|   |   | 

Google Ve Novartis'ten "Akıllı Kontakt Lens" Hamlesi

Google ve Novartis kan şekeri seviyelerini ölçebilecek ve görüşü yeni bir yöntemle düzeltecek bir akıllı kontakt lens üzerinde birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Google Ve Novartis'ten "Akıllı Kontakt Lens" Hamlesi

Akıllı kontakt lens vücut fonksiyonlarını takip etmek için tasarlanan teknoloji ürünlerinin son parçası olarak görülüyor.

İki şirket Pazartesi günü Novartis'İn Alcon göz sağlığı biriminin Google'ın geliştirme takımı Google[x] tarafından tasarlanan "akıllı lens" teknolojisini pazarlayacağını açıkladı. Ortaklığın finansal detaylarına değinilmedi.

Google'ın Ocak ayında duyurduğu akıllı lensler sayıları giderek artan takılabilir teknoloji ve yazılım ürünlerinin son parçası olarak görülüyor. Geçen ay Google Android mobil işletim sistemini kullanan cihazlarda çalışan Google Fit platformunu tanıtmıştı. Google Fit uyku ve egzersiz gibi sağlık verilerinin kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor. Apple HealthKit adı verilen benzer bir ürünü tanıtmıştı.

Lenslerde küçücük bir anten yoluyla gözyaşında bulunan glikoz seviyesini ölçebilen yine küçücük bir sensor bulunuyor. Bu yılın başında çıkan bir habere göre Google lenslerde kullanılan elektroniklerin sim taneleri kadar küçük olduğunu ve antenin insan saçından da ince olduğunu açıkladı.

Novartis CEO'su Joe Jimenez akıllı lensler gibi takılabilir sağlık teknolojisine geçişin kendi sağlıklarını kontrol edebilen hastalar trendinin bir parçası olduğunu dile getirdi. Jimenez bunun gibi bir teknolojinin kronik hastalıkların takibinin maliyetini düşürdüğünü ifade etti.

"Bu gelecekte çok önemli bir büyüme bölgesi olacak," diyen Jimenez akıllı lens teknolojisinin şirket için "çok büyük bir ciro getirisi" sağlama potansiyelinin olduğunu belirtti.

Glikoz seviyelerini lensler aracılığıyla takip etmek, genellikle parmaktan kan damlası alımı yoluyla takip etmek gibi şu anki yöntemlerden daha kolay ve daha kapsamlı olabilir.

Dünya genelinde 382 milyon insanda (yani her 19 insandan birinde) diyabet hastalığı bulunuyor. Diyabet hastalarının vücutları genellikle yetersiz ya da sıfır insülin üretiminden dolayı vücuda alınan şekerle başa çıkamıyor. Amerikan Diyabet Birliği'ne göre ABD'de 29 milyonun üstünde insan, yani nüfusun yüzde 9.3'ü diyabet hastası.

Jimenez aynı zamanda "autofocus" kameraların lenslerinde kullanılan teknolojiye benzer bir şekilde akıllı lenslerin görüşü düzeltmek için kullanılabileceğini de duyurdu.

Novartis araştırma ve geliştirme değerlendirmeleri için akıllı lens prototipini 2015 başına kadar hazırlamayı umut ediyor.

Novartis anlaşması Google'ın kendi geliştirdiği teknolojileri alanlarında ün yapmış büyük ortakların yardımıyla ticarileştirme arzusunu göz önüne seriyor. Örnek olarak Google, Google Glass'ı piyasaya çıkarmaya yardım etmeleri için Luxottica Group ve VSP Global ile anlaşmıştı.

Google CEO'su Larry Page şirketinin Nikola Tesla gibi çığır açan teknolojileri hayal edip icatlarından kar elde edemeyen geçmiş mucitlerin kaderini paylaşmak istemediğini açıkladı.

Novartis anlaşması akıllı kontakt lenslerin mucitlerinden Babak Parviz'in Google'ı Amazon'dan gelen teklif üzerine terk etme kararı aldığını açıklamasından bir gün sonra geldi.

Analistler Novartis'in Alcon birimiyle göz sağlığı piyasasındaki büyük varlığı nedeniyle ortaklığı mantıklı bulduklarını açıkladı. Novartis'in ikinci büyük birimi Alcon 2013'te 10.5 milyar dolarlık net satış açıklamıştı. Bu şirketin genel net satışlarının 5'te 1'ine tekabül ediyor.

Helvea analisti Olav Zilian araştırma notunda, "Alcon'un kontakt lens piyasasındaki lider rolü göz önüne alınırsa Google'ın Novartis birimiyle anlaşması akıllı bir hareketti," ifadesini kullandı. Zilian Novartis hissesi için "alım" tavsiyesinde bulundu. wsj.com.tr

 

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer