|   |   | 

Gaziemir’in Projeleri Masaya Yatırıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir’i 2020’li yıllara taşıyacak projeleri masaya yatırıp yeni yol haritalarını çizdi.

Gaziemir’in Projeleri Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, makamında buluştuğu Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile kenti 2020’li yıllara taşıyacak yeni dönem projelerini masaya yatırdı, yeni yol haritasını çizdi. Büyükşehir’in kentte gerçekleştireceği projelerin yanı sıra yapılacak ortak projelerin ele alındığı toplantıda Gaziemir ilçesinin son yıllardaki düzenli, hızlı ve planlı gelişimine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Bu gelişimin desteklenmesi konusunda biz de üzerimize düşeni yaparız” dedi

“MARKA PROJELER ÜRETMEYE DEVAM”

Geçen dönemde birçok belediyenin ve hatta devletin bile örnek aldığı sosyal projeler ürettiklerini, altyapı ve fiziki projelerle kenti yeni baştan yarattıklarını söyleyen Başkan Şenol, bugüne kadar verdiği destekten ötürü Kocaoğlu’na teşekkür etti. Kentin fiziki değişimin, yeni belediye binasının yapımıyla zirve yaptığını vurgulayan Şenol, yeni ve devasa projelerle Gaziemir’i kültür ve sanat kenti yapmayı hedeflediklerine dikkat çekti. Emin adımlarla ilerlediklerini kaydeden Başkan Şenol, 2014-2019 döneminde Türkiye’nin projesi olarak tanımladıkları Botanik Bahçesi başta olmak üzere, kenti iki yeni butik müze, iki yeni kültür merkezi yapmayı planladıklarını söyledi. Sağlık ve eğitim alanında markalaşan projelerde çıtayı daha da yukarı çekecek kompleks düşünceleri olduğunu belirten Şenol, “Katılımcılığı önemseyen, ortak aklı arayan yönetim anlayışı ile toplumun her kesiminden ve her yaştan insanın hayatına dokunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

120 DÖNÜMLÜK BOTANİK BAHÇESİ

Kocaoğlu ve Şenol’un masaya yatırdığı ortak projeler ise şöyle: Gaziemir’de 309 yıl önce İngiliz Konsolos William Sherard tarafından kurulan ve 12 bin bitki koleksiyonu yapılan botanik bahçesinin izi geçen yıl bulundu. Botanik biliminin babası kabul edilen Tournefort’un öğrencisi olan Sherard’ın evinin önündeki 37 dönümlük arazide kurduğu botanik bahçesinin yeri, Garden History isimli kitap ve bir krokinin yardımıyla belirlendi. Halen zeytin ve çam ağaçları bulunan botanik bahçesi üzerinde yapılaşma olmamasının büyük şans olduğu dile getiriliyor. Dünyanın en eski dördüncü botanik bahçesinin yeniden canlandırılmasıyla ilgili hazırlanan 120 dönümlük proje Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşecek.

MİNİA İZMİR VE KAMP

Şahin Tepesi olarak adlandırılan bölgede üç ayrı alanda toplam 65 hektarı kapsayan kent ormanı ve rekreasyon projesinde bir ‘Minia İzmir’ kurulması hedefleniyor. İzmir’in önemli tarihi ve kültürel eserlerin minyatür maketlerle ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı alanda ayrıca, eğlence, dinlenme, oyun ve spor alanları bulunacak. İlçenin batısındaki Çatalkaya mevkii ile doğusundaki Sarnıç’ta bulunan orman alanlarında ise gençlere yönelik kamp alanları yapılması projelendirildi. Çadır ve bungalowların oluşturulacağı alanda eğlenme ve dinlenmenin yanı sıra spor olanakları verilen gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması, sağlıklı sosyal ilişkiler kurması amaçlanıyor.

SPOR SALONLARI

Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Fatih Mahallesi’nde 7 bin metrekare alanda hayata geçirilecek çok amaçlı spor salonunun proje çalışmaları tamamlandı. Yakın zamanda hayata geçirilecek proje ile bölge halkının ihtiyaçlarına cevap verilecek. Büyükşehir Belediye ile birlikte yarı olimpik kapalı-açık yüzme havuzu, buz pisti ve spor alanlarının yer alacağı ve 80 bin metrekare alanı kaplayan proje Beyazevler Mahallesinde hayata geçirilecek. Spor ve kültür alanlarının yer alacağı kampüste engelli vatandaşlara rehabilitasyon hizmeti de verilecek.

KARAVAN TURİZMİ

Büyükşehir Belediyesiyle ortak yürütülecek projeyle, Gölet Alanı da revize edilecek. Projeyle ormanlık alanı ve göleti kapsayan alan karavanı ile konaklama isteyen turistlerin gözdesi olacak. Böylece Sarnıç’a ekonomik canlılık gelecek. Irmak Mahallesinden geçen Yobaz deresi ve çevresi yürüyüş yolları, köprüler ve dinlenme alanları olacak şekilde düzenlenecek. Projeyle kente 35 hektarlık yeşil alan kazandırılacak.

SOSYAL TESİSLER

İçinde nikah salonu, sinema salonları, konut alanları, ofisler, dinlenme ve eğlence alanlarının yer alacağı Abdullah Arda Meydanı düzenlemesi ile bölge hak ettiği ticari ve sosyal canlılığa kavuşacak. Emlakbank Pazaryeri’nin batısındaki alan gençlerin sosyal faaliyette bulunabilecekleri, içinde anfi tiyatro, halı saha, fitness alanı, spor ve çocuk oyun alanlarının yer alacağı gençlik merkezi yapılacak. Tesis bölgenin ihtiyaçlarını giderecek. Anı Evi bitişiğinde bulunan 5-6- 8 ve 17 numaralı parselleri kaplayan alan Gençlik Merkezi ve Kent Arşivi olarak düzenlenerek hizmete sunulacak.

MÜZE KAMPUSU VE KANAL SARNIÇ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Zafer Mahallesindeki 26 bin metrekarelik alana içinde Zeytincilik Müzesi, Tütüncülü Müzesi, kafe ve sosyal donatı alanlarının bulunduğu Müze Kampusu ve Rekreasyon Alanı hayata geçirilecek. Çamlık Caddesi üzerindeki 2 bin 200 metrelik kanal bölgenin sosyal hayatını geliştirecek şekilde düzenlenecek. Kanal Sarnıç’ta yürüyüş ve bisiklet yolları, köprüler ve dinlenme alanları yer alacak.

BİSİKLET YOLLARI VE ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

Sarnıç ve ESBAŞ metro istasyonlarından Gaziemir merkeze bağlantılı bisiklet yolları yapılacak. Bu yolların belirli noktalarında bisiklet kiralama istasyonları yer alacak. Okul öncesi ile ilk ve orta öğretim çağınki çocukların trafik kurallarını öğrenmeleri amacıyla 4 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan projedir. Çocuk trafik eğitim parkında trafik işaret ve lambalarına, yol çizgileri ve ışıklı uyarı cihazlarına yer verilerek çocuklara trafik alışkanlığı kazandırılacak.

ALTERNATİF YOLLAR

Kent nüfusunun artması ve kentin genişlemesiyle ortaya çıkacak yol ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni ve alternatif yollar açılacak. Emlak bankası konutlarından Evka 7’ye oradan da Uzundere otobana bağlantı yolu açılacak. Böylece Emlak bankası konutları ile Yeşil mahallede oturan vatandaşlar trafiğin yoğun olduğu Akçay caddesine girmeden transit yola çıkmış olacak. Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi ile Refik Cesur caddesinin bağlantısı yapılacak. Kentin önemli arterlerinden olan Mehmet Emin Gürkan Caddesi İle Hasan Güven Caddesinin bağlantısı yapılarak kent trafiğinin Akçay Caddesine akışı sağlanacak. Gaziemir’in en önemli caddesi olan Önder Caddesinin yol ve kaldırımları uluslar arası standartlara uygun olarak düzenlenerek, fuara ev sahipliği yapacak kente uygun hale getirilecek.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer