|   |   | 

Gümüşhane’de Çin Zulmüne Kitlesel Kınama

Çeşitli siyasi parti ve STK’lar yaptıkları ortak açıklamada Çin mallarına boykot çağrısı yaptı.

Gümüşhane’de Çin Zulmüne Kitlesel Kınama

Gümüşhane’de 31 sivil toplum kuruluşu ve çeşitli siyasi parti temsilcilerinin oluşturduğu ‘Milli İrade Platformu’ Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da ki zulmünü kınadı ve Çin mallarına boykot çağrısı yaptı.

Teravih namazının ardından Zafer Meydanında gerçekleştirilen eyleme Belediye Başkanı Ercan Çimen, MHP İl Başkanı Ali Ateş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ömer Zor, Memur-Sen İl Başkanı Musa Uncu, İHH İl Başkanı Selim Nas, Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların temsilcileri, Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Vakur Kara, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hamdi Özer ve genç-yaşlı, kadın-erkek çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Memur-Sen İl Başkanı Musa Uncu’nun selamlama konuşmasının ardından hazırlanan ortak basın açıklamasını Genç Memur-Sen İl Başkanı İsa Aslan seslendirdi. 

“ŞANLI DİRENİŞ 257 YILDIR DEVAM EDİYOR”

Müslüman Uygur Türklerinin toprakları ve vatanları Doğu Türkistan’daki şanlı direnişlerinin 257 yıldan beri büyük bir cesaret ve kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarılı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Aslan, “Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan Hür ve Bağımsız olana ve bu topraklarda ilahi kelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Selam olsun Uygurlu kardeşlerimize, selam olsun şanlı direnişe, lanet olsun faşist Çin’e. 15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı. Türkistan’da Oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı Alimler de zehirlenerek öldürülüyor. 15 günde Çin’in resmi verilerine göre onlarca, insan hakları kuruluşlarına göre yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi, binlercesi cezaevine konuldu. Kahrolsun faşist Çin, kahrolsun bu zulme gözlerini kapatanlar. Yardım kuruluşlarının dahi bölgeye girmesi engellenmekte, bölgeden sağlıklı haber alınamamaktadır” dedi. 

“TÜM DÜNYA SUSSA BİLE SUSMAYACAĞIZ”

Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınadıklarını, tüm dünya sussa bile susmayacaklarını vurgulayan Aslan, şöyle konuştu: “Yeryüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların haklarını savunmaktan katiyen geri durmayacağız. Büyük Memur-Sen ailesi olarak biz var oldukça Doğu Türkistan zulmünü, Gazze katliamlarını, Suriye vahşetini, Mısır ve Arakan’da yaşanan hukuksuzlukları gözlerine sokmaya devam edeceğiz. Gözlerinizi kapayarak vicdanlarınızın sizi rahat bırakmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Buradan faşist Çin’e sesleniyoruz; Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç.” 

ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

Tüm insanlığa da bu zulme dur demek için vicdan sahiplerini ayağa kalmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmama çağrısında bulunan Aslan, Doğu Türkistan’da ki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için “Boykot” çağrısı yaptıklarını deklare etti.

Çin’in Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yaptığını ve onlara türlü zulmü reva gördüğünü kaydeden Aslan, “Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız? Haydi ilk önce “Boykot” ile başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. “Çin malına hayır” diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza Faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Aslan’ın konuşmasının ardından Kemaliye Cami imam hatibi tarafından yaptırılan dua ile program sona erdi.

Açıklamaya imza atan sivil toplum kuruluşlarının listesi şöyle: Memur-Sen, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, Diyanetsen, Eğitim Bir-Sen, GİKDER, Ensar Vakfı, Beyaz Ay Derneği, Hak-İş, Şehit Ve Gaziler Derneği, Gümüşhane Kültür ve Çevre Derneği, Proje Araştırma ve Geliştirme Derneği, Çevre ve Tüketiciler Derneği, Bayındır Memur-Sen, Yeşilay, Zeki Kadirbeyoğlu Derneği, Büro Memur-Sen, Gümüşhane Sosyal Ve Kültürel Yardımlaşma Derneği, Gümüşhane Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gümüşhane Eğitim ve Kültür Derneği, Bembir-Sen, Sağlık-Sen, Toç-Birsen, Kadın Aile ve Toplum Derneği, Şefkat Eli Derneği, Kültürsen, Pestil ve Köme Üreticileri Derneği, Genç Aktif Girişimciler Derneği, Gümüşhane Kültür Eğitim ve Gençlik Derneği, Enerji Bir-Sen, Genç Memur-Sen

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil
    Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil

    Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl pamuk rekoltesinde yüzde 20’lik artış beklediklerini belirterek, 2017 bitmeden priminin 90 kuruş olarak açıklanması halinde pamuk üretiminin 1 milyon tona ulaşacağını söyledi.

  • Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!
    Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!

    Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda 12-15 Ekim tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde düzenlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer