|   |   | 

Gelişen Teknolojinin Çevre Üzerindeki Etkisi

Gelişen teknolojinin çevre üzerindeki olumlu etkileri, olumsuz etkileri nelerdir?

Gelişen Teknolojinin Çevre Üzerindeki Etkisi

İnsan var olduğu günden bu yana çevre ile bir uyum içerisinde yaşamış ve çevreyi kendi yararları doğrultusunda kullanmıştır. Fakat zaman içerisinde insanın doğayı bu kendine uyarlaması birçok olumlu teknolojik gelişmenin yanında birtakım zararlara da neden olmuştur.

İnsanoğlu ilk başlarda çevreyi kullanarak kimi teknolojik gelişmeleri elde etmiş fakat sonrasında çevreye verdiği zararı fark ederek bu zararları düzeltmek için yine gelişen teknolojiye başvurmuştur. Fakat verdiği zararı önlemeye çalışırken bir yandan da geliştirdiği yeni teknolojilerin kaynağı olarak doğayı kullanmaya zorunlu olarak devam etmiştir. Tabi ki verdiği zararın yanında gösterdiği düzeltme çabası yetersiz kalmış ve günümüze yaklaştıkça çevre üzerinde teknolojinin neden olduğu düzensizlik gözle görülür bir şekilde artmıştır.

Gün geçtikçe insanoğlu teknolojik çalışmaları için önce doğanın belirli bir kaynağına yüklenmiştir (Petrol gibi). Sonrasında bu kaynakların yetersiz kalması ile başka kaynaklara yönelmiştir. Bu türlü birçok yönelim değişikliği hem geliştirilen teknolojinin doğa üzerindeki tüketici etkisini arttırmış hem de bu kaynak değişiklikleri sırasında önceki kaynakları kullanan teknolojik ürünlerin işlevsiz kalmasına neden olmuştur. Buda doğa üzerinde birçok atık ürünün oluşmasına ve çevre kirliliğine neden olmuştur.

Bu konuda örnek vermek gerekirse; önceden kullanılan buhar makinalarının birçoğu içten yanmalı benzinli ve dizel motorların icadı ile tüm işlevini kaybetmiş ve sadece kısa bir süre dayanabilmişlerdir bu değişikliğe, şimdi ise petrolün giderek azalması nedeniyle önce hybrid sonrasında elektrikli motorlar kullanılan araçlar ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra bu elektrikli motorlar içten yanmalı motorların yerini alacak ve tıpkı buhar makinalarına olduğu gibi içten yanmalı motorlarda tarihe karışacaktır.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer