|   |  Tirebolu Konut Projeleri
Tirebolu İlçesini Favorilerime Ekle

Tirebolu Güncel Konut Projeleri

Tirebolu Konut Projeleri
  • 1

Tirebolu Konut Projeleri

Giresun iline bağlı olan Tirebolu, il merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Muhteşem doğasının yanı sıra zengin tarihiyle de ön plana çıkan Tirebolu`nun tarihi milattan önce VII. Yüzyıla dayanıyor. Miletoslular tarafından kurulan şehir ismini üç şehir demek olan Tri-polis`ten almış. Bir görüşe göre şehir bu adı yanyana bulanan üç burun üzerine kurulu olmasından, diğer bir görüşe göre ise Sen-Jan Bedreme ve Andoz isimli üç kaleden dolayı almış. Sen Jan kalesi Tirebolu`nun merkezinde denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yeralmakta. Deniz içersinde ki doğal bir kaya üzerine kurulan kale, 13. yüzyıl geç Bizans dönemi yapılmıştır. Tek giriş kapısı bulunan kalenin sur duvarlarını dışardan aralıklarla yapılmış payandadan kuleleri desteklemekte, İçinde geçtiğimiz yüzyıla ait mezar taşlarını da bulunduran merkez Sen Jan kalesi Tirebolu`ya ayrı bir gizem katmaktadır.
 
Gümüş Şehri Argiriayı koruduğu ifade edilen Bedreme kalesi ise örenkaya köyünde oldukça yüksek doğal bir kayalık üzerine kurulmuştur. Osmanlıların gözetleme kalesi olarak kullanılan bedreme, söylentilere göre Türk fethi sırasında Rumlar uzun yıllar burada barındıkları için Bedrum adını almış ve bu isim Bedreme olarak günümüze taşınmıştır.
Daha önce Tirebolu`ya bağlı olan Görele, Doğankent, Yağlıdere, Güce ve Espiye ilçelerinin Tirebolu`dan ayrılmasından sonra Espiye sınırları içinde kalan Andoz kalesi Tri-polis ismini oluşturan üçüncü kaledir. Andoz kalesinin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.
 
Tirebolu, Tri-polis şeklinde ilk defa Milattan Sonra I.Yüzyılda yazılmış olan Pilinius`un "Natural History" adlı eserinde kaydedilmiştir. Bölgede Kolhlar`ın, Drillerin, Haliplerin ve Tibarenlerin yaşadığından bahsedilmektedir. Daha sonraları ise bölgede İskender ve Halefleri, Pontus Krallığı Roma ve Bizanslıların hakimiyeti yaşanmıştır. Trabzon Rum İmparatorluğunun kurulmasından sonra, Tirebolu bu devletin sınırları içerisine girmiş, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet han tarafından Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır..
 
Trabzon`un kazaları arasında yeralan Tirebolu, iktisadi şartlar nedeniyle bir ara Gümüşhaneye bağlanmışsa da bu idari konumunu uzun müddet devam ettirerek, 1922 yılında Giresun ilinin önemli bir ilçesi olmuştur. Milli Mücadeleye 248 şehit veren Tirebolu`da o dönemin Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Tirebolulu Hüseyin Avni Bey`in büstünü görmek mümkün.
 
Köklü bir tarih yapısına sahip olan Tirebolu`da bir çok tarihi çeşme bulunmakta. Çatal Çeşmesi, Gacan Çeşmesi, Selimağa Çeşmesi, Siyamoğlu Çeşmesi, Nalb zade Mehmed Tevfik bey tarafından yaptırılan imamdüzü ve Karahasan zade Hasan kapudan tarafından yaptırılan Orta çeşme bu değerli eserlerden bazıları.
 
Tirebolu`daki eski konakların bazılarının 120-130 yılında olduğu söylenmekte. Bu evlerin bulunduğu sokaklarda tarihi buram buram hissetmek mümkün.
Yeniköy camii, 1880 yılına ait minaresi ile Çarşı Cami ve Belediye Hamamı, kıyıya yakın küçük bir adacığın üzerindeki taş ekmek fırını Tirebolu`nun görülmeye değer tarihi miraslarından sadece bir kaçı.
Tirebolu tarihte hükümdarların ikamet ve sayfiye yeri olarak anılmakta, büyüleyici güzellikleri ile Tirebolu geçmişte olduğu gibi günümüzde de popüler bir tatil beldesi. Doğanın sunduğu güzellikleri bir araya toplayan Tirebolu`da muhteşem doğal koy ve plajlar, deniz tutkunlarını ağırlıyor. Güneşin etkisini arttırdığı yaz aylarında yemyeşil yüksek tepelerin pırıl pırıl mavi sulara ulaştığı plajlar yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geliyor. Gündüz olduğu kadar geceleri de hareketli olan Tirebolu sahili renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Tirebolu`nun merkezi ile iç içe bulunan doğal koylar ve sahildeki evlerin hemen arkasında başlayan yeşil bitki örtusu Tirebolu`ya yerleşim merkezinden ziyade bir tatil beldesi görünümü kazandırmakta. Güneşin batışını izlerken usta ellerce hazırlanmış nefis balık çeşitlerini tatmak, günün bütün yorgunluğunu atmaya yeter Tirebolu`da...
Zengin bir mutfağı olan Tirebolu ısırgan otu yemeği, kiraz tuzlusu, fasulye diblesi, taflan kavurması, turşu kavurması, meşhur hamsi böreği, mısır ekmeği ve leziz Tirebolu usulü pide çeşitleri gibi lezzetleri bünyesinde bulundurmaktadır.
Tirebolu`nun merkezini, sahile kurulu küçük ve şirin sokaklar oluşturur. Tirebolu`nun gerek geçmişe dayanan tarihi yapıları gerekse güler yüzlü sevecen insanı samimi bir ortam sunmakta misafirlere...
Yüzyıllardan bu yana fındık tarımı yörenin en önemli geçim kaynağı. Denizin bereketinden de faydalanan Tirebolulular çay, mısır, meyve ve sebze üretiminin yanı sıra el sanatlarıyla da ilgilenmektedir. İğne oyası semercilik, ağaç oymacılığı, el kilim ve halıcılığı, hartama ve tabanca süslemeleri Tirebolu`da yapılan önemli el sanatları arasında yer almaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.