|   |   | 

Google Glass Yüz Tanıma Uygulamalarına İzin Vermeyecek

Google, yüz tanıma (face recognition) uygulaması geliştiren firmaların Google Glass içerisinde hizmet veremeyeceğini açıkladı.

Google Glass Yüz Tanıma Uygulamalarına İzin Vermeyecek

Google Glass insanları yüzlerinden tanıyamayacak! En azından şimdilik! Google yüz tanıma (face recognition) yapan uygulamalara izin vermeyeceğini açıkladı ve uygulama geliştiriciler için hazırlanan "kural kitabı"na bu maddeyi ekledi.

Geçtiğimiz haftalarda Lambda Labs firması Google Glass için bir yüz tanıma uygulaması geliştirdikleri duyurmuştu. Uygulama, Glass'ın camından gördüğünüz yüzleri, Facebook, LinkedIn gibi sosyal ağlardaki fotoğraflarla karşılaştırabiliyor ve karşınızda duran kişinin kim olduğunu size söyleyebiliyor. Aynı karşılaştırma işlemini isterseniz fotoğraf kütüphanenizle de yapabiliyor. Karşınızda duran kişinin yüzünü eğer herhangi biriyle eşleşirse size isim soyisim ve varsa diğer bilgileri gösteriyor.

Bu tarz uygulamaların Gizlilik Hakları ihlali oluşturabileceği düşüncesi ile hareket eden Google, yüz tanıma uygulaması geliştiren firmaların Google Glass içerisinde hizmet veremeyeceğini açıkladı.

Bilindiği gibi Google Glass anons edildiği ilk günden bu yana Gizlilik konusunda büyük tartışmalar yapılıyor. Kullanıcılar bu konuya odukça hassas ve şüpheci yaklaşıyorlar. Bu kararla birlikte bu konuda rahatsızlık duyabilecek insanların kazanılması hedefleniyor. Tüm bu şüpheci yaklaşımlar kameralı cep telefonları çıktığında da yaşanmıştı.

Tartışmalar bir yana dursun, giyilebilir teknolojiler eğer vaadettikleri özellikleri sunabilirse, ceplerimizde duran akıllı telefonların tahtını sallayabilir. Tıpkı yüz tanıma örneğinde olduğu gibi, "Gizlilik Hakları" ve bunun gibi diğer kuralların gelmesiyle kullanıcıların teknolojilere bakış açısı ve davranış şekilleri de değişecek gibi gözüküyor.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer