|   |   | 

Gayrimenkul Yatırımı Yine Ön Planda

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Mehmet Onur Çakmaklı, konut alıcılarının yatırım yapacakları bölgeleri belirlerken, konut arzını doğru açılarıyla değerlendirmesi gerektiğini belirterek, " Arz fazlası oluşabilecek bölgelerden uzak durulmalı.

Gayrimenkul Yatırımı Yine Ön Planda

Önümüzdeki süreçte Gayrimenkul yine yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olmaya devam edecek ve konuta olan talep negatif yönde etkilenmeyecek" dedi.

AA muhabirine yerel seçimlerin Konut sektörüne ilişkin olası etkilerini değerlendiren Onur Çakmaklı, 2013 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde kredi Faiz oranlarının düşmesiyle, Konut satışlarında canlılık yaşandığını hatırlatarak, ikinci çeyreğin konut piyasası açısından parlak bir dönem olarak öne çıktığını kaydetti.

Onur Çakmaklı, konut kredilerinde yüzde 0,60-0,65 Faiz oranlarının görülmesinin, tüketiciyi tetiklediğini ve konut satışlarını canlandırdığını vurgulayarak, 2013'ün son çeyreğine girilirken faiz oranlarının yükselmesinin konut piyasasındaki hareketliliği ve konuta olan talebi biraz yavaşlattığını söyledi.

Gelecek yıl yerel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle nihai tüketicinin konut alma isteğini beklemeye alacağını anlatan Onur Çakmaklı, "Seçim sonrasında konut alacağı ilçenin belediye başkanının değişme olasılığı, ilçenin belediye hizmetleri anlamında sunduğu hizmetlerin pozitif ya da negatif yönde değişme olasılıklarını görmek için bireysel Yatırımcı bu dönemde beklemeyi tercih edebilir. İlçelerde bugüne kadar görüldüğü üzere belediyenin bağlı olduğu siyasi parti, belediye meclisi, belediye başkanının kim olduğu gibi etkenler o bölgenin gelişmesinde önemli derecede etki sahibidir.

Bireysel Yatırımcı kanalında bu risklerin tahmin edilebildiği bölgeler bu durumdan etkilenmeyecek olsa da değişme beklentisi olan bölgelerde bir bekleme süreci olabilecek" diye konuştu.

Şehir merkezleri çeperlerinden daha hareketli bir şantiye haline gelecek

Onur Çakmaklı, 2013 son çeyreğinin ve 2014'ün yerel seçimlere kadar olan bölümünün belirsizlikler ve kredi faiz oranlarının mevcut seyri nedeniyle bir parça durağan geçeceğinin tahmin edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Ancak konuta olan talebin negatif yönde etkilenmeyeceği, 2013 yılının ikinci çeyreğinde yaşanan olumlu gelişmelere benzer bir sıçramanın belirsizlik sebebiyle yaşanmayacağı düşünülüyor. Kurumsal yatırımcı ve yeni yatırımlar bazında seçim dönemine bakıldığında ise bu dönemin çift taraflı etki yapacağı öngörülüyor.

Bazı belediyelerde alınacak yeni Yapı ruhsatlarının seçim sonrası döneme bırakılması ile tam tersi olarak bazı belediyelerde ise ruhsatların seçim öncesi verilmesi gibi çift taraflı etkinin bu dönemde görülmesi mümkün."

Onur Çakmaklı, kent merkezlerinde ekonomik ömrünü tamamlamış, eskimiş veya ciddi hasarlara sahip olan binaların hala kullanıldığını dile getirerek, bu binaların sayılarının da ciddi bir konut stoku oluşturduğunu ifade etti.

Oturma amaçlı konut satın alan kişilerin şehrin çeperindeki projeleri seçmesindeki en önemli unsurun Deprem Güvenliği olduğunu vurgulayan Onur Çakmaklı, kent merkezinde de deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş ve güvenli yapılara talebin artacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Bu durumun merkeze dönüşü başlatıp, merkezden uzaklaşmayı yavaşlatabileceğini anlatan Onur Çakmaklı, şöyle konuştu: "Kent merkezindeki riskli yapıların yıkılarak 'Kentsel Dönüşüm' kapsamında tekrar inşa edilmesi 2013'ün en önemli gündem maddesi haline geldi. Özellikle belediye ve Tapu harçları, noter masraflarındaki muafiyet durumu ve KDV oranın yüzde 1 olması inşaatın cazibesini daha da artırdı. Seçimlere kadar Kentsel Dönüşüm kanalıyla yapılan İnşaat sayısının kısıtlı kalacağı, seçim akabinde de dönüşüm yoluyla yapılan proje sayısında artışlar yaşanacağı öngörülebilir. Bu projelerin özellikle şehir merkezlerinde yapılacağı düşünüldüğünde, şehir merkezlerinin çeperlerinden daha hareketli bir şantiye haline gelebilme ihtimali de ilerideki dönemde mümkün olabilecek"

Araplar için özellikle Karadeniz kıyıları popüler hale geldi

Hareketliliğin olduğu yerde fiyatların da artacağına vurgu yapan Onur Çakmaklı, şehir merkezinde yapılan yatırımların daha karlı olabileceğini ifade ederek, "Konut alıcıları, Yatırım yapacakları bölgeleri belirlerken, bölgedeki konut arzını doğru açılarıyla değerlendirmeli, arz fazlası oluşabilecek bölgelerden uzak durmayı tercih etmeli. Ama şu yine net olarak söylenebilir ki yakın zamanda gerçekleşecek bu değişimlerle birlikte Gayrimenkul yatırımları yine de yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olacak" şeklinde konuştu. Onur Çakmaklı, konut piyasasını tetikleyen bir diğer unsurun da Mütekabiliyet yasası sonrası yabancıya satışta görülen artış olduğuna dikkati çekerek, "Ruslar, İngilizler ve özellikle Araplar'ın yoğun ilgisiyle gerçekleşen satışlarda, geçen yılın 2 katına çıkan rakamların büyük çoğunluğunu konut satışları oluşturdu. Araplar için özellikle Karadeniz kıyıları popüler hale geldi. Karadeniz'in kendine has havası ve doğası, izole yaşam şartları bölgeye olan talebi daha da artırdı" diye konuştu. Kaynak:Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer