|   |  Gaziantep İnşaat Projeleri
 Gaziantep şehrindeki yeni projeler ve yeni kampanyalardan haberdar olmak için, Gaziantep şehrini favorilerinize ekleyin. Gaziantep Şehrini Favorilerime Ekle

Gaziantep Güncel İnşaat Projeleri

Gaziantep İnşaat Projeleri

Gaziantep Emlak Haberleri

ICONOVA değerine değer katan güç birliği GYO
ICONOVA değerine değer katan güç birliği

Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Vakıf GYO, ülkemizin önde gelen konut ve yaşam alanlarından biri olan ICONOVA’yı Gaziantep’e kazandıran Şireci&Acarsan’a ortak oldu.

Gaziantep Hakkında Genel Bilgi

Gaziantep, Türkiye'nin nüfus bakımından altıncı büyük ilidir. Şehitkamil, Şahinbey ve Oğuzeli olmak üzere üç merkez ilçesi vardır. Gaziantep ilinin yarısına yakını Akdeniz Bölgesi'nde, daha büyük bir bölümü ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir.

Gaziantep'in bilinen en eski adı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum'dur. "Antiochia ad Taurum", Latince "Toroslar'ın karşısındaki Antakya" anlamına gelir. Daha sonra şehri ele geçiren Araplar şehre Ayıntap demiştir. Ancak bu rivayetlerden hiçbirinin doğruluğu kesin değildir. Ayıntap adı zaman içinde Antep, Entep ve Antap gibi değişik haller alır. Bu adlardan en yaygını Antep'tir. 1921'de (Antep Savunması'ndan sonra) çıkarılan bir yasa ile Antep'e Gazi unvanı verilir  ve il bu gün ki adını almış olur.

Gaziantep’in tarihi genel olarak dört ana başlık altında incelene bilir.

Bunlar:

  1. İlk çağlar
  2. Yeni bir kent
  3. Osmanlı yönetimi
  4. Antep savunması

Gaziantep’in Nüfusu 

Gaziantep gelişen imalat sanayisinin sağladığı istihdam nedeniyle hem kendi kırsalından hem de diğer illerden iç göçün yöneldiği bir il konumundadır.

2011 yılında İl merkezini oluşturan Şahinbey, Şehitkâmil ve Oğuzeli ilçelerinin toplam nüfusu 1.398.289 iken 2012’de % 2,87 artarak 1.438.373 olmuştur. Merkez nüfus artış hızı 2,82’dir.

2010 ile 2012 yılı nüfusları karşılaştırıldığında tüm ilçelerin kırsal nüfusunda azalma yönünde küçük değişiklikler olurken buna mukabil ilçe merkezlerinde ve özellikle Gaziantep il merkezinde % 4,26’lik bir artış görülmektedir. 

Gaziantep’in Yönetimi 

Gaziantep’in hâlen görevde bulunan Belediye başkanı, Asım GÜZELBEY’dir. Gaziantep valisi ise Erdal ATA’dır. Gaziantep Emniyet genel müdürü ise ÖMER AYDIN’dır 

Gaziantep’in Coğrafi Yapısı

Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birleşme noktasında yer alan Gaziantep 36° 28' ve 38° 01' doğu boylamları ile 36° 38' ve 37° 32' kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır. Gaziantep’in doğusunda Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Suriye, kuzeydoğusunda Adıyaman ve güneybatısında Kilis illeri bulunmaktadır. Gaziantep 6222 km²'lik alanıyla Türkiye topraklarının yaklaşık olarak %1'lik bölümünü kapsamaktadır. Gaziantep’in genel olarak dalgalı ve engebeli bir arazi yapısı vardır.

Gaziantep’in Yatırım Yapılacak Bölgeleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en hızlı gelişen kenti Gaziantep’te, ibre konuttan yana. Şehir, batı ve güneybatı yönlerine doğru çok katlı ve rezidans özelliğine sahip binalarla gelişiyor. Şehir, özellikle batı ve güneybatı yönünde gelişiyor. En hızlı değişim Şahinbey ilçesinde görülürken, lüks konut üretimi, Kızılhisar’da yoğunlaşıyor.

Şehitkamil, Son dönemde Gaziantep’in daha fazla gelişen bölgelerinden. Ancak imar planı oluşturmada bazı sıkıntılar olduğu gözleniyor. Ayrıca İbrahimli bölgesi, Şehirgösteren Mahallesi, Oğüzeli bölgesi, İslahiye’nin Fevzipaşa beldesi de yatırım yapılabilecek bölgeler arasında.

Gaziantep Ekonomisi

Gaziantep ulaşım olanakları ve liman kentlerine yakınlığı sebebiyle ekonomik açıdan çok zengindir. Gaziantep'teki en önemli geçim kaynakları, tarım, hayvancılık, enerji kaynakları, el sanatları, sanayi ve ticarettir. Güneydoğu Anadolu Projesi'nin tamamlanması ile ilde tarım ve tarıma bağlı sanayinin önemli ölçüde gelişmesi planlanıyor.

Tarım şehir ekonomisinde önemli bir yer tutuyor olmasına rağmen özellikle yaz aylarında yağış az olduğu için tarım gerektiği kadar gelişememiştir. Gaziantep'teki en önemli tarım ürünü antepfıstığıdır. Türkiye'deki antepfıstığı üretimin büyük bölümü ise Gaziantep'ten sağlanır.

Tarım kadar olmasa da hayvancılık da Gaziantep ekonomisinde çok önemli bir yer tutar. İlde mera alanları çok olsa da verimsiz olduğu için kentte daha çok küçükbaş hayvan yetiştirilir.

Gaziantep, sanayi ve ticarette çok gelişmiştir. Kentteki bütün gelişme özel sektörün çabaları ile oluşmuştur. Gaziantep'te Türkiye'nin en büyük sanayi sitesi bulunur. Ayrıca Gaziantep, Türkiye'nin sanayi ve ticaretinde 5. sıradadır 

Gaziantep Ulaşım

Gaziantep, Anadolu ile Mezopotamya arasında yer aldığı için tarih boyunca hep ticaret yolları üzerinde yer almıştır. Bunlardan en önemlisi İpek Yolu'dur. Bu sebepten dolayı ilde kara ve hava ulaşımı çok gelişmiştir. Gaziantep'in denize kıyısı olmadığı için kentte deniz ulaşımı yapılamamaktadır. En yakın liman kenti İskenderun'dur.

Kara ulaşımı

Gaziantep ili, E-24 ve E-6 karayolları üzerinde olduğu için kara ulaşımında çok gelişmiştir. Özellikle Avrupa'dan Asya ve Afrika'ya geçişi sağlayan otoyol, kentin gelişiminde önemli rol oynar.

Kent ayrıca Suriye'ye sınırı olması nedeniyle Halep ve Şam kentlerine de ulaşımda uğrak yeridir. Gaziantep kentinden her gün, Adana, Ankara, Birecik, Elâzığ, Kahramanmaraş, Karkamış, Malatya, Nizip, Nusaybin ve Osmaniye'ye demiryolu seferleri yapılır. Ayrıca Gaziantep’ten Halep’e de demiryolu seferleri bulunmaktadır.

Kentte halk ve belediye otobüsleri, dolmuş ve taksiyle ulaşım yapmak mümkündür. Ayrıca hafif raylı sistem de aktif durumdadır.

Hava ulaşımı

Gaziantep ili, hava ulaşımı bakımından da çok gelişmiştir. İlde Gaziantep Oğuzeli Havaalanı adında uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Her gün İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'ya tarifeli uçak seferleri yapılmakla beraber, diğer illere de Ankara bağlantılı uçak seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Almanya, Hollanda ve Fransa'ya direkt uçuşlar vardır. 

Gaziantep Eğitim

Cumhuriyetin ilk yıllarında ildeki okuma yazma oranı %8'di. Şimdi ise ildeki okuryazarlık oranı %90'ı aşmıştır. İlde çok sayıda okul bulunmaktadır. 1988 yılında ilde 6'sı özel 162 ilköğretim okulu, 5'i özel 14 genel lise, 19 mesleki ve teknik lise, 3 fen lisesi, 2 halk eğtim okulu, 2 çıraklık eğitim merkezi, 1 eğitim araçları donatım merkezi, 1 rehberlik ve araştırma merkezi ve 1 sağlık eğitim merkezi bulunmaktadır. Ayrıca 27 özel kurs ve 1 öğretmenler evi bulunmaktadır.

Ayrıca Gaziantep'te şu an 3 tane üniversite bulunmaktadır. Bunlar Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Zirve Üniversitesidir. Gaziantep Üniversitesi, Kilis ili ve Nizip ve Oğuzeli ilçelerine de yayılarak 17 fakülte, 12 yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, 12 enstitü ve 9 meslek yüksekokuluna sahiptir.

Gaziantep'te 3 adet kütüphane vardır. Bunlar Gaziantep İl Halk Kütüphanesi, Şahinbey İlçe Halk Kütüphanesi ve Şehitkamil Bilgi Yılı İlçe Halk Kütüphanesi'dir 

Gaziantep’te Önemli Yapılar Mekânlar - Görülecek Yerler

Gaziantep’te görülmesi, gezilmesi yerler denince akla gelen başlıca yerler şunlardır:

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Rum Kalesi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Medusa Cam Eserler Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Gaziantep Kalesi, Gaziantep Müzesi, Kurtuluş Camisi, Ömeriye Camisi, Pişirici Mescidi ve Kasteli,Yesemek Açık Hava Müzesi, Gaziantep Botanik Bahçesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi’dir

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.