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından depremzedelere hibe edilen Arızlı Konutları'nda yaşayan depremzedelere evleri boşaltmaları konusunda tebligat yapıldı. Depremzedeler basın açıklaması yaparak evlerden çıkmayacaklarını belirtti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer