|   |   |  Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

Gayrimenkul sektöründe sıklıkla kullanılan kavramlardan biri haline gelen “yeniden değerleme” ne anlama gelir? Gayrimenkulde, değerlemeyi kim yapar?

Gayrimenkulde yeniden değerleme nedir?

 

Gayrimenkulde yeniden değerleme, bir taşınmazın güncel değerini ortaya koymak için kullanılır. Sabit bir kıymetin piyasa koşullarında emsal değerlerine yükseltilmesi anlamını taşıyan yeniden değerleme, daha çok gelir vergisi ve emlak vergilerinin hesaplanmasında gündeme gelir.

Gelir vergisi hesabında bir muhasebe işlemi olarak işletmeye bağlı sabit kıymetlerin açıklanan oranlar dahilinde değer yükseltmesi yapılır.

Emlak vergisinde ise takdir komisyonları tarafından vergi bedeli takdir edilir.

Yeniden değerleme ile yan yana kullanılan bir kavram da Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır. Bu kişiler, bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya gayrimenkul değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren ve SPK lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübeye sahip  olmak gereklidir.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı ile Konut Değerleme Uzmanlığı Sınavında başarılı olan ancak mesleki tecrübeleri yeterli olmayan adaylara eksik süreleri tamamlanıncaya lisansları verilmez. Bu kişiler gayrimenkul değerleme şirketlerinde, "Değerleme Uzmanı Yardımcısı" ve "Konut Değerleme Uzmanı Yardımcısı" unvanı ile istihdam edilirler ve raporlara tek başına imza atma yetkileri yoktur.

Kurulun düzenlediği Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı'nda başarılı olan ancak, gayrimenkul değerlemesi alanında 3 yıllık mesleki tecrübeleri bulunmayan kişiler, talep etmeleri ve 1 yıllık tecrübeleri bulunması halinde Konut Değerleme Uzmanı olabilirler.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı
  Lojistik Gayrimenkulde Yeni Bir Yatırım Alanı

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektöründe Lojistik Yatırımları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, Lojistik yatırımlarının gayrimenkul sektörü içindeki yeri, önemi, mevcut durumu ve gelecekte yapılması gerekenler, tüm yönleri ile masaya yatırıldı.

 • Gurbetçi tatile geldi, “ev”lendi
  Gurbetçi tatile geldi, “ev”lendi

  Haziran ayıyla birlikte yurt dışında yaşayan Türkler, tatil için Türkiye’ye gelmeye başladılar. KDV indirim fırsatının devam etmesi, döviz kurundaki yükseklik, cazip ödeme koşulları gurbetçiyi yatırım aracı olarak konuta yönlendirdi.

 • İnşaatta sektöründe ciro yüzde 14 azaldı
  İnşaatta sektöründe ciro yüzde 14 azaldı

  Nisan 2019 Ciro Endeksleri acıklandı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,9 arttı. İnşaatta ise ciro azaldı.

 • Takas Kampanyası ile eskisini getirip yenisini alacak!
  Takas Kampanyası ile eskisini getirip yenisini alacak!

  Gayrimenkul ve inşaat sektörünün yenilikçi markası İnsay Yapı, 'Ondörtüç Pendik' projesinde uyguladığı Takas Kampanyası aracılığıyla, yatırımcıları ayrıcalıklı bir fırsatla buluşturuyor. Kampanya ile, yatırımcılar eski dairelerini getirip, projeden yepyeni bir daire sahibi olabiliyor. Yatırımcıların mevcut daireleri, projeden istedikleri dairelerle takas yapılıyor.

 • Univa’ya Yoğun Talep! Bir Ayda 7 Milyon TL’lik Gelir!
  Univa’ya Yoğun Talep! Bir Ayda 7 Milyon TL’lik Gelir!

  Türkiye’de bir ilke öncülük ederek gayrimenkul sektöründe yeni bir yatırım modelini hayata geçiren Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların yakın markajına girdi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.