|   |   |  GYODER, Colliers iş birliğiyle yabancı yatırımcılara yol gösteriyor

GYODER, Colliers iş birliğiyle yabancı yatırımcılara yol gösteriyor

GYODER’in uluslararası gayrimenkul hizmetleri şirketi Colliers iş birliği ile yabancı kurumsal yatırımcılar için hazırladığı ‘REstate Turkey-A Close Look to Comparable Markets’ raporunun üçüncü sayısı yayınlandı.

GYODER, Colliers iş birliğiyle yabancı yatırımcılara yol gösteriyor

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de gayrimenkul piyasasının araştırıldığı rapor, Türkiye pazarına girmeyi planlayan yatırımcılara karşılaştırmalı verilerle yol gösteriyor.

Gayrimenkul sektörünün gelişimi adına önemli bir misyon üstlenen GYODER ile Türkiye’de 2001 yılından itibaren uluslararası bazda kapsamlı hizmetler sunan gayrimenkul hizmetleri kuruluşu Colliers International Türkiye tarafından 6 aylık periyotlarla hazırlanan ‘REstate Turkey-A Close Look to Comparable Markets’ raporununun üçüncü sayısı yayınlandı.

Türkiye’de yatırım imkanlarının görülmesini sağlamayı ve bu alanda doğru bilgilere ihtiyaç duyan yabancı yatırımcıları kapsamlı verilerle bilgilendirmeyi amaçlayan GYODER’in, Colliers Türkiye ile hayata geçirdiği rapor, gyoder.org.tr adresinden ücretsiz indirilebiliyor.

Neden Türkiye’de yatırım yapılmalı?

Türkiye gayrimenkul piyasası araştırmasının yapıldığı ‘REstate Turkey-A Close Look to Comparable Markets’ raporunda, gayrimenkul sektörünün farklı alt segmentlerinde son yıllarda gerçekleşen yatırım getirileri üzerinden, İstanbul piyasasının diğer büyük şehirlerle karşılaştırmalı bir analizi yer alıyor. ‘Neden Türkiye’de yatırım yapılmalı?’ başlıklı bölümde, Türkiye’nin 2050 yılına kadar ilk 15 ekonomi içinde olmasının beklendiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca Türkiye'nin finans merkezi olarak büyüme potansiyeline sahip İstanbul’dan, 400 noktaya direkt uçuş ve 22 başkente 2 saatte direkt erişim sağlandığı vurgulanıyor.

Yatırım zamanı

Raporda, gayrimenkul sektörünün farklı alt segmentlerinde son yıllarda gerçekleşen yatırım getirileri üzerinden, İstanbul piyasasının yakın coğrafyadaki diğer önemli şehirlerle karşılaştırmalı bir analizi yer alıyor. Kur riskindeki azalış ve kiraların artmaya başlaması yönündeki beklentiler, raporda Türkiye pazarına girmeyi planlayan yatırımcılar için uygun yatırım koşullarının oluşmaya başladığı şeklinde yorumlanıyor.

Değer artışı potansiyeli ile İstanbul daha cazip

Diğer önemli piyasalarla karşılaştırınca İstanbul’un, değer artış potansiyeli ve getiri oranları oldukça düşen diğer önemli pazarlara göre daha cazip hale gelmeye başladığı vurgulanıyor. Ofis ve Perakende sektörleriyle ilgili bölümde, geleneksel alışveriş merkezi ve ofis piyasalarıyla ilgili getiri oranları, kira seviyeleri, tüketici güven endeksleri ve piyasa trendleri analizlerini yer alıyor. Bu bölümde AVM’lerdeki kira sözleşmelerinin TL’ye dönüşümünün sektörü nasıl etkilediği hakkındaki tespitler de bulunuyor.

Kozyatağı/Ataşehir bölgesinde yer alan İstanbul Finans Merkezi projesi ve bünyesinde yer alacak diğer finans kurumlarının, bu bölgeyi İstanbul'un cazibe merkezine dönüştürmesi ve bu bölgeye talebin artmasını sağlayacağı belirtiliyor. Otel Piyasası bölümünde ise İstanbul otel piyasasındaki hızlı toparlanma, artan doluluk oranları ve oda başına düşen gelir bilgisi paylaşılıyor.

Ayrıca konut faizlerindeki düşüş ile birlikte tekrar canlanan ve aralık ayında tüm zamanların satış rekorunu kıran Türkiye konut piyasası ile ilgili detaylar yer alıyor.  Endüstriyel Piyasa bölümünde de bölgeler bazında kira ve boşluk oranları; ‘İpek Yolu Projesi’ ve son yıllarda artan e-ticaret hacminin Türkiye lojistik piyasasına etkileri inceleniyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Koronavirüs konut kredisi başvurlarını yüzde 30 düşürdü
    Koronavirüs konut kredisi başvurlarını yüzde 30 düşürdü

    Koronavirüs salgınıyla nakit akışı bozulan şirketler ve vatandaşlar bankaların açıkladığı destek paketlerinden faydalanmak için hızla harekete geçti. Salgınının kredi piyasalarına ilk etkilerini inceleyen Hesapkurdu, kredi başvurularındaki değişimleri açıkladı.

  • 2019’da taşınmaz satanlar dikkat!
    2019’da taşınmaz satanlar dikkat!

    Türkiye genelinde 2019 yılında toplamda 2 milyon 338 bin 269 taşınmaz satış yolu ile el değiştirdi. Sahip olduğu gayrimenkulü aldığı tarihten itibaren beş yıl içinde satanların, elde ettikleri kazanç istisna haddinin üzerindeyse Gelir Vergisi Beyannamesi vermeleri gerekiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.