|   |   |  Güneydoğu’nun tekstil ihracatı arttı

Güneydoğu’nun tekstil ihracatı arttı

Nisan ayında yapılan Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Ham maddeleri İhracatçıları Birliği Seçimli Olağan Genel Kurulunda Başkan seçilen Ahmet Fikret Kileci, bölgeden bu yılın ilk 4 aylık diliminde 952 milyon 528 bin dolarlık tekstil ve ham maddeleri ihracatı gerçekleştirildiğini belirtti.

Güneydoğu’nun tekstil ihracatı arttı

Başkan Kileci yönetiminde Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde (GAİB) toplanan Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Ham maddeleri İhracatçıları Birliği yönetimi, sektördeki gelişmeleri ve ihracat rakamlarını değerlendirdi. Hem ülkemiz hem de bölgemiz ihracatında önemli bir yere sahip olan tekstilin birçok sektörün ana maddesini oluşturduğuna dikkat çeken Kileci, “Ülke ihracatının lokomotif sektörlerinden biri olan tekstilde her geçen gün yenilikçi çalışmalara imza atarak Ar-Ge, Ur-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmaları anlamında büyük yol kat ettik. Tekstil sektöründeki gelişmeler ihracatçılarımıza uluslararası anlamda rekabet edebilme gücü kazandırdı. Hakim olduğumuz pazarlardaki pozisyonumuzu korumak, yeni pazarlarda yer edinebilmek ve sektörümüzü çok daha iyi yerlere taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca, bizden önce sektöre ve ihracatçılarımıza büyük katkı sunan yönetimimize teşekkür ediyorum. Aynı azim ve kararlılıkla üstüne koyarak yolumuza devam edeceğiz” dedi. Ocak-Nisan döneminde tekstil ve ham maddeleri ihracatına ilişkin verileri de paylaşan Kileci, 4 ayda 952 milyon 528 bin dolarlık tekstil ve ham maddeleri ihracatı yapıldığını dile getirdi. Kileci, bu başlık altında iplikler, kumaşlar ve elyaflardan oluşan tekstilin önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Yeni pazarlar için kolları sıvadıklarını ifade eden Kileci, "Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 43,1 payla ihracatta ilk sırada yer alıyor. Bu bölgeye 4 ayda 410 milyon 301 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Avrupa Birliği ülkelerini Ortadoğu ülkeleri takip etti. Bu bölgenin ihracatı ise yüzde 28 pay ve 267 milyon 126 bin dolara ulaştı. İhracatın kalan kısmını ise diğer bölgeler karşıladı. Pazarımızı zenginleştirmek için farklı bölgelere odaklandık. Gelecek zaman dilimlerinde bunun karşılığını da alacağımıza inanıyorum" diye konuştu. 

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor
  Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor

  Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul; yeni dijital etkinlik serisi, AURA Forum'un ikinci oturumunu düzenliyor.

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.