|   |   |  Grafen’den boya üretildi

Grafen’den boya üretildi

Dünyanın en sağlam ve dayanıklı maddesi olarak kabul edilen Grafen’den, ekolojik duvar boyası üretildi.

Grafen’den boya üretildi

Graphene adlı firma tarafından üretilen ve Graphenstone adı verilen duvar boyası saf kireçle, grafenin karıştırılmasıyla elde edildi. Üretilen boya, dünyanın en ekolojik boyası olarak kabul ediliyor.

Grafen iki boyutlu ve altıgen düzende karbon atomlarından oluşmaktadır. Grafenin en önemli özelliği çelikten 100 ila 300 kat arası daha sağlam olması ve bilinen en iyi iletken, en ince ve en hafif malzeme olmasıdır.

Grafenin bu özelliklerini boya ile birleştiren Graphane adlı firma, elde ettikleri boya ile binalardaki ısı dengelemesini düzenleneceğini vurguladu. Kireç bazlı boyalara eklenen grafen, sıcaklığı duvarlar arasında hapsedecek ve bu sayede daha az enerji kullanılarak konutların ısıtılması ve soğutulması sağlanacak.

Diğer taraftan grafenin dayanıklı ve ince yapısı sayesinde bir litrelik boya ile 16 metrekarelik alan boyanabiliyor. Boya bazının yüzde 98’nin karbondioksiti emen saf kireçten elde ediliyor olması da boyaya ekolojik bir özellik kazandırıyor. Yani boya hem havayı temizliyor hem de az miktarla çok daha fazla alanı boyayabiliyor. Boya uygulandığı yüzeyde ilk 10 gün boyunca ıslak kalıyor, 10 gün sonrasında ise sert bir kabuğa dönüşüyor. Uygulama sonrası ilk 10 günde sadece hafif bir nem kokusu dışında bir koku açığa çıkmıyor.

Boya firması da bu özellikleri vurgulayarak, dünyanın en çevreci nanoteknolojik boyasını ürettiğini iddia ediyor. Ürünün hastane, okul ve bazı otellerde uygulandığını belirten firma yetkilileri, ürettikleri ürünün kalitesi ve ısı yalıtımı konularında hiçbir negatif geri dönüş almadıklarını söylüyorlar.

 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu
  Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu

  Gerçekleştirdiği konut projelerinde klasik stil ile modern anlayışı harmanlayan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin trendlerini yakalamak isteyen ev sahipleri için 2019 İlkbahar/Yaz sezonunda dekorasyonda ön plana çıkacak yenilikleri değerlendirdi.

 • 2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak
  2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak

  Ev tasarlamak çok kolay gibi gözükse de birçok tamamlayıcı detay düşünüldüğünde hayli karmaşık bir hal alıyor. Kusursuz bir ev hayali içinse hiç kuşkusuz tasarım ön plana çıkıyor. Birbirinden kreatif parçalar bu yıl yaşam alanlarının vazgeçilmezi olmaya aday gibi…

 • Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!
  Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!

  Baharın gelişiyle birlikte bahçeler, balkonlar, teraslar, havuz kenarları gibi açık hava mekanlarının havasını değiştirmek isteyenlerin konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyalar seçebilmek için dikkat etmeleri gereken bazı önemli unsurlar bulunuyor.

 • 2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda
  2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda

  Günümüz yaşam koşullarında artık insanlar iç mekânlarının benzersiz olmasını arzuluyor. Bu amaçla mobilyanın binbir yüzünü görebileceğiniz tasarımları bu yıl yerli, kişiye özel üretime önem veren Modoko imalathaneleri ve vitrinlerinde görmek mümkün olacak.

 • IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!
  IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!

  Avrasya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları pazarının katılımcıları, Avrupa perakende sektöründe markalı ürünlerindeki belirgin büyümenin yansıması olarak, özel markalı ürün çeşitliliğini artırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.