|   |  Piraziz Konut Projeleri
Piraziz İlçesini Favorilerime Ekle

Piraziz Güncel Konut Projeleri

Piraziz Konut Projeleri
  • 1

Piraziz Konut Projeleri

Ekonomik Durum

İlçemizin arazi yapısı engebeli bir yapıya sahip olduğundan tarıma pek elverişli değildir. Ancak yağışların bolluğu sebebiyle aile tipi sebzecilik yapılmaktadır.

İlçe ekonomisinde Fındıkçılık önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında sahildeki yerleşim yerinde az da olsa balıkçılık, köylerimizde ise mısır, sebzecilik ve meyvecilikle uğraşılmaktadır. Son zamanlarda arıcılıkta yapılmaktadır.

Fındığın vatanı hakkında bir çok görüş ileri sürülmüşsede Doğudan geldiği görüşü ağır basmaktadır. Orta Asya’ya ait Türk Efsanelerinde fındığa yer verilmiştir.Çeşitli kaynakların ifade ettiğine göre vatanı, Giresun sayılmaktadır. Piraziz İlçesinde yaklaşık olarak %80 tombul, %10 kara, %5 sivri ve %5 diğer fındık çeşitleri yetiştirilmektedir.

İlçenin yeryüzü şekilleri bakımından tarımcılık alette değilde, insan gücüne dayanan bel ve çapa denilen aletle yapılmaktadır. Merkezine bağlı köylerimizde az da olsa büyük ve küçük baş hayvan besiciliği de görülür.

Cografi Yapı

Piraziz İlçesi Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Giresun İli’nin en batısında yer alır. İlçe doğudan Bulancak, batıdan Ordu-Gülyalı İlçesi, güneyden Bulancak Gölkıran Yaylası, kuzeyden Karadeniz ile çevrilmiştir. İlçenin yüzölçümü 130km2dir.

Doğal bitki örtüsü, iklim özellikleri ve yükseltiye bağlı olarak değişir, iklim koşullarında olduğu gibi doğal bitki örtüsünün dağılışında da ilçenin iki kesimi arasında farklar vardır. kıyı ovalarının ardındaki yamaçlar 800 m. yükseltiye kadar fındık bahçeleriyle kaplıdır. Giderek daha yükseklere doğru kızılağaç, kestane, gürgen, meşe ve kayınlara, 1600 metreden sonra da köknar, ladin ve sarıçamlardan oluşan ormanlara rastlanır. Orman örtüsü 2.000 m. de sona erer. Daha yüksek alanlarda Alp tipi gür çayırlarla kaplı yaylalar yer alır. Giresun Daglan’nın güneydeki Çoruh-Kelkit Vadi Oluğu’na bakan kesiminde ise, daha çok meşelerden oluşan kurakçıl ormanlar ve bozkır (step) bitkileri ön plana çıkar. İlçe arazisinin % 25′ i tarım alanı, %34′ü orman ve fundalık alan, %18′ i çayır ve mera, %23′ü tarım dışı araziden oluşmaktadır.

Gelenek ve Görenekler

Evlenme çağı;  Erkek çocukların evlenme çağı Piraziz yöresinden acıken dönüşü olarak kabul edilir.Kızlarda ise, 16 yaşından sonra kabul edilmektedir. Kız beğenme ve isteme:Erkek evlenme çağına gelince ana-baba kız aramaya başlar. Delikanlının isteği varsa öncelikle o kızı, yoksa eş dost tavsiyesi ile görüşü usulü kız beğenilir. Gelin adayı kızın konuşması terbiyesi ve becerisi gözlenir. Oğlan tarfı kız görmeye gider. Kızın evcimenliğini anlatmak için öncelikle evin tuvaletine ve görülmeyen yerlerin temizliğine bakılır. Kız beğenilmişse istenilmeye karar verilir.Kız istemeye gitmeden önce kız evine haber salınır. Delikanlının annesi; babası ve akrabalarının bir hayat teşkil edilir.Bu heyete DÜNÜRCÜ adı verilir. Dünürcüler kız evine vardıklarında hoşbeş faslından sonra dünücülerden yaşlı birisi kızın babasına “Canabı Allahın emri Hz.Peygamber’in kavli ile biz sizleri hısım olarak görmek istiyoruz. Sizde de bizi hısımlığa uygun görürmüsünüz?” der. Kız babası vermeyecekse gerekçeyi açık kızın nüfus cüzdanı bir tabla üzerinde kız tarafından hazırlanmış bir şişeye sarılı olarak erkek tarafına veya veliline verilir.Nişan günü kalabalık bir grupla kız evine gidilir. Gelinle damat adayı ortaya getirilir.Gelin adayının sağ koltuğuna Kuran-ı Kerim, sol koltuğunda kuru pasta türü şeyler konulur.Erkek tarafından bir kişi nişan yüzüklerini takar kurdeleyi keser, serbest içilir, hayır ve dualar yapılır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.