|   |   | 

Gebze’de Türkün Kanayan Yarası Konulu Panel Düzenlendi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TURKAV) Gebze Şubesi tarafından, “Türkün Kanayan Yarası” konulu panel düzenlendi.

Gebze’de Türkün Kanayan Yarası Konulu Panel Düzenlendi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Gebze Şubesi tarafından düzenlenen “Türkün Kanayan Yarası” konulu panel Osman Hamdibey Kültür Merkezinde yapıldı. Osman Hamdibey Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Doğu Türkistan İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, çok sayıda dernek ve vatandaşlar katıldı.

“KONUKLARIMIZ YAŞADIKLARI SIKINTILARI ANLATACAKLAR”

Gebze’de düzenlenen “Türkün Kanayan Yarası” konulu panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren TURKAV Gebze Şube Başkanı Ahmet Vicdan, "Türk varlığını ve sıkıntılarını konuşmak için toplandığımız bu akşamda kıymetli konuklarımız her bir sıkıntıları bizzat yaşamış yolumuzu aydınlatacak şahsiyetlerdir. Burada olup bizlere de rehberlik ettikleri için gönülden teşekkür etmek istiyorum. Doğu Türkistan’da insanca yaşam hakları ellerinden alınan ama dünya kamuoyunda gündem konusu olarak bile algılanmayan bir dram varken, Türkmeneli’nde karnını doyurmaya çalışan kardeşlerimiz güvenlik diye bir sorunlarının olduğu bile bilinmezken, Türk’ün öz yurdu Karabağ’da yaşananlara ses edilmediği günlerde elbette daha duyarlı olmak mecburiyetimiz vardır” dedi.

“SURİYE TÜRKMENLERİ HAKKINDA İLK MEDYA ÇALIŞMASINI BİZ YAPTIK”

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, “Türk dünyasının aklınıza gelen her yöresinden gazetecilerle yerinde bir birim kurup çalışıyoruz. Bizim çalışma sistemimiz Türk dünyasının anlatılmayan dertlerini, Dağlık Karabağ’dan Türkmeneli’ne, Doğu Türkistan’a, Kırıma kadar nerede Suriye Türkmenlerine kadar, özellikle Suriye Türkmenleri üzerinden 2014 yılında ilk medya çalışmasını yapan ekip biziz. Bütün bu yaptığımız çalışmaları gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Dağlık Karabağı Azerbaycan Türkmeni anlatsın, Irak Türkmenliğini Kerküklüler anlatsın, Doğu Türkistanı’da orada yaşayan Uygur, Kazak Türkleri anlatsın” şeklinde konuştu.

“EĞER ANADOLU SUSARDA DOĞU TÜRKİSTAN’DA SUSAR”

İstiklal Marşını okurken “Sönmeden Tutan En Son Ocak” diyoruz diyen Yavuzaslan, “Sadece Anadolunun Türklüğü için değil, Türk dünyasının umudu ocaklardır. Ocaklar birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde olması gerekir. Eğer Anadolu susarda Doğu Türkistan’da susar. Eğer Anadolu susarsa Kerkük gider. Eğer Anadolu susarsa işte o zaman Türkmendağı düşer. Onun için bu dava bu kadar kutsaldır” ifadelerini kullandı.

“YOĞUN BİR ÇİNLİ GÖÇMEN NÜFUS VAR”

Doğu Türkistan’ın neden Çin işgalinde olduğunu ve Doğu Türkistanda ki yaşam hakkında bilgiler veren Doğu Türkistan İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, “Çin’in yüzde 25’ini biz Doğu Türkistan besliyor. Çin’in enerjisinin yüzde 40’ını biz veriyoruz. Çin’in kömürünün yüzde 70’ini biz veriyoruz. Kapalı devre bir yönetim var. Tek parti hakim. Yoğun bir Çinli gökmen nüfus var. Doğum kontrolü var. Doğum serbest bırakıldı diyorlar. Bu Doğu Türkistan’da yaşayan Çinliler için serbest. Doğu Türkistan’da yaşayan benim Kazak, Uygur, Özbek kardeşlerim Çin’in orada açtığı hiçbir fabrikada çalıştırılmaz. Hiçbir otele alınmaz” dedi.

“IRAK UZUN SÜRE TÜRK HAKİMİYETİNDE KALMIŞTIR”

Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, “Irak Türkleri Oğuz boyundan gelmiş oraya göçmüş 7.asırdan beri Irak topraklarında Türk varlığı mevcuttur ve uzun bir dönem o topraklar Türk hakimiyetinde kalmıştır. Ancak bu hakimiyet Osmanlı devletinden sonra orada ki Türkler için bir zulüm halini almıştır. Haziran 2104’te IŞİD geldi. Irakta hangi unsurlar yerinden hareket etti. Başta Telaffer, 400 bin nüfuslu Türk kenti göç etmek zorunda kaldı. Telaffer, Musul bunlar Türk kentleridir. Irak askeri bir kurşun atmadan savaşmadan çekildi ve IŞİD’e burayı teslim etti. Kerkük’te ise IŞİD gelecek diye Irak ordusu Kerkük’ten çekildi ve Peşmerge yerine girdi” şeklinde konuştu.

“SAVAŞ 3 GÜN DAHA DEVAM ETSEYDİ KARABAĞ TAMAMEN İŞGALDEN KURTULURDU”

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan çatışmalar ile ilgili konuşan Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli, “3 gün süren bir savaş başladı. Bu savaşta Azerbaycan ordusu savaşa girmedi. Azerbaycan’ın özel bir birliği var. Özel eğitime tabi tutulmuş 96 kişilik bir özel tim. Rus askeri yetkilileri bile Azerbaycan’ın böyle yetenekli askerlerinin olduğunu tahmin etmediklerini açık açık söylediler. Ama maalesef Azerbaycan’ın siyasi iktidarı, herkesin savaşmak istediği bir dönem de Putin’in dur demesiyle hemen durdu. Ermeniler çok büyük bir psikolojik yenilgi ve panik içerisindeydiler. Eğer savaş 3 gün daha devam etseydi Karabağ tamamen işgalden kurtulmuş olurdu” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından panel yapılan soru cevap kısmı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer