|   |   |  Grafen’den boya üretildi

Grafen’den boya üretildi

Dünyanın en sağlam ve dayanıklı maddesi olarak kabul edilen Grafen’den, ekolojik duvar boyası üretildi.

Grafen’den boya üretildi

Graphene adlı firma tarafından üretilen ve Graphenstone adı verilen duvar boyası saf kireçle, grafenin karıştırılmasıyla elde edildi. Üretilen boya, dünyanın en ekolojik boyası olarak kabul ediliyor.

Grafen iki boyutlu ve altıgen düzende karbon atomlarından oluşmaktadır. Grafenin en önemli özelliği çelikten 100 ila 300 kat arası daha sağlam olması ve bilinen en iyi iletken, en ince ve en hafif malzeme olmasıdır.

Grafenin bu özelliklerini boya ile birleştiren Graphane adlı firma, elde ettikleri boya ile binalardaki ısı dengelemesini düzenleneceğini vurguladu. Kireç bazlı boyalara eklenen grafen, sıcaklığı duvarlar arasında hapsedecek ve bu sayede daha az enerji kullanılarak konutların ısıtılması ve soğutulması sağlanacak.

Diğer taraftan grafenin dayanıklı ve ince yapısı sayesinde bir litrelik boya ile 16 metrekarelik alan boyanabiliyor. Boya bazının yüzde 98’nin karbondioksiti emen saf kireçten elde ediliyor olması da boyaya ekolojik bir özellik kazandırıyor. Yani boya hem havayı temizliyor hem de az miktarla çok daha fazla alanı boyayabiliyor. Boya uygulandığı yüzeyde ilk 10 gün boyunca ıslak kalıyor, 10 gün sonrasında ise sert bir kabuğa dönüşüyor. Uygulama sonrası ilk 10 günde sadece hafif bir nem kokusu dışında bir koku açığa çıkmıyor.

Boya firması da bu özellikleri vurgulayarak, dünyanın en çevreci nanoteknolojik boyasını ürettiğini iddia ediyor. Ürünün hastane, okul ve bazı otellerde uygulandığını belirten firma yetkilileri, ürettikleri ürünün kalitesi ve ısı yalıtımı konularında hiçbir negatif geri dönüş almadıklarını söylüyorlar.

 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim
  Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim

  Her tarza uygun tasarımlarıyla açık havaya prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunun iddialı parçalarından Cape Town Oturma Grubu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 • Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri
  Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri

  Bahar ve yaz aylarında zamanın büyük bir kısmı açık havada geçiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte bahçe mobilyaları için araştırma yapanların en çok merak ettiği konuların başında ise yeni trendler geliyor.

 • Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler
  Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler

  Ürün ve çözümlerini geliştirirken mekanların ve kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Häfele, genellikle atıl bırakıldığı için kullanılamayan eviye ve lavabo altlarına özel çözümleriyle bu alanları daha işlevsel hale getiriyor.

 • Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu
  Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu

  Gerçekleştirdiği konut projelerinde klasik stil ile modern anlayışı harmanlayan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin trendlerini yakalamak isteyen ev sahipleri için 2019 İlkbahar/Yaz sezonunda dekorasyonda ön plana çıkacak yenilikleri değerlendirdi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.