|   |   |  Grafen’den boya üretildi

Grafen’den boya üretildi

Dünyanın en sağlam ve dayanıklı maddesi olarak kabul edilen Grafen’den, ekolojik duvar boyası üretildi.

Grafen’den boya üretildi

Graphene adlı firma tarafından üretilen ve Graphenstone adı verilen duvar boyası saf kireçle, grafenin karıştırılmasıyla elde edildi. Üretilen boya, dünyanın en ekolojik boyası olarak kabul ediliyor.

Grafen iki boyutlu ve altıgen düzende karbon atomlarından oluşmaktadır. Grafenin en önemli özelliği çelikten 100 ila 300 kat arası daha sağlam olması ve bilinen en iyi iletken, en ince ve en hafif malzeme olmasıdır.

Grafenin bu özelliklerini boya ile birleştiren Graphane adlı firma, elde ettikleri boya ile binalardaki ısı dengelemesini düzenleneceğini vurguladu. Kireç bazlı boyalara eklenen grafen, sıcaklığı duvarlar arasında hapsedecek ve bu sayede daha az enerji kullanılarak konutların ısıtılması ve soğutulması sağlanacak.

Diğer taraftan grafenin dayanıklı ve ince yapısı sayesinde bir litrelik boya ile 16 metrekarelik alan boyanabiliyor. Boya bazının yüzde 98’nin karbondioksiti emen saf kireçten elde ediliyor olması da boyaya ekolojik bir özellik kazandırıyor. Yani boya hem havayı temizliyor hem de az miktarla çok daha fazla alanı boyayabiliyor. Boya uygulandığı yüzeyde ilk 10 gün boyunca ıslak kalıyor, 10 gün sonrasında ise sert bir kabuğa dönüşüyor. Uygulama sonrası ilk 10 günde sadece hafif bir nem kokusu dışında bir koku açığa çıkmıyor.

Boya firması da bu özellikleri vurgulayarak, dünyanın en çevreci nanoteknolojik boyasını ürettiğini iddia ediyor. Ürünün hastane, okul ve bazı otellerde uygulandığını belirten firma yetkilileri, ürettikleri ürünün kalitesi ve ısı yalıtımı konularında hiçbir negatif geri dönüş almadıklarını söylüyorlar.

 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Creavit, 65 ülkede banyo deneyimini yeniden şekillendiriyor
  Creavit, 65 ülkede banyo deneyimini yeniden şekillendiriyor

  Yarım yüzyılı aşkın sektör tecrübesi ile seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyası, gömme rezervuar, armatür ve duş sistemleri ürün gruplarında faaliyet gösteren global Türk markası Creavit, yılda 4 milyon adet ıslak mekan çözümü sunabilme kapasitesiyle, 65 ülkede banyo deneyimini şekillendirmeye devam ediyor.

 • Tasarıma önem verenler için ofis dekorasyonu
  Tasarıma önem verenler için ofis dekorasyonu

  Yaşamın her alanında yer alan modern duruş, ofis dekorasyonlarında da kendini gösteriyor. Zamanın büyük bir kısmını ofiste çalışarak geçirdiğimiz gerçeğiyle hareket eden işverenler ise misafirlerini ağırladıkları, iş bağlantıları yaptıkları ofislerinde dekorasyonu daha çok önemsiyor.

 • Işıldayan bir yılbaşı için Deluxe Deco’dan öneriler
  Işıldayan bir yılbaşı için Deluxe Deco’dan öneriler

  Yaşadığınız alanın belli aralıklarla küçük değişikliklere uğraması evin enerjisini de pozitif yönde etkiliyor. Yeni kararlar alıp uygulamaya başlayacağınız “yeni yıl” ise değişimin ilk adımını atmanız için iyi bir bahane olabilir.

 • 2019’un banyo trendleri!
  2019’un banyo trendleri!

  Banyo dekorasyonu geçmişten günümüze büyük bir değişim içerisinde. 2019’un banyolarında tasarım odaklı ürünler yükselişe geçerken fonksiyonellik, teknolojik ve ekolojik yaklaşım bu mekanlar için değişimi kaçınılmaz kılıyor.

 • Yeni yılda dekorasyonunuz hatasız olsun
  Yeni yılda dekorasyonunuz hatasız olsun

  Yeni yıl, yeni planları ve yeni enerjileri de beraberinde getiriyor. Yeni yılda en çok vakit geçirdiğimiz mekanlarda kusursuz bir dekorasyon tasarımı gerçekleştirmek isteyenler araştırmalara çoktan başladı.

 • 2019 mobilya trendleri açıklandı
  2019 mobilya trendleri açıklandı

  Değişen yaşam koşulları, nüfus yoğunluğu derken çoğu insan yaşam alanlarında daha sade, şık ve doğal renklere yönelmeye başladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.