|   |   |  Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

Gayrimenkul sektöründe sıklıkla kullanılan kavramlardan biri haline gelen “yeniden değerleme” ne anlama gelir? Gayrimenkulde, değerlemeyi kim yapar?

Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

 

Gayrimenkulde yeniden değerleme, bir taşınmazın güncel değerini ortaya koymak için kullanılır. Sabit bir kıymetin piyasa koşullarında emsal değerlerine yükseltilmesi anlamını taşıyan yeniden değerleme, daha çok gelir vergisi ve emlak vergilerinin hesaplanmasında gündeme gelir.

Gelir vergisi hesabında bir muhasebe işlemi olarak işletmeye bağlı sabit kıymetlerin açıklanan oranlar dahilinde değer yükseltmesi yapılır.

Emlak vergisinde ise takdir komisyonları tarafından vergi bedeli takdir edilir.

Yeniden değerleme ile yan yana kullanılan bir kavram da Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır. Bu kişiler, bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya gayrimenkul değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren ve SPK lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübeye sahip  olmak gereklidir.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı ile Konut Değerleme Uzmanlığı Sınavında başarılı olan ancak mesleki tecrübeleri yeterli olmayan adaylara eksik süreleri tamamlanıncaya lisansları verilmez. Bu kişiler gayrimenkul değerleme şirketlerinde, "Değerleme Uzmanı Yardımcısı" ve "Konut Değerleme Uzmanı Yardımcısı" unvanı ile istihdam edilirler ve raporlara tek başına imza atma yetkileri yoktur.

Kurulun düzenlediği Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı'nda başarılı olan ancak, gayrimenkul değerlemesi alanında 3 yıllık mesleki tecrübeleri bulunmayan kişiler, talep etmeleri ve 1 yıllık tecrübeleri bulunması halinde Konut Değerleme Uzmanı olabilirler.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
    İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...

    Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı.

  • Ondörtüç Pendik, 0.99 faiz oranı ve 180 ay vade ile yatırımcı taleplerini artırdı 
    Ondörtüç Pendik, 0.99 faiz oranı ve 180 ay vade ile yatırımcı taleplerini artırdı 

    Kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 0.99’a düşürmesiyle başlayan hareketliliğin, Pendik’te hayata geçirdikleri 'Ondörtüç Pendik' projesinin satışlarında da hissedildiğini vurgulayan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Kamu bankalarının başlattığı faiz indirimine ilk dâhil olan şirketlerden biri olarak satışlarımıza hız kazandırdık.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.